Latvijā radīts digitāls insulta rehabilitācijas asistents "Vigo"

Insults mūsdienās skar aizvien jaunākus cilvēkus un Latvijā ļoti bieži trūkst atbalsta personāla, lai palīdzētu šiem cilvēkiem atlabt. Šī situācija iedvesmojusi ārstu Jāni Šlēziņu un inovāciju ekspertu Kristapu Kraftu radīt jaunu rīku - digitālu rehabilitācijas asistentu “Vigo”. Nu jau trešo mēnesi insulta pacientiem to piedāvā izmēģināt Cēsu klīnika.

Šobrīd trīs Cēsu klīnikas insulta pacienti ikdienā izmanto “Vigo”. Katram no viņiem, izvērtējot pacienta funkcionālās spējas, speciālists ir izplānojis atbilstošu rehabilitācijas programmu mājas apstākļos. Kopā ar lietotni iespējams vingrot, kā arī novērtēt savu fizisko un emocionālo stāvokli. 

Pagaidām lietotnes darbība vēl nav pilnībā automatizēta, taču tās izstrādātāji cer, ka nākotē to vadīs mākslīgais intelekts. “Vigo” ir piemērots insulta pacientiem, kuri nav pilnībā zaudējuši kustību un spriestspējas. Līdz šim pierādījies, ka lietotne iepatikusies arī vecāka gada gājuma insulta pacientiem. “Viņi pat vēlētos vairāk lietiņas, ko varētu paspaidīt vairāk podziņas, lai varētu novērtēt, kā sanācis vingrinājums,” stāsta “Vigobot” pārstāve Lonija Kazlauska.

Lietotnes izstrādātāji cer, ka nākotnē “Vigo” iegūs valsts apmaksātas medicīnas iekārtas statusu, lai tas būtu pieejams ikvienam insulta pacientam. Tāpat mērķis ir to piedāvāt arī Vācijas, ASV un Lielbritānijas tirgū, kur par to jau izrādīta interese.