Eglītes, kuras sniedz Ziemassvētku prieku daudziem

Ziemassvētkos daži pēc eglītes dodas uz mežu, citi izvēlas mākslīgo eglīti no veikala, vēl kāds iegādājas to no tirgotājiem. Ģimenes uzņēmums “SUNDIN ZEME” Valmieras novada Matīšu pagastā jau 13 gadus nodarbojas ar Ziemassvētku eglīšu audzēšanu un tirdzniecību.

“SUNDIN ZEME” vadības direktors Guntis Ādamsons: “Kopā mums vispār ir ap 60 hektāriem tās egles, un kopā skaitā mums viņas ir 400 tūkstoši. Protams, mēs nekad dzīvē nedomājām, ka mēs viņas visas varam pārdot, jo kaut ko mums atņem daba, kaut ko mums palīdz dzīvnieki. Bet tā nu mēs ar viņām cīnāmies un darbojamies, un lolojam viņas visu cauru gadu, lai tās divas, trīs nedēļas gadā cilvēkiem rastu prieku no viņām!”

Eglīšu audzētavā atrodas visu vecumu eglītes, sākot no divu gadu vecuma līdz pat septiņiem. 8 cilvēku komanda ik gadu rūpējas par to, lai radītu prieku ikvienam svētku laikā.

 Guntis Ādamsons: “Man ir lieliska komanda, kas pucē un strādā ar eglēm visu gadu, cīnoties ar dažādiem darbiem - ar formēšanām, ar galotņu griešanām, ar vainagu veidošanām.”

Katru gadu šīs eglītes dod Ziemassvētku sajūtu arī daudzviet citur pasaulē, aptuveni 30 tūkstoši eglīšu tiek eksportētas uz tādām valstīm kā Zviedrija un Dānija.

 Guntis Ādamsons: “Ja mēs skatāmies no kopēja apjoma, tad vairāk kā 70% mums aizbrauc prom uz Skandināviju, un tikai atlikušie 30% paliek Latvijā.”

Egļu audzēšana ir garš un sarežģīts process. Pavasarī notiek stādīšana un formu veidošana jau izaugušajām eglēm, vasarā tiek veikta zāles kopšana, lai novērstu to izaugšanu zemē, un rudenī lauki tiek marķēti klientiem.

 Guntis Ādamsons: “Mēs viņas stādam ar traktoru un speciālu stādāmo mašīnu. Šobrīd ir egļu novākšanas laiks, un tad vadoties pēc laikapstākļiem mēs sākam ikgadējos darbus. Ziemā, kamēr tās egles vēl ir apsnigušas vai laika apstākļi mums neļauj, mēs vairāk koncentrējamies uz galotņu izveidi. Mēs pārstaigājam laukus un piegriežam galotnes.”

“SUNDIN ZEME” egļu audzētava ir vienīgā Latvijā, kas ir sertificēta kā bioloģiskā saimniecība. Tas nozīmē, ka Ziemassvētku eglītes tiek audzētas bioloģiski.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023