Ģikšos muzicē tautas muzikantu grupas no visas Latvijas

Nedēļas nogalē Cēsu novada Ģikšos aizvadīta Starptautiskā Ģikšu danču nakts, kas ik gadu pulcē simtiem cilvēku. Tur mūziķi spēlēja un apmeklētāji dejoja dažādas tradicionālas dejas no vakara līdz pat rītam. Šoreiz pasākumā vākti arī ziedojumi – līdzekļi drona iegādei Ukrainas karavīriem. 

Pasākumā, kuru ar Valsts kultūrkapitāla fonda un pašvaldības palīdzību rīko Rožu ģimene no Ģikšiem, muzicēja tautas muzikantu grupas no visas Latvijas, kā arī viesi no Lietuvas un Igaunijas. Pasākums norisinājās jau 15.reizi. Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra “KasTe” vadītāja, Ģikšu danču nakts organizatore Inese Roze: “Sākumā varbūt bija vairāk latviešu dejas, bet pamazām ienāk arī kaut kādas jaunākas vēsmas, jo brauc pie mums lietuvieši, igauņi spēlēt, arī pie robežas ir kaut kādi līdzīgi danči, kas ir gan vienai tautai, gan otrai. Tā tie sajaucas un ienāk vieni pie otriem.”

Ik gadu pasākumā piedalās simtiem mūziķu un dejot gribētāju. Šogad – līdzīgi kā citus gadus – vairāk nekā simt mūziķu tikās ar aptuveni 700 apmeklētājiem. Inese Roze norāda, danču nakts ir vieta, kur ne vien dejot pie tradicionālas mūzikas līdz rītam, bet arī iegūt jaunas paziņas, iespējams, arī no ārvalstīm. “Viens par otru uzzina un satiek jaunas grupas, un ļoti interesanti arī paskatīties, kā pa gadiem mainās un kādi ir dažādi instrumenti. Šogad, piemēram, bija divas tubas, kas nebija ļoti sen bijis – kaut kad ļoti sen bija viena, bet šogad bija divas –, un vienmēr rodas kaut kas interesants, kas pirmstam nav bijis. Mēs arī skaitām no tām valstīm, cik cilvēku ir. Protams, visvairāk ir no Latvijas. Tad ir Lietuva, Igaunija. Vienmēr ir kādi, kas ir no vēl tādām valstīm kā Vācija, Polija, Itālija, Baltkrievija, Turcija, Nīderlande, Ungārija, Spānija.”

Ik gadu ieejas maksa pasākumā ir ziedojums, bet šogad viesu atnestie ziedojumi – vairāk nekā 2000 eiro –, tiks novirzīti Ukrainas atbalstam. Šo naudas summu trešdien pasākuma organizatori nodos majoram Jānim Slaidiņam, lai iegādātu dronu karavīriem Ukrainā.Foto: ekrānuzņēmums no Leldes Gobas video