Festivāls “Latgales balsis” – iespēja apzināties, cik dažādi esam

Jau piekto reizi Neretā uz muzikālu festivālu “Latgales balsis” pulcējušies valsts sociālās aprupes centra “Latgale” klienti, lai kopā ar sabiedrībā zināmiem mūziķiem izpildītu dziesmu. Mērķis ir sekmēt centra klientu integrāciju sabiedrībā, kas tomēr ir vēl ar gana daudz izaicinājumiem.  

Raisa no Aglonas novada festivālā “Latgales balsis” šogad uzstājās kopā ar dziedātāju Karīnu Stivriņu no Krāslavas. Raisavēlējusies izpildīt maestro Raimonda Paula dziesmu “Dāvāja Māriņa”. 

Karīna Stivriņa festivālā Neretā šogad piedalījusies jau otro reizi. Atzīst, ka tā ir iespēja sniegt to, kas pašai sirdij tuvs – dziesma. Karīna saka: šis nav vienkārši festivāls, tā ir iespēja apzināties, cik dažādi sabiedrībā esam. “Tiek ieguldīts ļoti liels darbs. Redzot mēģinājumos, kad atnāk tavs partneris un tu redzi viņa seju, viņa attieksme pret to, ko viņš dara, un jūti šo te siltumu, kas nāk no viņa, no mums ne vienmēr tas siltums nāk. No šiem cilvēkiem tiešām vienmēr nāk tāda cita enerģija, cits siltums.”

Ideju festivālam valsts sociālā aprūpes centra “Latgale” darbinieki aizguvuši no kolēģiem Lietuvā. Un tā jau piekto gadu aprūpes centru iemītnieki kopā ar mūziķiem gatavo priekšnesumus koncertam un satiekas Neretā. Sabiedrībā daudz tiekot runāts par sociālo centru un cilvēku ar īpašām vajadzībām integrāciju, tāpēc ar tiek meklēti dažādi veidi, kā to sekmēt. Bet darāmā vēl esot gana, tostrap – mainīt sabiedrības attieksmi. “Lielākās grūtības ir, ka mēs gribētu tomēr no Latvijas māksliniekiem arī šeit – mēs esam tomēr lauku reģions –, lielāku atsaucību, jo ļoti daudzi atsaka. Tā ir tāda vilšanās. Gribam arī, lai laukos redz, ka ir mums tādi cilvēki.”

“Ziniet! Ir zemes sāls… Tad, kad tu atmet visas maskas, kas tev ir, kad esi tāds, kāds esi, un šie cilvēki dažreiz palīdz atvērt tās čakras un beigt izlikties. Un man tas nozīmē šādos pasākumos tiešām sniegt labas emocijas šiem cilvēkiem,” saka mūziķis Arnis Slobožaņins.

Kā viens no šī gada festivāla pārsteigumiem bija dziedātajs no Ukrainas, kurs šobrīd dzīvo sociālas aprūpes centrā Latgalē. “Kopš viņš ir mūsu filiālē, viņš ir ļoti aktīvs. Un viņi pat braukā pa filiālēm pie saviem kolēģiem un sniedz koncertus. Ļoti skaisti dzied,” saka valsts sociālā aprūpes centra “Latgale” direktore Aija Lapiņa.

Centra “Latgale” vadītaja ReTV norāda, ka līdz ar piecgadi aug arī mērķi. Viens no tiem ir šāda veida festivālā pulcēt ne tikai Latgales, bet jau visu Latvijas sociālo centru klientus.

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023