Festivāls “Divi Jūliji. Virsotnes” iedzīvina Madernieka un Straumes pārlaicīgo mākslu

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs jau sesto reizi īstenojis starptautisko mākslas festivālu “Divi Jūliji”, kas veltīts Latvijas lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam un Jūlijam Straumem, kuru dzimtās mājas ir Gulbenes pusē. Šoreiz festivāla tēma ir virsotnes.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Dārgais: “Pagājušajā gadā saucāmies “Divi jūliji. Briedums”. Tas bija vairāk veltīts Jūlija Straumes spēka gadiem, brieduma gadiem, briedumam mākslā. Virsotnes šogad ir tāpēc, ka pieņemam, ka varbūt viņam tas visradošākais, viss prieku nesošais un nozīmīgākais laiks ir bijis tieši Kaukāza teritorijā.”

Tur pagājušā gadsimta sākumā Straume palīdzējis saglabāt kultūras mantojumu, izdevis dažādus materiālus, iedziļinājies katrā toņa niansē. Kā stāsta organizatori, tā bijusi virsotne mākslinieka dzīvē. Dārgais: “Par būšanu ceļā uz virsotnēm. Atceļojusi no Azerbaidžānas nacionālā paklāju muzeja, vairāk vērsta uz to ceļotāju aprīkojumu, kas ir vajadzīgs.”

Līdzās tiem arī mākslinieces Daces Štrausas darbi ar Karabahas zirgiem. Gleznas uz Gulbeni atceļojušas gan no Azerbaidžānas, gan Somijas. “Tieši karabahas zirgi, kas mani nepārstāj iedvesmot. Dzīvoju Somijā jau kādus četurs gadus pēc Azerbaidžānas, bet joprojām nespēju nekā cita uzkrāsot, kā tikai Karabahas zirgus,” saka Štrausa. 

Kopumā festivāla laikā apmeklētājiem ir iespēja aplūkot astoņas izstādes. Šī konference ir kā iedrošinājums veikt pētījumus par abu meistaru radošo darbību. Pirmajā dienā ar pētījumu prezentācijām uzstājās deviņi lektori no Latvijas, Gruzijas un Azerbaidžānas. Tiesa – neiztika arī bez tradicionālās virtuves nobaudīšanas un muzikāliem priekšnesumiem 

Festivāla laikā atklātās izstādes būs iespējams aplūkot līdz pat 30. septembrim. 


#SIF_MAF2023