Līdz ziemai cer paveikt daļu Daugavas dambja stiprināšanas darbu

Jēkabpilī nupat sākusies pirmā rosība pie Daugavas aizsargdambja. Būvnieks sācis īstenot apjomīgo projektu, kas paredz stiprināt un rekonstruēt dambi, uzlabojot drošību pret plūdiem. Līdz ziemas sezonai plānots paspēt izbetonēt dambja nogāzes pamatni, bet pārējie darbi tiks veikti nākamajā gadā.

Jēkabpilī šodien sākušies pirmie traktortehnikas darbi Daugavas aizsargdambja slapjajā nogāzē. Šobrīd tiek noņemts apaugums, lai izveidotu pagaidu ceļu. Tas nepieciešams, lai tehnika varētu piekļūt darbu zonai, kā arī varētu pievest būvmateriālus pēc iespējas tuvāk darbu norises vietai. Pirmais, ar ko plānots sākt, ir dambja pamatnes jeb tā saucamā “betona zoba” betonēšanas darbi. SIA “Jēkabpils PMK” būvdarbu vadītājs Jānis Dimants: ““Betona zobs” noturēs visu betona nogāzi, kas tiks betonēta nākamgad slapjajā nogāzē. Tas būs kā atbalsts šai nogāzei.”

Līdz ar darbu sākšanos iedzīvotājiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem. Paralēli pagaidu ceļa izveidei tiek veikta arī teritorijas norobežošana. Cilvēku kustībai tiek norobežots dambja posms, ieskaitot arī uzbrauktuvi uz dambja. Dimants:“Posmā no Viestura ielas līdz Klostera ielai iedzīvotājiem pārvietoties pa dambi būs liegts, bet Pļaviņu ielā to varēs darīt. Iebraukt varēs tikai tie, kas dzīvo vai strādā šajā zonā.”

Būvuzņēmējs SIA “Jēkabpils PMK” līgumu par būvdarbu veikšanu ar pašvaldību parakstīja pirms mēneša, bet darbi sākušies tikai tagad, jo bija nepieciešams laiks dažādu atļauju saņemšanai un darbu saskaņošanai ar atbildīgajām iestādēm. Lai gan strauji tuvojas ziema, būvnieks cer paspēt izdarīt daļu darbu. Dimants:“Tuvākajā laikā darbi būs sākti aiz tilta Daugavpils virzienā, kā arī pie Jēkabpils autobusu parka. Šogad darbi tiks uzsākti trīs vietās.”

Iecerēts iesākt nogāzes stiprināšanu augšpus un lejpus pilsētas centra, savukārt dambja slapjās nogāzes betonēšana, kas paredzēta pilsētas centra daļā, tiks veikta nākamgad. Arī citi darbi, iestājoties neatbilstošiem laika apstākļiem, tiks pārtraukti. Dimants: “Ziemā nestrādāsim. Ja ir ūdens līmenis augstāks vai arī temperatūra zemāka, mēs ņemsim tehnoloģisko pārtraukumu.”

Būvuzņēmējs gan uzsver, ka iedzīvotājiem nav jāuztraucas, jo darbu pārtraukšana neietekmēšot dambja drošību ziemas periodā. Atgādinām, ka Daugavas aizsargdambja būvdarbu līgums, kas tika parakstīts 28. septembrī, ir dārgākais Jēkabpils vēsturē. Līgumcena ir vairāk nekā 16,9 miljoni eiro, ko finansēs Eiropas Reģionālās attīstības fonds, valsts un pašvaldība. Šobrīd nedaudz mainījies finansējuma sadalījums, jo Centrālā finanšu līgumu aģentūra, izvērtējot projektu, ir noraidījusi Eiropas fonda finansējumu dažām sadaļām. Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis: “Tās pozīcijas, kuras ir it kā neatbilstošas pie šīs darbības, piemēram, vides objekti un tamlīdzīgi, kas uz dambja būs, to izņem laukā. Tas sastādīja 260 tūkstošus. Mēs izņēmām to laukā no ERAF līdzekļiem, pārvirzot uz pašvaldības finansējumu, bet tai pašā laikā to naudiņu, ko jau esam iztērējuši par dambja projektēšanu, tie ir 160 tūkstoši, ja nemaldos, to ieliekam atkal ERAF līdzekļos, ko drīkst izdarīt. Tādā veidā šobrīd pašvaldības finansējums palielinās par 100 tūkstošiem, bet samazinās par 100 tūkstošiem ERAF finansējums.”

Pašvaldībai nebūs jāatsakās no tām projekta sadaļām, kas domātas rekreācijas funkciju nodrošināšanai, piemēram, laipu, arhitektūras objektu un augu stādījumu izveides.