Kādas krāsas auto visdrošākais?

Nevienam nebūs pārsteigums, ka Latvijā vēl ar vien nomācošais automobiļu vairākums ir pelēcīgi sudrabainajā tonī. Citi šo krāsu lepni dēvē par pelēku metāliku, citi mīļi saka sudrabs, taču visi pārējie zobgalīgi šo auto krāsas toni dēvē par “alumīnija spainīti”. Lai gan arī padomju laika piena kanna skan visnotaļ romantiski. Saukt jau var kā vien kuram labāk patīk, taču fakts paliek fakts – dizaina aprindās mēdz teikt, ka šos automobiļus rūpnīcā aizmirsuši nokrāsot.

Kādēļ gan cilvēki labprātīgi pie pilnas apziņas un vesela saprāta bez viltus un maldiem izvēlas tik neinteresantu, depresīvu un neizteiksmīgu nokrāsu savam mīlulim, ar kuru kopā tiek aizvadītas gan dienas, gan naktis? Galvenais arguments ir gauži praktisks – uz pelēcīgām automašīnām nevar saskatīt dienām un nedēļām uzkrātos ceļa netīrumus. Un nospļauties, ka auto loģiskāk ir mazgāt, lai tas nesarūs un, ne lai tas labi izskatītos.Skaidrības labad dēļ jāsaka, ka sudrabainā un pelēcīgā toņkārta auto industrijas modes olimpā gozējās teju vai divdesmit gadu. Un ne tik senā pagātnē “alumīnija spainītis” no popularitātes pjedestāla tika gāzts. Tiesa gan, vietā nāca ne mazāk neizteiksmīgi toņi – melns un balts, atstājot visas piecdesmit pelēkās nokrāsas trešajā vietā.

Viena lieta automobilim ir vizuālais tēls. Tāpat kā cilvēkam ārējais izskats arī automobilī ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem. Taču pavisam cita lieta ir drošība. Un te nu viss ir kājām gaisā!Lai arī vairumam cilvēku varētu šķist, ka iekļūšana auto avārijā ir atkarīga no nejaušības faktora, auto nozares datu uzņēmuma “carVertical” veiktais pētījums liecina par pretējo. Izrādās, ka transportlīdzekļi ar konkrētu virsbūves krāsu biežāk iekļūst negadījumos nekā citu krāsas toņu spēkrati. Ņemot vērā, ka pastāv saistība starp auto krāsas izvēli un braukšanas paradumiem, pētījumā atklāts, kādas krāsas auto ir drošākie.

Brūni un dzelteni auto avarē biežāk

No visiem transportlīdzekļiem, kas pārvietojas ceļu satiksmē, brūnas krāsas (51  procents) spēkrati ir tikuši biežāk bojāti. Lai arī brūnu auto šoferi izvēlas uzticamu, luksusa līmeņa, komfortablu spēkratu, tas viņus nepasargā no negadījumiem.Autovadītājiem, kas izvēlas dzeltenus automobiļus, patīk būt uzmanības centrā. Ņemot vērā, ka šādi šoferi ir enerģijas pārpilni, tie, iespējams, nedaudz enerģiskāk izspiež gāzes pedāli. 50,6 procenti dzeltenu transportlīdzekļu, kurus pārbaudīja “carVertical”, ir ieraksti par bojājumiem. Sarkanā krāsa neko daudz neatpaliek – 49,8 procenti.Dzeltena un sarkana krāsa bieži tiek izmantota sporta automobiļu virsbūvē, kas liek domāt, ka šiem auto īpašniekiem patīk ātrums un risks.

“Nav tiešas saistības ar auto krāsu un tā gūto bojājumu biežumu, vai vidējo dzinēja jaudu. Mēs varam pieļaut, ka šādas krāsas, kurām ir novērojams palielināts negadījumu skaits, biežāk izvēlas tie cilvēki, kas vēlas izcelties. Iespējams, viņiem ikdienišķas ceļu satiksmes apstākļos patīk vairāk riskēt,” skaidro Mats Buzelis (Matas Buzelis), uzņēmuma “carVertical” autobūves eksperts.

Kā spilgta krāsa padara auto drošāku? 

Šoferi ar spilgtas krāsas auto bieži tiek uzskatīti par ekstravagantiem. Taču spilgts krāsas tonis arī tiek atzīts par drošāku, jo šādi transportlīdzekļi ir labāk pamanāmi sliktu laikapstākļu vai krēslas apstākļos. Baltas un dzeltenas mašīnas ir uzkrītošākas uz apkārtējās vides fona, kas tās padara gājējiem un citiem šoferiem pamanāmākas. Savukārt ar pelēkiem un melniem transportlīdzekļiem ir citādāk – lietainā dienā tās ir grūtāk saskatīt. Gaišākas krāsas auto ir vieglāk pamanāmi arī naktī, tādējādi uzlabojot to īpašnieku drošību. Lai arī oranža virsbūves krāsa lietoto transportlīdzekļu tirgū nav bieža parādība, auto nozares eksperti to dēvē par labu izvēli tiem, kas vēlas, lai viņi ceļu satiksmē būtu pamanīti. Pēc “carVertical” pētījuma datiem pelēkā (44,7 procenti) un baltā (44,5 procenti) krāsa ir visdrošākā. Respektīvi, šādas krāsas automobiļi retāk iekļūst negadījumos. Lai arī avāriju statistiku veido dažādi apstākļi, piemēram, ceļu segums un satiksmes intensitāte, arī krāsas izvēles var, iespējams, vairāk pasargāt autovadītājus. Arī otrs Latvijā pieejamais auto vēstures apkopotājs “Auto DNA” ir veicis pētījumus un atklājis likumsakarības starp auto krāsu un drošību. Gluži loģiski, ka ielūkosimies arī viņu teiktajā.

 Baltā krāsa

Izpētot datus par vairākiem tūkstošiem negadījumu, tika noskaidrots, ka baltas krāsas automobiļiem ir 12procentus mazāka varbūtība iekļūt ceļu satiksmes negadījumā nekā melnas krāsas automobiļiem. Lai arī melnā krāsa popularitātes ziņā visā pasaulē ieņem otro vietu, tā ir pati bīstamākā virsbūves krāsa.Pētnieki skaidro, ka baltas krāsas automobilis krietni labāk izceļas uz apkārtējā fona tai skaitā asfaltētajiem ceļiem, mājām un kokiem. Baltas krāsas automašīnas ir vieglāk saskatāmas dienas tumšajā laikā, kā arī sliktas redzamības apstākļos.

Zelta krāsa

Lai arī salīdzinoši reti sastopama, zelta krāsas automobiļi ir salīdzinoši droša izvēle. Tās ne tikai izceļas ar spilgtumu diennakts gaišajā laikā, bet arī naktī itin labi atspoguļo apkārtējās vides gaismu.

Dzeltenā krāsa

Dzeltenas krāsas automašīnas arī statistiski ir diezgan drošas. Tās ir pietiekami gaišas, lai varētu redzēt jebkurā diennakts laikā un lietū, miglā vai sniegā. Dzeltenu krāsu ir ļoti viegli pamanīt, tieši šī iemesla dēļ daudzas taksometru kompānijas visā pasaulē takšus izvēlas dzeltenā krāsā.

 Laima zaļā krāsa

Lai arī zaļas krāsas automobiļiem ir lielāks risks iekļūt ceļu satiksmes negadījumos, spilgti zaļie laima krāsas auto ir salīdzinoši droši. Šāda krāsa spilgti izceļas uz apkārtējo fona un dabā ir reti sastopama. Laima zaļais labi kontrastē ar miglu un sniegu, kā arī vieglāk pamanāms miglā.

Oranža krāsa

Oranža ir vēl viena droša krāsa, lai gan daudzi autoražotāji to nepiedāvā. Šādas krāsas automobiļi labi izceļas uz apkārtējā fona. Vienīgais izņēmums varētu būt tuksnešos, kad šī krāsa varētu saplūst kopā ar apkārtējām smilšu grēdām.

Rozā krāsa

Reti kurš autoražotājs piedāvā šādu krāsu saviem spēkratiem. Visdrīzāk tas būs pašam jānokrāso. Saka, ka “Rozā izglābs pasauli!” un attiecībā uz automobiļiem tā ir daļēja taisnība. Rozā krāsa ir labi pamanāma teju jebkuras laikapstākļos.

Bīstamākās auto krāsas

Automašīnas krāsa, sevišķi apgrūtinātas redzamības apstākļos, var palielināt iespēju iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. Zemāk apskatīsim nedrošākās automašīnu krāsas.

Melna krāsa

Lai arī tā ir viena no populārākajām automašīnu krāsām, melnā ir bīstamākā automašīnas krāsa no visām. Melnas automašīnas naktī ir ļoti grūti pamanīt un tās saplūst ar lielāko daļu ceļu melnajām virsmām.

Zila krāsa

Zilas krāsas automašīnām ir palielināts risks iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. Zilus transportlīdzekļus ir grūti pamanīt vājā apgaismojumā, sevišķi uz asfaltētiem ceļiem. Piedevām tumši zilas automašīnas naktīs bieži izskatās melnas.

Sarkana krāsa

Sarkans var izcelties lietū, miglā un sniegā, bet tas nav pietiekami spilgts, lai to labi saskatītu diennakts tumšajā laikā. Sliktas redzamības apstākļos tās var saplūst ar bremžu signāliem.

Pelēka krāsa

Lieliska iespēja būt neredzamam nekad – ne dienā, ne diennakts tumšajā laikā. Šī krāsa pamanās saplūst ar ceļa segumu, apkārtējo vidi, lietu, sniegu, dubļiem un, protams, tumsā tā šķiet kļūst bezkrāsaina. 

 Kāpēc gan neieklausīties profesionāļu teiktajā un necensties visu apgūt no savām kļūdām. Jo drošāks automobili, jo lielākas izredzes sveikiem un veseliem nonākt galamērķī. Tomēr auto krāsa ir tikai viena aisberga puse. Otra atrodas starp autovadītāja sēdekli un stūri. Tu, cilvēks, vari izraibināt savu auto kā dzeņa vēderu, taču elementāru fizikas likumu un loģikas ignorance ātrāk vai vēlāk liks par sevi manīt!

Foto: Unsplash