Līvāni – jauniešu galvaspilsēta 2024

Līvānos nupat norisinājies šā gada pirmais Latvijas jauniešu galvaspilsētas pasākums. Tas, ka Līvāni kļuvuši par 2024. gada Latvijas jauniešu galvaspilsētu, tapa zināms jau pagājušā gada augustā, kad konkursa ceļojošais kauss pirmo reizi konkursa vēsturē devās uz Latgali. Īpaši jauniešiem veltīto gadu līvānieši sāka ar pasākumu “Līderis – līderu vidū”.

Līvāni titulu “Latvijas jauniešu galvaspilsēta” ieguvuši pirmo reizi un tagad ar vērienu atklājuši šā gada jauniešiem veltīto pasākumu programmu, aicinot jauniešus uzzināt vairāk par līderību. 

Pasākumā, kas norisinājās Līvānu novada Multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvu centrā “Kvartāls”, vairāki iedvesmojoši jaunieši gan klātienē, gan attālināti dalījās ar saviem pieredzes stāstiem par to, kā viņiem izdevies īstenot savus sapņus. Par savu pieredzi stāstīja arī Līvānu novada iedzīvotāja Agnese Muceniece, keramikas darbnīcas “Mālkalns” podniece. “Es esmu padzīvojusi ārzemēs kādu labu laiku, ieguvusi tur pieredzi. Atbraucot, zināju, ko es gribu tālāk darīt, un tā bija podniecība. Izmācījos podniecību, tad turpināju to visu mūsu mājās. Tagad mums ir “Mālkalns” keramikas darbnīca, kur abi divi ar vīru jau darbojamies un rādām, ko mēs varam izveidot no māla. Kad tev ir tā ideja, nav jāskatās, jāgaida, ka kāds pateiks – nē, nedari to. Nē! Ej, dari to! Mēģini darīt to, tāpēc ka tu nezini, kā iznāks, kā tev iznāks. Varbūt citam tas neiznāca, bet varbūt tev tas iznāks, tas būs kaut kas fenomenāls.”

Pasākuma laikā tika prezentēti arī 10 jauniešu līderu pieredzes un iedvesmas video stāsti, kas izveidoti Erasmus+ projekta laikā. Jaunieši līvāniešu organizēto pasākumu vērtē pozitīvi. “Līderība vispār ir ļoti aktuāla mūsdienā. Tas, ka tiek veidots šāds pasākums, kur tiešām stāsta un palīdz saprast līderību, ir ļoti noderīgi man un visiem šeit līdzdalībniekiem,” saka Dominiks Kusiņš, jaunietis no Preiļu novada.

Gan Dominikam, gan daudziem citiem Latvijas jauniešiem Līvāni šogad būs biežs galamērķis, jo pasākumu programma ir iecerēta ļoti plaša – plānā jau ierakstītas vairāk nekā 20 aktivitātes, kas būs veltītas tieši jaunatnei. Līvānu novada MJIC “Kvartāls” vadītāja Marija Driksna: “Tie ir pamatpasākumi, kas jau ir nolikti, datumi ir zināmi, komandas tiek vāktas. Tas ir jauniešu iespēju festivāls “Kopums” 12. augustā, uz ko mēs aicinām visus Latvijas jauniešus, organizēsim arī Latvijas jauniešu domju saietu uz divām dienām, kur tīklosimies kopā un veidosim plānus. Būs gan sporta pasākumi, šāda paša tipa līderības, izaugsmes pasākumi, par mākslīgo intelektu pasākumi. Mēs centāmies aptvert ļoti daudzas dažādas tēmas, kas jauniešiem ir aktuālas.” 

Daudzu pasākumu organizēšanā iesaistīsies un jau tagad iesaistās vietējie jaunieši. Viņiem šis gads būs ne tikai jaunu iespēju un zināšanu iegūšanas, bet arī intensīva darba gads. Līvānu novada Jauniešu domes pārstāve Evelīna Žanete Švirkste: “Es apzinos to, ka būs ļoti daudz darba, bet tas arī ļoti iedvesmo. Jo es jūtu, ka tas ir mans pienākums – arī iesaistīt citus jauniešus, kuri nav bijuši tik aktīvi. Tas ļoti iedvesmo un motivē darīt.”

Latvijas jauniešu galvaspilsētas pasākumu plāns un aktuālā informācija par paredzētajām aktivitātēm ir pieejama Līvānu novada Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra “Kvartāls” mājaslapā un sociālajos medijos.