Līvāni – stikla galvaspilsēta

Līvāni ir vienīgā vieta Latvijā, kur darbojas publiski pieejama stikla pūšanas darbnīca. Šī aroda tradīcijas tiek turpinātas Līvānu stikla un amatniecības centrā, kas šogad atzīmē 20 gadu jubileju.

Centra dzimšanas dienā ikvienam bija iespēja bez maksas apmeklēt iestādi un piedalīties svētku aktivitātēs. Kad 2003. gadā centrs pirmo reizi vēra savas durvis apmeklētājiem, tas bija pirmais amatniecības centrs Latvijā. “Mēs toreiz bijām Latgales Mākslas un amatniecības centrs, vēl nebijām mainījuši nosaukumu. Mēs bijām pirmais amatniecības centrs Latvijā. Nebija, kam pajautāt, kā darīt, ko darīt. Pēc tam visi amatniecības centri, kas pēc mums tika radīti Latvijā, brauca pie mums pieredzes apmaiņā,” saka Līvānu stikla un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezāne.

Sākotnēji centra darbība bija veltīta mākslinieku un amatnieku tradīciju saglabāšanai, bet vēlāk par iestādes galveno misiju kļuva bankrotējušās Līvānu stikla fabrikas kolekcijas pārņemšana un fabrikas vēstures liecību saglabāšana. Kopš 2013. gada centrā ir skatāma Līvānu stikla muzeja ekspozīcija, bet 2016. gadā Līvānos atdzima stikla pūšanas tradīcijas – tika izveidota stikla pūšanas darbnīca. Vēl pēc diviem gadiem centrā pastāvīgu darbu uzsāka divi stikla pūtēji. Arī šobrīd darbnīcā strādā divi stikla pūtēji. Galvenais meistars ir Aleksandrs Logvins, kurš jau 39 gadus savu dzīvi saista ar stiklu. 24 gadus viņš nostrādājis Līvānu stikla fabrikā, bet tagad savu pieredzi un zināšanas izmanto stikla pūšanas darbnīcā. Jubilejas pasākumā tika atklāta viņa radīto stikla darbu izstāde, kas būs skatāma līdz nākamā gada 6. janvārim. Aleksandra palīgs ir Ivars Āboltiņš. Viņam stikla ceļš sācies nesen. “Es pārcēlos uz dzīvi uz Līvāniem. Meklējot darbu un skatoties apkārt, bija lielisks piedāvājums nākt šeit par stikla pūtēja palīgu. Es sapratu, ka darbs ir radošs, interesants, varētu man ļoti patikt. Atnācu izmēģināt savus spēkus, tā es te arī paliku.”

Jubilejas dienā apmeklētāji varēja ne tikai vērot stikla pūšanas procesu un apskatīt izstādes un pastāvīgās ekspozīcijas, bet arī aplūkot un iegādāties glāzes, kas tapušas par godu centra 20.dzimšanas dienai. Divu glāžu dizaina autore ir Ludmila Safronova, bet trešās glāzes dizainu radījusi stikla māksliniece Aīda Rotčenkova. “Radās kādas trīs idejas, bet tika pieņemta, apspriežoties ar stikla pūtēju, kura būtu no šīm idejām vieglāk realizējama. Izvēlējās manu ideju uz stabilas kājas. Man gribējās, lai šis izstrādājums ir tiešām stabils un var dažādas variācijas taisīt,” saka Rotčenkova.

Viņas dzīve jau kopš jaunības saistīta ar stiklu. “Beidzot Mākslas akadēmijas stikla nodaļu, nokļuvu Līvānu Stikla rūpnīcā un sāku strādāt kā māksliniece. Vēlāk arī kā galvenā māksliniece. Viss mans mūžs saistīts ar stiklu tieši Līvānu Stikla fabrikā.”

Līvānu stikla un amatniecības centrā darbojas arī Tautas lietišķās mākslas studija “Dubna”, un jubilejas dienā ikviens varēja iepazīties ar rokdarbnieču darinājumiem. Studijā darbojas 15 rokdarbnieces. “Sākotnēji mēs kā studija bijām piesaistīti Līvānu kultūras namam toreiz, bet kad nams devās ilgajā laikā ar remontiem, tad mēs loģiski tikām piesaistīti šeit – Latgales Mākslas un amatniecības centram. Darbojamies šeit. Darbnīca ir visus 20 gadus, no pašiem sākumiem. Mēs aužam, sākot ar segām, plecu lakatiem, paklājiņi, jostas, brunči, protams, arī adām – zeķes, cimdi un pērļoti mauči,” saka Tautas lietišķās mākslas studijas “Dubna” vadītāja Inese Valaine.

Jāpiebilst, ka Līvānu stikla un amatniecības centrs izveidots vietā, kur 1533. gadā barons Līvens izveidoja Līvenhofas muižu. 16. gadsimta velvju pagrabiņš un 19. gadsimta vēsturiskā muižas laukakmeņu klēts atdzima no drupām, un tagad šī vieta ir kļuvusi par vienu no apmeklētākajiem tūrisma objektiem Latgalē.