Garkalnes pagasta nākotni izlems Ādaži

2025. gadā, kad stāsies spēkā likums par referendumu, ikvienam iedzīvotājam būs iespēja aptaujā izteikt savu vēlmi par piederību vienam vai citam novadam, bet Garkalnes pagasta nākotne – vismaz pagaidām – būs atkarīga no Ādažu novada domes lēmuma. Tā skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ministre, kas šodien ieradās Ropažos, lai uzklausītu gan pašvaldību, gan neapmierinātos iedzīvotājus.

Lēmumu par Garkalnes pagasta sadalīšanu, atdodot Ādažu novadam Baltezera ciemu, Ropažu novada dome pieņēma decembra nogalē. Daļa iedzīvotāju gan uzskatīja, ka aptaujā garkalnieši nobalsojuši par visa pagasta pievienošanu Ādažu novadam, nosūtīja vēstuli gan tiesībsargam, gan Ādažu novada domei, gan VARAM ar aicinājumu nepieļaut šādu sadalīšanu. Garkalnes pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes pārstāve Jekaterina Bērtiņa: “Šī arī ir tā kļūda, kas radusies tādēļ, ka nav bijis metadoloģijas. Ja cilvēks skaidri zinātu, kā tiks vērtēti rezultāti, ja būtu kaut kāds normatīvais akts vai vismaz darba grupā izstrādāti iekšējie noteikumi, tad šāda situācija nerastos.”

Šodien VARAM ministre ieradās Ropažos. Sanākušajiem Bērziņa skaidroja, ka viss vēl nebūt neesot beidzies. No 2025. gada iedzīvotājiem būšot iespēja izteikt savu vēlmi par piederību vienam vai citam novadam. Aptauja būšot saistoša arī pašvaldību domēm. Garkalnes pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Guntars Brauns: “Tad varbūt atliekam šo līdz 2025. gadam, lai referenduma kārtībā iedzīvotāji vēlreiz pauž savu viedokli, jo šobrīd esam arī “Facebook” rīkojuši aptauju, kur 71% ir par to, lai viss pagasts tiktu pievienots Ādažu novadam.”

Kā skaidro ministre, tik vienkārši to atrisināt nevarot, jo spēkā esošs likums nosaka, ka vispirms Ādažu novada domes deputātiem jābalso par Baltezera pievienošanu savam novadam, kā to lēmusi Ropažu novada dome. “Šobrīd tā sanāk, ja Ādažu novada dome tam piekrīt, tad mēs kā minstrija varēsim to vērtēt, vēlreiz paskatīties arī iedzīvotāju vēlmi un kopējo situāciju. Ja skatāmies tā tiesiski un juridiski, ja abi novadi piekrīt, novadu domes šobrīd ir tās, kas pārstāv iedzīvotāju viedokli, tad mēs varēsim robežu grozīt.”

Savukārt, ja Ādaži nepiekrīt pārņemt Baltezeru, Garkalnes sadalīšanas plāns varētu tikt iepauzēts līdz 2025. gadam, kad stāsies spēkā referenduma likums. Ādažu novada domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone ReTV skaidro, ka Ropažu novada lēmumu par Garkalnes sadalīšanu esot saņēmuši. Kad tas tiks skatīts, domes sēdē vēl neesot zināms.m“Mēs pašu lēmumu vēl vērtējam, bet tas, ko jau var secināt, ka šīs teritorijas, kas šobrīd tiek piedāvātas, tehniski, saimnieciski, ekonomiski, pēc tādiem teritorijas plānošanas principiem pirmsšķietami izskatās nepietiekoši precīzi izdalītas.”

Ādažu novada domē bilst, ka nosūtīta vētule VARAM, jo īstas skaidrības neesot arī par procesuālo kārtību Garkalnes pagasta robežu maiņai. Jāatgādina, ka sākotnēji administratīvi teritoriālajā reformā Garkalnes pagastu jau bija plānots pievienot Ādažu novadam, jo daudzi no 14 pagastiem fiziski robežojas ar Ādažu novadu.