Ko jau šobrīd var darīt siltumnīcā

Pavasari visnepacietīgāk gaida cilvēki ar tā saucamajiem “zaļajiem pirkstiņiem”. Kamēr āra dobēs ārā spraucas pirmie puķu asni, siltumnīcā jau valda spraiga rosība. Ko tad šobrīd var darīt? Kādiem darbiem vēl mazliet jāpagaida? Jautājām Bulduru tehnikuma agronomijas speciālistam.

Bulduru tehnikuma siltumnīcā paveras koša un krāšņa ziedu jūra. Gluži kā mazas saulītes uzmirdz atraitnītes, liegi smaržo dzeltenās prīmulas. Ziedus raisa arī tulpes, kas šeit izaug bez zemes. Bulduru tehnikuma agronomijas speciālists Andris Egle: “Pēdējos gadus mēs audzējam hidroponikā bez zemes vai kūdras. Speciālās kastēs sīpoli tiek sasprausti uz tādām adatiņām. Viņām tiek padots ūdens ar mēslojumu. Tulpes, pirmkārt, ir tīras, viegli audzēt, tādā kastē tās saiet vairāk, nekā audzējot kūdrā, arī krietni lētāk iznāk.”

Gan tulpju, gan visu citu augu laistīšanai tehnikuma siltumnīcās izmanto lietusūdeni. Egle: “Tam pa lielam nav sāļu, nav jātaisā dažādas dižās analīzes. Mēs zinām, kādus mēslojumus ūdenim piejaucam. Piemēram, krāna ūdenim varētu būt hlora piejaukums, vēl kaut kas. Arī spices vai no dīķa, ja ņem ūdeni, vienmēr iepriekš būtu jātaisa analīzes. Dažreiz, piejaucot citus sāļus, minerālmēslus, var tos augus apdedzināt.”

Kā ReTV stāsta Andris Egle, darbs siltumnīcās sākoties jau janvārī, jo šīs puķes īpašu siltumu neprasot, bet pašreiz esot lielākais stādīšanas laiks. Tehnikuma audzēknes podiņos dēsta vasaras puķu stādus. Šobrīd jau tiekot sētas arī dārzeņu sēklas stādiem. To visu gan varot darīt tikai apkurināmās siltumnīcās. Ja tādu nav, šobrīd varot veikt dezinfekciju un ielabot augsni. Egle: “Ja siltumnīca nav apsildāma, ar pārējo drusku jāpagaida, jo mums bieži vien ir, kad aprīlī cilvēki skrien pirkt tomatu stādus. Mēs stāstam, ka vēl ir par vēsu, bet viņš stāsta, ka siltumnīcā +15 grādi, bet tos +15 grādus jau vajag augsnē, nevis siltumnīcā. Siltumnīcā var būt +30. Ja augsnē nebūs vismaz +15, augs var apsalt, tas stīdzēs vai paliks uz vietas.”

Starp krāšņajām puķu rindām skatienu piesaista citronkoks, kura zaros jau briest augļi. No augļa izmetņa izveidošanās līdz gatavam auglim paejot vairāki mēneši, bet siltumnīcā no citronkoka varot iegūt pat kilogramos mērāmu ražu. Mēģināt citrusaugus izaudzēt no sēkliņas, speciālists gan neiesaka. “No sēkliņas ir ļoti grūti. Pārsvarā tos audzē no spraudeņiem – apsakņot, tad audzēt. No sēkliņas nezinu, es pats neesmu mēģinājis. Jau senos laikos bija populāri, braucot ekskursijās, pirkt citronkoka stādus, pie mums audzēt, bet tam vajag daudz gaismas, līdz ar to mājās pa ziemu jācenšas turēt viņu tur, kur ir vislielākā gaisma. Loģiski, ka jāmēslo un jādod minerālmēsli, lai kompensētu gaismas trūkumu.”

 Ja citronkoku izdevies izaudzēt, tas sācis ziedēt, lai būtu arī augļi, būšot jāpastrādā ar otiņu, lai ziedus apputeksnētu. Apkurināmās siltumnīcās jau varot sēt un stādīt pirmos dārzeņus, bet neapkurināmās jau drīz vien varēšot sēt redīsus, tad jau kārta ātri vien pienāks visam, ko gribam zemē izaudzēt.