“Ir jārunā, jārunā, jārunā.” Madonā pašvaldības un iedzīvotāju tikšanās

Lai informētu iedzīvotājus par šī brīža aktuālajiem un plānotajiem darbiem, kā arī uzklausītu iedzīvotāju priekšlikumus par pašvaldības darbu un iespējām to uzlabot, Madonas novadā regulāri tiek rīkotas pašvaldības un iedzīvotāju tikšanās, šoreiz – Madonas pilsētā.

Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs: “Daudz kur esam bijuši, man ļoti paticis ir. Es tiešām esmu saredzējis, saklausījis to, ko varbūt no Madonas to nekad neieraugi. Katra pagasta lokālās lietas tiek atrisinātas vairāk vai mazāk, tādas mazākas – uzreiz. Un pēc šīm sanāksmēm vienmēr paliek cilvēki runāt ar speciālistiem par kaut ko konkrētu, un tā publiskā saruna pārvēršas par individuālu sarunu vairāku stundu garumā.” 

Kā atzīmē domes priekšsēdētājs Lungevičs, katrā tikšanās vietā ieskicējas savi jautājumi, taču ir arī lietas, kas tiek aktualizētas teju ik reizi. “Publiskā ārtelpa ir tas, kas visvairāk interesē, pagasta ceļi, vai tiks tīrīti ziemā, kā tiks uzturēti vasarā. Ielu apgaismojums ciematos, dažāda veida komunālie jautājumi. Tas ir viens jautājumu bloks, otrs – pašvaldības funkcijas. Vai visas tiks saglabātas, vai tiks saglabāta bezmaksas ēdināšana, vai pašvaldība nedomā kaut ko reorganizēt. Un tad ir katram kaut kādi individuāli jautājumi, ļoti dažādi. Piemēram, Vestienā mēs runājām par Kāla ezeru, Liezerē par brāļu Daideru, Lielbāržu panākumiem – sportā, Kalsnavā mēs runājām par to, ka “Latvijas valsts meži” veido milzīgu ražotni, un to, kā pašvaldība tam var nākt talkā, likt kopā resursus. Katrā vietā kaut kas savs, bet ļoti interesants.”

Tikšanās Madonā iesākās ar speciālistu vēstījumu par projektu īstenošanu pilsētas teritorijā, informāciju par pieejamajām aplikācijām, tostarp izstrādāto pašvaldības resursu karti, informējot par sociālo atbalstu, atbalstu iedzīvotāju iniciatīvām un citām aktualitātēm, savukārt otrā daļa bija paredzēta atbildēm uz iedzīvotāju jautājumiem, taču tā pārvērtās par konkrētu daudzdzīvokļu māju problēmu risināšanas platformu. “Trīs personu diskusija ar novada vadību, tāpēc arī šeit nav cilvēku. Un šeit ir jautājums par līdzekļu lietderīgu lietošanu. Vajag taisīt sapulces, bet tām ir jābūt konstruktīvām no visām pusēm. Pašvaldība cenšas būt konstruktīva, bet arī iedzīvotājiem tas būtu jāsaprot. Diemžēl bēdīgi,” saka madonietis, SIA “Madonas ūdens” valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks.

Madoniešu pasivitātei, nenākot uz sapulcēm, bija arī kāds cits skaidrojums. “Šādas klātienes sanāksmes ir ļoti vērtīgas, un tas nekas, ka šodien ir maz iedzīvotāji atnākusī. Tāds laiks. Cilvēki ir vairāk ierāvušies sevī un neiet ārpus mājām,” saka madoniete Inga Uberte.

Taču visi ReTV uzrunātie atzīst, ka šādām tikšanās reizēm ir jābūt un tām noteikti ir pienesums. Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris: “Tikai runājot un diskutējot var dzimt patiesība, arī saprast, ko mums īsti vajag. Šeit gribētos, ka tā gada kopskata sapulce ir tāda, kā bija gadus 16 atpakaļ, kad mēs tās sākām veidot. Tolaik pašvaldība nodemonstrēja savā prezentācijā, ko paveikusi pa gadu, ko kapitālsabiedrības, tad cilvēki izteica savas domas, kas bijis pareizi, ko vajadzētu citādāk. Tā ir normāla diskusija, nevis risināt privātas ambīcijas vai privātas lietas, kur nav nepieciešama šāda sapulce. Bet sanāksmes vajag. Ir jārunā, jārunā, jārunā.” 

Lungevičs: “Komunikācija visam pamatā. Tikai tā var sasniegt rezultātu. Pašvaldībai ir svarīgi, kas ir iedzīvotājiem prioritātes, ko viņi grib no tās, un šādā veidā mēs to varam uzzināt un likt deputātiem priekšā – klau, iedzīvotājiem rūp un sāp tas un tas, viņi novērtē to un to. Tādā veidā mēs varam veidot savu politiku.”

Jāuzsver, ka iedzīvotāju kūtrums bija vērojams tikai Madonā, daudzviet pagastos zāles bija pat pārpildītas. Kā informē pašvaldība, sapulces, aicinot iedzīvotājus uz līdzdalību, turpināsies līdz pat gada beigām, un kā uzsver domes priekšsēdētājs, visticamāk arī nākamgad,Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023