Laimīgs vecāks – laimīgs bērns. Talsos pirmo reizi notiek vecākiem veltīta konference

Ja laimīgs būs vecāks, tāds būs arī bērns. Lai palīdzētu vecākiem izaicinājumos, kas pārņem, audzinot pusaudžus, un kā panākt pozitīvu rezultātu, Talsu novada Izglītības pārvalde pirmo reizi organizēja tieši vecākiem veltītu konferenci. Tas ir pirmais solis. Šādu konferenci plānots ne tikai veidot kā tradīciju, bet jau šogad īstenot vēl citas aktivitātes.

Ja ikdienā uz skolu dodas skolēni, tad šoreiz mācīties ieradušies viņu vecāki. Pirmā konference uzrunājusi vairāk nekā simt mammu un tētu. Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs gan viņus motivēja ar būtisku patiesību – lai karā uzvarētu, dažās cīņās arī jāzaudē. “Bieži vecākiem, kuriem ir pusaudži, tas viss sāk kļūt ārkārtīgi pārņemoši, jo ir tik daudz problēmu – gan tas, ko viņš dara internetā un cik ilgi, un tas, kas notiek skolā, gan tas, ko viņš dara uz ielas, visas pārējās lietas. Vecāki var sākt justies bezspēcīgi, “es neko nevaru izdarīt, jo visa tik daudz”. Tas, kas tam palīdz, ir izvēlēties vienu lietu, kas ir tā svarīgākā, bieži jau viss ir saistīts tādā ķēdē – atrisinām vienu svarīgāko, tad arī citas parasti seko.”

Vecāki tvēra daudz praktisku padomu, bet, šķiet, visvairāk saausījās pie idejas noslēgt ar pusaudzi uzvedības līgumu, kas patiešām kā īstā līgumā atrunātu pienākumus, tam sekojošos ieguvumus un sekas, ja līgumu nepilda. Konstantinovs: “Uzvedības līgumi tiešām ir viena no efektīvajām lietām, kas ar pusaudžiem strādā. Tas ir viņu vecuma posmam piemērots. Protams, uzreiz ir jāsaprot, ka līgumu noslēgt ir tā varbūt vieglākā daļa – to uzturēt ir tas, kas ir sarežģīti.”

Vecāki atzīst, ka konference un iespēja piedalīties darbnīcās ir aktuāli, jo viņu ģimenēs šobrīd aug pusaudzis vai pat vairāki, arī citiem, kam bērni mazāki, viss vēl priekšā. “Es nopriecājos, ka pusi no tā visa esmu ieviesusi dzīvē, tātad –es daru daudz pareiza. Papildus varu iegūt jaunus padomus. Piemēram, par tām pauzēm, ka jāļauj bērnam pašam izteikt un noformulēt savu domu, pielikt punktu, tikai tad iesaistīties tālākā sarunā,” saka Iluta, konferences dalībniece.

Vecāki piekrīt, ka aizņemtības dēļ reizēm vieglāk padoties, nekā risināt problēmas. Pašiem prieks, ka tomēr daudz jau mājās izdevies ieviest, bet konference ir motivācija un atgādinājums darīt vēl labāk. Piemēram, paklusēt. “Es zinu, ka tas ir jādara, bet ļoti grūti tas ir izdarāms tādā brīdī, ja kaut kāda konfliktsituācija ir radusies vai bērns ir kaut ko izdarījis. Paklusēt, izskaitīt līdz desmit, tiešām samīļot, saprast to, ka viņš jau pats arī zina, ka ir rīkojies nepareizi. Atbalstīt un pēc tam nonākt pie tā risinājuma,” saka Ketija, konferences dalībniece.

Talsu novada izglītības pārvalde īstenojusi savu konferences ideju, lai mēģinātu veidot pozitīvo sadarbību ar mācību iestādēm un vecākiem. “Mūsdienu jaunieši, arī pirmsskolā jau sākot, ir ļoti aktīvi, zinoši. Vecākiem ir jātiek tam līdzi reizēm, līdz ar to šis ir tāds iesākums, tāds pirmais solis pozitīvai sadarbībai, kā forši sadzīvot gan mums, iestādēm, gan vecākiem pašiemm labbūtība ģimenē,” saka Baiba Purlica, Izglītības pārvaldes izglītības darba speciāliste.

Ja izdosies, plānota arī nometne vecākiem, augustā vēl viena konference vairāk par skolas padomēm, iekļaujošo izglītību, vērtēšanas sistēmu un citām tieši ar skolu saistītām lietām.