Jānis Kuga. Scenogrāfija. Latvija

Par godu Latvijas valsts svētkiem Ikšķilē atklāta un vēl tikai šodien varēja skatīt multimediālu izstādi par mākslinieku Jāni Kugu. Viņš bija latviešu zīmēšanas skolotājs, scenogrāfs un gleznotājs un tiek uzskatīts par vienu no latviešu scenogrāfijas pamatlicējiem. Viņš bija autors arī Latvijas Nacionālā teātra telpu noformējuma pirms 105. gadiem – 18. novembrī, kad tika proklamēta Latvijas valsts.

“Viņš bija gatavs dot. Viņš bija gatavs dot savai Ikšķilei. Viņš bija gatavs dot savai Latvijai. Un viņš bija gatavs dot ikvienam cilvēkam,” par mākslinieku Jāni Kugu stāsta Ikšķiles Kultūras biedrības pārstāve Lelde Sāmite. 

Izstādē mākslinieku Jāni Kugu varēja iepazīt dažādos veidos. Vērot gleznu projekcijas ekrānos, apskatīt Kuga scenogrāfijas drukātā veidā, kā arī noskatīties filmu par mākslinieka dzīves stāstu. Izstāde tika veidota par godu Latvijas gada dienai, kā arī mākslinieka 145. dzimšanas dienai. Ikšķiles Kultūras biedrības izstādes koordinatore Lelde Sāmite: “Jānis Kuga vairākus gadus ir bijis ikšķilietis. Viņš ir bijis ikšķilietis ar visu savu sirdi un dvēseli. Viņš ir ļoti daudz savulaik darījis Ikšķiles labā. Un mēs uzskatījām, tā kā viņam šogad ir jubileja, ka tas būtu tāds labs ieguldījums.”

“Tad, protams, Jānis Kuga un Latvija. Mēs visi zinām, ka Jānis Kuga ir bijis skatuves noformējuma autors 1918. gadā 18. novembrī, Latvijas proklamēšanas dienā. Un, manuprāt, Skaidrītes Cielavas grāmatā bija ļoti skaisti uzrakstīts, kā viņš ar drebošu sirdi sēdēja augšā, balkonā, skatījās un no visas sirds cerēja un ticēja, ka katrs vārds, kas te tiek pateikts, tiešām piepildīsies, ka tā tiešām notiks.”

Novada iedzīvotāji, kuri arī bija ieradušies izstādi aplūkot, saka, ka lepojas, ka Kuga bijis vairākus gadus ikšķilietis.  

Vairāk par Jāņa Kuga dzīvi stāsta biogrāfiska filma. Sākumā organizatori to bija paredzējuši veidot 10 minūšu garu. Tā kā par mākslinieku bija daudz ko teikt, filmas garums sanāca divreiz garāks nekā plānots. “Salikām tādu stāstu rakstiskā formā. Attiecīgi meklējam, vai ir kādas bildes un materiāli, kas apstiprina faktus, ko dažādi autori runājuši darbos. Jo mēs izmantojām gan jau esošas grāmatas, gan kaut ko paši likām kopā. Tas bija sarežģītāks process. Jo ir pagājuši 145 gadi kopš viņa dzimšanas. Un tas laikmets, kur viņš dzīvoja, ir faktiski tikai forogrāfijās, filmu nav. Un ta bija tā dillema – vai veidot filmu. Kā to attainot kaut kā dabīgi, izvēlēties vairāk uz bildēm, forogrāfijām, kaut kādiem materiāliem.”

Izstādi īstenoja Ikšķiles Kultūras biedrība sadarbībā ar video un foto mākslinieku Jurģi Kreili un Ikšķiles tautas namu. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 

-