Ir moderni otrreiz lietot kāda cita apģērbu. Planēta pirmajā vietā

Latvijā ir ap 200 ekoskolu, un tās regulāri piedalās dažādās aktivitātēs. Arī Rīcību dienu kampaņā, kuras sauklis šogad ir “Planēta pirmajā vietā!”. Katra skola izvēlējusies savus labos darbus, ko īsteno nedēļas, mēneša un cits pat gada garumā. 

Nav pat svarīgi, cik liels vai mazs – Stendes pamatskolas pirmsskolas izglītības grupās rūpēties par dabu mācās visi. Lietas, kas citkārt nelietderīgi nonāktu atkritumos, mazie izmanto jaunradītās spēlēs. Mazliet lielākie jau dara lielākus darbiņus. “Mums ir savākta makulatūra, bērni mēģina saplēst stērbelītēs, saburzīt… Pēc tam izmantosim tehnoloģijā, aplicēsim,” saka Inguna Švarce, skolotāja.

Bērni arī strēmelēs plēš audumus, ko pēc tam sapin bizēs, lai tālāk veidotu paklājus. Skolotājas stāsta, ka visu, kas pirmsskolas izglītības iestādē saplīst, mēģina salabot, lai lietām dotu otru elpu. Šeit bērniem mīlēt dabu un domāt zaļi māca tik daudz un dažādos veidos.

Viens no interesantākajiem uzdevumiem ir zeķu lāpīšana, ko iemācījušies vecākie bērni. Tas gan iemāca, ka lietas nav uzreiz jāmet ārā, un arī iekustina radošo domāšanu, jo te zeķes pārtapušas arī lellītēs. “To, ka lāpa zeķes, mūsdienās nemaz nevar tik bieži redzēt. Tas ir ļoti attīstoši, arī rokām. Tā ir interesanta nodarbošanās īstenībā un bērniem patīk. Un tas ir arī drusciņ no aušanas – kad būsim iemācījušies lāpāmdūrienu, varēsim aust sev rokassprādzītes, jostiņas,” saka Iveta Lagzdiņa, skolotāja.

Arī pirmsskolas izglītības iestāde “Virbu sākumskola” ir viena no Talsu novada ekoskolām, un tā šobrīd īsteno ideju par Apģērbu bibliotēku. Tā cenšas likt aizdomāties par to, ka tieši apģērbs ir tas, kas rada vienu no lielākajiem piesārņojumiem, jo to pārstrāde pagaidām maz attīstīta. Apģērbu bibliotēka ir iespēja tam dot otru elpu. “Šobrīd viņa mums stāv skolā, vecāki iet garām un skatās – o, forša pufaiciņa! Es atnesu savu  un paņemu cita pufaiciņu. Tas vairāk ir kā apģērba maiņa,” saka Dace Jansone, Ekoskolas koordinatore.

Tepat arī iespēja mainīties ar grāmatām un rotaļlietām. Šo plauktu visvairāk arī aizpildot paši bērni. Jansone: “Ar apģērbiem bišķiņ mazāk, jo tas vairāk ir vecāku pārziņā, bet ar rotaļlietām.”

Valkāšanai vairs nederīgo apģērbu radošās nodarbībās bērni pārveidos citās noderīgās lietās. Akcija vēl tikai sākumposmā, un šobrīd vairāk vecāku izvēlas apģērbu atnest, nevis pretī arī paņemt. Jansone: “Šobrīd ir moderni otrreiz lietot kāda cita apģērbu. Jo planēta mums ir pirmajā vietā.”

Palīgā nāk arī vecāki, un kāda mamma bijušās skolas telpās pieņem, šķiro un ļauj vietējiem atrast sev noderīgu apģērbu. Visticamāk, akcija nenoslēgsies 30. novembrī, kā sākotnēji plānots, un tā turpināsies līdz Ziemassvētkiem – iespējams, pat kļūstot par visas kopienas akciju.