Savu valsti izcīnījām, jo visi sadarbojās vienota mērķa vārdā

Jau 105 gadus pasaules kartē ir vieta, ko saucam par savu valsti – Latviju, kur vienmēr jūtamies kā mājās. Kā uzsver vēsturnieki, izveidot to varējām, jo visi Latvijas iedzīvotāji sadarbojās vienota mērķa vārdā, arī nosargāt un attīstīt to varēsim tikai darbojoties kopā.

Novembrī Latvija rotājas sarkanbaltsarkanajā krāsā. Savā 105 gadus ilgajā mūžā tā piedzīvojusi dažādus laikus. Izcīnītas Brīvības cīņas, tad ilgie okupācijas gadi, beidzot – Atmoda. Tomēr visos laikos esam sagalabājuši patriotismu.

Latvijas Okupācijas muzeja Publiskās vēstures nodaļas pētnieks Edvīns Evarts: “Tas nav gluži tā, ka patriotisms rodas pats no sevis. Tā tas nenotiek. Mums jāsaprot, ka ne tikai valsts palīdz mums, bet mēs arī palīdzam valstij, ne tikai no vienas puses, neatkarīgi, no kuras puses skatāmies, bet no abām pusēm, un te nu ir tas pazīstamais teiciens. Valsts esam mēs paši. Un patriotisms nevar eksistēt bez vairākām lietām. Viena no tām ir vēsture, otra – valoda,” saka Edvīns Evarts.

Kā seminārā Durbes pilī uzsver Publiskās vēstures nodaļas pēnieks, sava valsts mums ir tāpēc, ka to gribēja un par to cīnījās vairākums. “Galvenais vēstījums joprojām ir – sadarbībai ir milzīgs spēks. Neatkarības karš, manuprāt, Latvijas vēsturē pilnīgi noteikti ir viens no tiem posmiem, kur visi Latvijas iedzīvotāji būtiski sadarbojās, lai sasniegtu kopējo labumu, kopējo mērķi.”

Tukuma muzeja pētniece Inta Dišlere: “Tur bija ļoti liela nozīme starptautiskam stāvoklim. Pirmā pasaules kara beigas, šo apstākli izmantoja mūsu Latvijas valsts dibinātāji, izmantoja arī tie, kuri bija iedomājušies drusciņ citādāk to valsti kā Baltijas valsti dibināt. Tie ir vācbaltieši. Izdarīja pareizi, tikai vajadzēja atcerēties, ka Latvijā dzīvoja ne tikai latvieši, bet arī citu tautību cilvēki.”

Šodien mums vairs nav jādibina sava valsts, bet kopīgiem spēkiem tai jāpalīdz, tā jāsargā un jāsaglabā tās emocijas, ko saucam par patriotismu.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 

-