Madonas novadā par 50% plāno paaugstināt maksu par ūdeni

Pašvaldības uzņēmums “Madonas ūdens” plāno paaugstināt tarifu maksai par aukstā ūdens nodrošināšanu visā novada teritorijā, lielākais cenas pieaugums gaidāms Madonas pilsētā, kur tas varētu palielināties par aptuveni 50% no līdzšinējās pakalpojuma cenas. Iepriekšējo reizi ūdens piegādes tarifs novadā mainīts pirms pieciem gadiem. 

Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls sarunā ar ReTV norāda, ka pa šo laiku inflācija valstī bijusi aptuveni 40 procentu apmērā. Pēc 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas Madonas novads bijis viens no pirmajiem valstī, kas savienojis mazās kapitālsabiedrības no reformas ceļā pievienotajiem novadiem ar specializētajām, lielajām kapitālsabiedrībām, bet procesam noslēdzoties ir obligāti nepieciešama jaunā tarifa iesniegšana. Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls: “Šis nav pašvaldības iniciēts notikums, tā ir likumsakarīga darbība. Viens no ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējiem Madonas novadā “Madonas ūdens” sabiedrisko pakalpojumu regulatorā ir iesniedzis jaunu ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projektu. Tarifu pieaugums ir ievērojams – mazliet vairāk nekā 50%, salīdzinot ar līdzšinējo.”  

Jeužēnija Adamoviča un Marija Miglone ir divas no aktīvistēm, kas šobrīd uzrunā citus Madonas pilsētas iedzīvotājus un vāc parakstus pret paredzēto ūdenssaimniecības tarifu pieaugumu. Madonas pilsētas Interešu aizstāvības biedrības pārstāve Jeužēnija Adamoviča: “Mēs prasām, lai pārskata tarifus gan siltumam, gan ūdenim, lai nosaka tos pa zonām. Jo pa zonām var noteikt. Mums ir, piemēram, Bērzaunes komunālais uzņēmums, kuram gan ūdens ir pa zonām, gan siltums pa zonām.”  

Madonas pensionāru biedrības valdes locekle Marija Miglone: “Ja es parēķinu, pensionārs lielākais patērē pusotru kubikmetru ūdeni, viens otrs vēl mazāk. Ja viņš tagad maksā 4,41 eiro par kubikmetru, tad tagad maksās 6,50 eiro par kubikmetru.” 

Madonas pilsēta līdz Administratīvi teritoriālajai reformai bija investējusi lielus līdzekļus ūdenssaimniecības infrastruktūras modernizēšanā, kamēr citviet jaunpievienotajās apdzīvotajās vietās nav pienācīgi veikti ieguldījumi, uzskata Madonas aktīvisti, kas iestājas pret ievērojamo tarifu paaugstināšanu. 

Turpretī Madonas novada dome nepiekrīt piemērot jaunos ūdenssaimniecības tarifus novadā kā dalītus – dažādās vietās atšķirīgus –, bet piedāvā novadam vienotu tarifu. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) uzsver, ka lielākajā daļā Latvijas ūdenssaimniecības tarifi ir vienoti visā teritorijā.  SPRK Ūdenssaimniecības nodaļas vadītāja Dace Čodare-Plaude: “Regulatoram – vai tiek iesniegts vienāds, vai atšķirīgs tarifs –, mums svarīgākais ir, lai tiktu nosegtas visas pamatotās ekonomiski tehniskās izmaksas ūdenssaimniecības pakalpojuma sniegšanā. Lai lietotājam tiktu sniegti droši, kvalitatīvi un nepārtraukti pakalpojumi.”  

Vakar Madonā notika novada domes amatpersonu, iedzīvotāju un SPRK pārstāves tikšanās. Puses apmainījās viedokļiem, bet ne “Madonas ūdens”, ne iedzīvotāji kardināli pozīcijas nav mainījuši. Madonas novada dome ūdens tarifu projektu plāno skatīt 31. janvārī. Ja dome to apstiprinās, tālāk par “Madonas ūdens” piedāvāto tarifu pamatotību lems SPRK. Pozitīva atzinuma gadījumā jaunie tarifi Madonas novada iedzīvotājiem varētu stāties spēkā šī gada aprīlī.