Gruzīni atpazīst Latviju, pateicoties Raimondam Paulam, “Dzintaram” un “Laimai”

Ja runājam par jauniem eksporta tirgiem Latvijas precēm, tad Gruzija diez vai tiks pieminēta kā viena no pirmajām. Taču valsts ar 3,7 miljoniem iedzīvotāju un nostaļģiskām atmiņām par padomju laika ceļojumiem uz rietumiem – Latviju – varētu būt visnotaļ interesanta Latvijas uzņēmējiem, par to ir pārliecināta Latvijas vēstniece Gruzijā un tur strādājošie Latvijas uzņēmēji.

Lai veicinātu Latvijas un Gruzijas sadarbību uzņēmējdarbībā un pārrunātu aktuālos sadarbības jautājumus, februāra sākumā neformālā gaisotnē Latvijas vēstniecībā pulcējās Gruzijā strādājošie Latvijas uzņēmēji. 

Gruzijā latviešu diaspora ir pavisam maza – apmēram 200 cilvēku –, taču to vidū ir Gruzijā pazīstamu Latvijas uzņēmumu pārstāvji. Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Gruzijā Edīte Medne: “Mūsu “Dzintars” produkcija ir parādījusies Gruzijas veikalu tīklos. Esmu dzirdējusi par “Laimu”, ka “Laima” mēģina nākt iekšā. Jāsaka, ka tas ir ļoti apsveicami, jo – atšķirībā no lietuviešu un igauņu produkcijas – latviešu produkcijas ir diezgan maz Gruzijas tirgū. Bet mūs tomēr labi atpazīst. Savā Ziemassvētku tirdziņā, kad Latvijas preces izlikām, arī cilvēki atpazīst. Un, protams, “Dzintars” un “Laima” ir no tām precēm, kas ir vislabāk pazīstamas.”

Nupat decembrī tika apstiprināts Gruzijas Eiropas Savienības kandidātvalsts statuss. Gruzijas pievienošanās Eiropas Savienībai noteikti varētu būt interesanta Latvijas uzņēmējiem. Medne: “Tajā pašā pārtikas nozarē noteikti redzu iespēju, ka varētu nākt iekšā. Protams, viss, kas saistīts ar jaunajām tehnoloģijām, ar klimata pārmaiņām, zaļajām tehnoloģijām.” 

Tikšanās laikā uzņēmēji izmantoja iespēju uzdot veselu gūzmu jautājumu īpašajam viesim – Latvijas goda konsulam –, kurš pats ir veiksmīgs nekustamo īpašumu attīstītājs Gruzijā. “Unikālā pieredze, ka varējām iepazīties un uzklausīt Ivļju Sulaju, Latvijas goda konsulu, jo viņam ir sakari Gruzijas biznesa vidē. Viņš arī solīja, ja mums ir kādi jautājumi, tad viņš ir gatavs mūs atbalstīt.”

Ko darīt tiem, kuri tikai domā par ienākšanu Gruzijas tirgū? Medne: “Mūsu pārstāvjiem, kuri te ir, ir arī vietējie darbinieki. Tas ļoti palīdz, jo tā ir gan valoda, gan vietējās zināšanas, vietējās paražas. Tomēr, ja grib bez vietējiem darbniekiem šeit atvērt pārstāvniecību Gruzijā vai kaut ko eksportēt, bez vietējie darbiniekiem noteikti neiztikt. Tā ir tāda nianse, kas jāņem vērā.”

Taču Latvijas vārds Gruzijā nesaistās tikai ar šokolādi un smaržām. Medne: “Ja mēs runājam par vienu no mūsu lielākajām vērtībām – Raimondu Paulu –, tad Gruzijā ļoti labi viņu atceras. Un pat audumu veikalā, uzzinot, ka es esmu no Latvijas, pirmais jautājums bija – kā iet mūsu Raimondam Paulam?”


Foto: Renārs Vilde