Lāstekas māju īpašniekiem var radīt lielus zaudējumus

Pašvaldībās tiek izstrādāti noteikumi par sniega tīrīšanu no ietvēm, lāsteku noņemšanu un arī sodu apmēriem. Šoziem māju īpašnieki Valmierā nav sodīti par lāstekām, kas apdraudētu iedzīvotāju drošību. Iespējams, tāpēc, ka soda apmēri ir milzīgi.

Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Rūsis pauž: “Ir arī sodi paredzēti privātpersonām no brīdinājuma līdz 100 eiro, juridiskām no 10 -2000 eiro. Pats galvenais ir atbildība - ar sniega un lāsteku netīrīšanu apdraudam cilvēku drošību, dzīvību.”

Valmieras pašvaldības policijā atzīst, ka māju īpašnieki ir apzinīgi un pagaidām sodu mērus nav bijusi vajadzība piemērot.

Indulis Rūsis: “Ja ir tādi gadījumi, tad īpašniekiem vajadzētu parūpēties, norobežot teritorijas, ne visu vienmēr var sakārtot.”

Lāstekas veidojas, ja aukstā laikā uz jumta esošo sniega segu kausē saule, kas pilda siltuma izolatora lomu, vai arī no mājas konstrukcijas nāk siltums.

Valmieras Viestura vidusskolas fizikas skolotājs Uldis Ābeltiņš stāsta, ka pēc tā, vai ir izveidojušās lāstekas, var redzēt, kur cilvēki mājās maksā par āra sildīšanu.

Lāstekas ir labs indikators tam, ka kaut kas mājā nav kārtībā ar siltumizolāciju. Ar mājas fasādes renovēšanu vien nepietiek, jumtam nepieciešama arī ventilācija. Lai nerastos lāstekas jātīra sniegu no jumta, kas ir vēl viena problēma ziemā. Ja sniegs netiek tīrīts, saulei to uzkarsējot, tas var pārvērsties ledus gabalā, kas pēcāk noslīd no jumta.

Vairāk lāstekas veidojas februāra beigās un marta sākumā, kad saules apspīdēta ziema tuvojas noslēgumam. Taču, lai izvairītos no soda vai nedrošas vides, māju īpašniekiem regulāri jāapseko jumta stāvoklis.