Latvijā pirmo reizi notiks pasaules čempionāts aršanā

Pavisam drīz notiks Latvijā vēl nebijis pasākums – 68. Pasaules čempionāts aršanā. Par tā norises vietu izvēlēts Kuldīgas novada Padures pagasts. Interesenti 47 arāju prasmes no 24 valstīm varēs vērtēt nākamās nedēļas nogalē, bet tīrumos jau notiek aktīva rosība. Daudzi arāji te ieradušies pat pirms noteiktajiem oficiālajiem treniņiem, lai iegūtu vairāk laika iepazīt sacensību vietu. 

Lai arī plānotie treniņi pasaules čempionāta aršanā dalībniekiem sāksies vien nedēļas nogalē, lielākā daļa no viņiem jau ir ieradusies ātrāk un jau iemēģina savu tehniku, lai sacensībās pēc iespējas precīzāk varētu izpildīt visus 12 parametrus. No Latvijas šai čempionātā piedalīsies divi pārstāvji – Ričards Dambergs no Kandavas tehnikuma un Jānis Vaitkevics no Dobeles novada. Viņam šīs būs trešās sacensības. Pērn Īrijā Jānis Latvijai izcīnīja labāko rezultātu – 6. vietu. 

Viņš stāsta: “Katrā augsnē arkls ir jāpieregulē. Es arī mājās trenējos vienā laukā, ieregulēju, arkls ļoti labi ara, tad aizbraucu uz citu lauku – pilnīgas šausmas rādās. Tagad, redz, hokejā mēs tikām pie bronzas, basketbols pasaules līmenī ļoti labi. Jāmēģina arī kaut kas aršanā parādīt.”

Čempionātā piedalīsies 47 dalībnieki no 24 valstīm, pirmie ieradās kanādieši un jaunzēlandieši. Ianam Vulijam no Jaunzēlandes šīs būs 7. sacensības, labākais rezultāts – 3. vieta. Viņš saka: “Mēs esam no otras pasaules malas. Bija nepieciešams laiks, lai šeit nokļūtu un veiktu nepieciešamos sagatavošanās darbus. Aršana lielā mērā ir domāšanas sporta veids, kas prasa milzīgu koncentrēšanos. Dienā ir jākoncentrējas trīsarpus stundu. Šajā laikā vienīgais uzdevums ir braukt taisnās līnijās turp un atpakaļ, lai visas vagas izskatītos vienādi.”

Latvija rindā uz pasaules čempionāta aršanā rīkošanu bija 2032. gadā. Bet ģeopolitiskā situācija darīja savu. Agresijas dēļ Ukrainā Krievija tika izslēgta no Pasaules Arāju organizācijas. Tās vietā pērn čempionātu rīkoja Īrija, bet šogad to piekrita darīt Latvija. Latvijas Arāju organizācijas valdes priekšsēdētājs Aigars Laurinovičs: “Pagājušā gada beigās – novembrī – ieradās Pasaules Arāju organizācijas audits, kur apskatījās pilnīgi visu saimniecību, kur notiksies, darbnīcas, gulēšanas iespējas. Lielos vilcienos, teiksim, mēs esam deviņos mēnešos to izdarījuši, parasti valstis gatavojas divu trīs gadu laikā.” Visām nepieciešamajām sacensību norisēm uzņēmums “Upeskalni AB” atvēlējis aptuveni 120 ha zemes. “Pirmkārt, mums nebija zālāja, bija prasība, lai būtu zālājs, speciāli sējām pavasarī. Kad iesējām zālāju, bija sausums, bija nervozēšana Nav svarīgi, kādā sportā ir pasaules čempionāts – tas ir šahs, makšķerēšana, aršana vai Pirmā formula –, tas ir pasaules čempionāts.”

Kā dalībniekiem klāsies 68. Pasaules aršanas čempionātā, to ikviens interesents varēs uzzināt 13. un 14. oktobrī Padures pagastā un pie reizes turēt arī īkšķus par mūsējiem.