Kuldīgā 12. reizi paceļ Zilo karogu

Dienā, kad Kuldīgas peldvietā Mārtiņsalā tiek pacelts Zilais karogs, ir pavēss – gaisa temperatūra plus 14 grādi, tikpat arī ūdenim, tāpēc piemēroti šie apstākļi peldēšanai šķiet tikai Kuldīgas ziemas peldētājiem jeb roņiem. Pasaulē populārākais un atzītākais tūrisma ekosertifikāts šai peldvietai piešķirts jau 12. reizi pēc kārtas. Jāteic, ka šī Mārtiņsalas peldvieta pie Ventas joprojām ir vienīgā vieta Latvijā, kas spējusi šo sertifikātu iegūt peldvietai pie upes. Visgrūtāk ir garantēt ūdens kvalitāti, jo Venta vispirms ir izvijusies cauri Lietuvai, citiem Latvijas novadiem, līdz nonākusi līdz Kuldīgai.

Kuldīgas novada pašvaldības vides speciāliste Dace Jansone saka: “Valsts veselības dienests veic ūdens kvalitātes pārbaudes sešas reizes sezonā, pirmās jau ir veiktas maijā. Tās ir labas. Peldēties atļauts, ilglaicīgākā laika posmā peldūdens kvalitāte kā izcila.”

Lai saņemtu ekosertifikātu, peldvietai jāatbilst 29 kritērijiem, kas iedalīti četrās kategorijās – vides izglītība un informācija, ūdens kvalitāte, apsaimniekošana un serviss, kā arī drošība. Ik gadu Mārtiņsalas peldvietā līdzās ikdienas uzturēšanas darbiem tiek veikti arī uzlabojumi. Pavasarī attīrīts Hercoga Jēkaba kanāls, izzāģēti koki un krūmi, bet gar Ventas krastu tika uzstādīta koka laipa, pontoni un jaunajai sezonai sagatavoti smilšu volejbola laukumi. Šogad gan pandēmijas dēļ nedaudz kavējusies Zilo karogu piegāde.

Mārtiņsalas peldvietā sezona ilgst no 15. maija līdz 15. septembrim. Tas nozīmē, ka šai periodā te no pulksten 10.00 rītā līdz 10.00 vakarā peldētājus uzrauga glābēji. Iepriekšējā sezona parādīja, ka viņu prasmes bija vajadzīgas ne vienam vien atpūtniekam. Mūsu uzrunātie peldētāji atzina, ka vēlētos vēl kādu papildu soliņu, kur nolikt drēbes, arī pārlūkot, vai ko nevar iesākt ar akmeņaino gultni, bet priecājas par sakopto vietu.

Latvijā šogad starptautiskais ekosertifikāts piešķirts 13 peldvietām un vienai jahtu ostai. Tas ir tikpat, cik pērn. No trijām Baltijas valstīm Latvija ar ekosertifikātu skaitu ir līdere. Lietuvā Zilais karogs plīvo sešās, bet Igaunijā - četrās vietās.