Kalsnavas arborētumā svin peoniju mēnesi

Cik skaisti! Gribas iesaukties, ejot šeit, starp košajām peonijām un citām kolekcijām, pie tam laikā, kad Kalsnavas arboretums piedāvā arī plašu kultūras programmu. To apliecina arī ReTV uzrunātie apmeklētāji, kuri visas dienas garumā šeit ierodas teju no visas Latvijas.

arborētuma apmeklētāja no Gulbenes Ingrīda: “Sajūtas ir burvīgas, ārkārtīgi skaisti ziedi, krāsas, visa atmosfēra, kas šeit valda. Braucām speciāli redzēt sākumu, kas ir agrās peonijas, kas uz Jāņiem – būs vēlākās. Tad atkal jābrauc būs skatīties. Vēl pēdējie ceriņi. Un jāiet skatīties vēl rododendri!”

“Latvijas valsts meži” Kalsnavas arborētuma informācijas centra vadītājs Gatis Teilis: “Dārza ainavas un kultūra iet roku rokā. Jau ienākot dārzā, varam kaut ko saklausīt un sajust, bet tad, kad tam pievienojam klāt šo kultūras skanējumu, tad sajūtas, satikšanās prieks un emocijas ir vēl dzīvākas. Arborētumā visa mēneša garumā ienāk daudz un dažādas kultūras programmas, sākām ar Guntaru Raču. Noslēgsim ar skaistu, skanīgu programmu, kad Cēsu zvanu ansamblis ar saviem zvaniem muzicēs un pieskandinās dārzu.”

Kā zināms, dārzu saimniekus šobrīd satrauc ilgstošais sausuma periods, taču kalsnavieši uzsver, ka peonijas nemīl mitrumu, līdz ar to pagaidām satraukumam neesot pamata. Tiesa, ja vajadzēs, tad dārzs tikšot arī laistīts. Lielu skādi neesot nodarījusi arī aizvadītā ziema un postošās pavasara salnas. 

“Latvijas valsts meži” Kalsnavas arborētuma vadītāja Sanita Vaivode-Āzena: “Peonijas izturējušas ziemu ir labi. Protams, kad nāk tās salnas, tad tie krūmi, kas bija izstādīti ātrāk, tos drusku ķēra. Savukārt visas citas jūtas ļoti labi. Attiecīgi – daba pati visu saregulēja. Kokaugi un arī peonijas nemaz necentās tā agri mosties, pašas sevi pietaupīja. Šogad teritorjā ienāca vairākas sugas, arī krūmveida peonijas. Dārzā ir jau vairāk nekā trīs simti dažādību, gan sugu dažādības, gan šķirnīšu dažādības.”

Un tas viss kontekstā ar dažādām kultūras pērlēm Kalsnavas arborētuma apmeklētājus sola priecēt visu jūnija mēnesi, atklājot, cik savulaik teju katrā lauku sētā ziedošā pujene var būt gracioza un dažāda. 

#SIF_MAF2023


Foto: Freepik; ilustratīvs