Lai katram bērnam būtu ģimene un vieta, ko saukt par mājām

Lai katram bērnam būtu ģimene un vieta, ko saukt par mājām, – par to jau piecus gadus Talsu novadā iestājas “Ģimeņu atbalsta centrs”. Jubilejas reizē pateicības rakstus saņēma divas no senākajām un lielākajām ģimenēm, kas vietu savā sirdī atraduši tik daudziem bērniem. Šīs ģimenes – tāpat kā lielākā daļa Talsu novada audžuģimeņu – ir jau ar saviem bioloģiskajiem bērniem, taču tās jūt misiju palīdzēt vēl kādam nelaimē. 

Pavisam noslēgti 47 sadarbības līgumi ar uzņemošām ģimenēm, no kurām aktīvi atbalstu centrs sniedz 30 ģimenēm. “Mūsu pirmie pieci gadi bija izaicinoši, daudz mācījāmies, daudz augām. Gājām arī cauri grūtībām, taču galvenais, ka tā misijas sajūta nav pazudusi. Tas ir arī tas, kas mūs turpina virzīt,” saka Ilze Pečule, “Ģimeņu atbalsta centra” vadītāja.

Jubilejas pasākumā “Ģimeņu atbalsta centrs” pasniedza pateicības rakstus divām ģimenēm. Kamēr centram pieci gadi, tikmēr Jeļena un Artis bērniem vietu savā sirdī atrod jau 12 gadus. Pateicības raksts patīkams pārsteigums. Viņu ģimenē viss sākās ar vienu audžubērnu, lai pašu mazajai meitai būtu kompānija. “tā tas no viena ļoti ātri pārvērtās par “daudz”. Ļoti ātri. Tā sanāca, ka pusgada laikā mums bija ļoti daudz. Visi bērni bija domāti uz nedēļu. Visi bija maziņi un ar tādu norunu, kamēr māte atkopsies un viss pārējais, bet nu… Visi ir nedēļnieki, mēs jau smejamies – nākamais nedēļu.”

“Ģimeņu atbalsta centrs” nodrošina sociālos rehabilitācijas pakalpojumus audžubērniem un ir būtisks atbalsts vecākiem. Jeļena un Artis: “Mums liekas, ka ir problēmas un grūti, bet tad atnāc te un paklausies, kādas citiem ir problēmas, tad liekas – tad jau mēs dzīvojam labi, tad mums vispār problēmu nav. Mums ir ļoti kolosāli bērni! Ne mirkli neesmu nožēlojusi, ka viņi ir manā ģimenē.”

Kad pateicību saņēma Liekmaņu ģimene, tētim Ilgonim bija krietni jāpadomā, cik audžubērnu viņu ģimenē izaudzināti. “Sieva jau pārsvarā ar tiem bērniem ņemas, es tikai palīdzu.”

Šī viena no senākajām Talsu novada audžuģimenēm – drīz statusā būs jau 20 gadu. Un palīdzēts 11 bērniem. Šobrīd ģimenē seši. “Pārsvarā, kad kāds aiziet prom, uzreiz jau ir piedāvājums. Brīžiem pat īsti vēl vietas nav, prasa, vai nevar paņemt,” saka Rita Liekmane, audžumamma.

Talsu novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Inta Zaķe: “Mums ir jāsaprot, ka ne visus varam ievietot audžuģimenēs, jo ir gadījumi, kad tas nav iespējams zināmu veselības problēmu dēļ. Protams, sistēma tiek uzlabota, tiek domāts par to, lai veidotu specializētās un krīžu audžuģimenes, bet diemžēl viņas ir pilnas, ļoti ātri pildās.”

To, vai arī kāds no šo abu ģimeņu bērniem reiz kļūs par audžuvecākiem, rādīs laiks. Šobrīd viņi saka, ka apzinās, cik tā ļoti liela atbildība.