Mājsēde pārvēršas tālsēdē. Fotoreportāža par Eiropu pandēmijas laikā

Šobrīd Ventspilī apskatāma finansistes un fotogrāfes Agneses Pastares foto izstāde “Tālsēde”, kas fiksē vienas ģimenes dzīvi viena gada laikā, kad ierobežojumu dēļ viņi pieņēma lēmumu “mājsēdi” transformēt par “tālsēdi'', izbraucot no Latvijas bez konkrēta plāna, kad atgriezties. Beidzoties pandēmijai, ventspilniece savu lēmumu atzīst kā labāko izvēli laikā,kad visa pasaule bija nolikta uz pauzes.

Trīs valstis sešos mēnešos – tāds bija ventspilnieces Agneses Pastares mājsēdes maršruts kovidpandēmijas laikā. Sicīlija, Malta un Tenerife, tik dažādās vietās neplānoti nokļuva finanšu uzņēmuma vadītāja un brīvajā laikā fotogrāfe.

Viņa saka: “Tas ir stāsts par mani, par manu ģimeni tālsēdes laikā, kad izlēmām, ja nemaldos, tas bija jau trešais ierobežojumu vilnis, mājsēdi transformēt par tālsēdi. Viss ir “zoomā’’, darbs ir “zoomā’’, viss ir attālināti. Kāda atšķirība, kur sēdi!?”

Laikā, kad tika izsludināta kārtējā mājsēde Latvijā, pāris stundu laikā tika pieņemts lēmums divatā ar jaunāko dēlu Ernestu pārcelties uz siltāku klimatu. Pirmo reizi mūžā nācās nopirkt vienvirziena lidmašīnas biļeti, jo pandēmijas ierobežojumi nebija prognozējami. “Draugi pietrūka, skola ne tik ļoti. Mēs ar omi Maltā izmācījāmies tā, ka pabeidzām grāmatu divas nedēļas pirms visi pārējie pabeidza,” saka ventspilnieks Ernests Pastars.

Skola un darbs “zoomā”, tāds vairumam no mums bija ikdienas scenārijs, laikā, kad notika neizprotamās slimības uzvaras gājiens visā pasaulē. Atmiņas par šo periodu fotoizstādes apmeklētājiem Ventspilī ir visdažādākās.

Dažadu praktisku apsvērumu dēļ Agneses Pastares ģimene uz brīdi atgriezās Latvijā, pēc ģimenes pārslimotā kovida 2022. gada janvārī tika pieņemts lēmums vēlreiz doties “tālsēdē”. Agnese uzskatīja, ka šo laiku var lietderīgi izmantot, ar nelieliem finansiāliem līdzekļiem apskatot pieklusušo Eiropu. Ceļā uz Maltu šoreiz ģimene devās ar automašīnu, suni un vecmāmiņu. “Mēs nopirkām gada abonementu akvaparkā, gājam tur kā uz darbu! Tas maksāja ļoti maz, salīdzinot ar to, ko ieguvām. Par bērnu runājot, jā, varbūt viņam tur bija nedaudz garlaicīgi, jo visi draugi bija mājās.”

Mājsēdi pārvēršot par tālsēdi, Agnese ieguva ne tikai neaizmirstamas atmiņas, bet daudz fotomateriāla, sociālajos medijos uzsāktu rubriku “Fotogrāfija ar kafiju skaistā vietā”. Izstāde Ventspils Galvenajā bibliotēkā būs apskatāma līdz septembra sākumam.