“Mēs tiekam apcelti!” Lauksaimnieki pieprasa mazināt birokrātiju

Protestā piedalījās lauksaimnieki arī Vidzemē un Latgalē. Tā, piemēram, Valmierā protesta braucienā devās aptuveni 200 tehnikas vienības, bet Rēzeknē ap 100 protestētājiem. Lauksaimnieki galvenokārt pieprasa mazināt pamatīgo birokrātiju nozarē. Protesta braucieni Vidzemē un Latgalē aizritēja mierīgi. 

Pirms došanās protesta braucienā lauksaimnieki Valmierā pulcējās kooperatīvās sabiedrības “VAKS” teritorijā. Šeit sabraukuši zemnieki no apkārtējiem novadiem, viena no galvenajām viņu prasībām ir mazināt pamatīgo birokrātiju nozarē un beigt bārstīties ar tukšiem solījumiem. “Tas birokrātijas slogs ir galvenais, viss pārējais seko tam līdzi. Tas ir primāri, kāpēc es šeit esmu. Ja man ir vairāk laika jāpavada pie papīriem nekā uz lauka, tas jau ir radītājs, ka kaut kas nav pareizi,” saka z/s “Bērši” saimnieks Āris Kaģis.

“Zemes apstrādes visas ir jānodod elektroniski, to reāli nav iespējams izdarīt. Strādniekam ir jāstrādā uz lauka, nevis jāuzņem bildītes,” saka z/s “Dūži” darbinieks Dainis Zukurs.

“Mēs tiekam apcelti. Dod tukšus solījumus. Kad pienāk solījumu izpilde, nekas no tā visa netiek izpildīts. Piedalos arī tāpēc, ka esam vienoti. Lai kādi nu lauksaimnieki esam, bet tomēr vienoti,” saka z/s “Zemturi” darbinieks Mikus Judeiks.

Graudu pirmapstrādes kooperatīvā Valmierā tik daudz traktoru nesabrauc pat graudu nodošanas laikā. Saimnieku mērs ir pilns, viņi ar traktoriem ir gatavi doties uz Rīgu, ja atbildīgie viņus neuzklausīs. “Lauksaimniekiem ir jārīkojas, jo visas tās prasības, ko viņi prasa, jau ir novēlotas. Apstākļi mainās daudz straujāk. Mēs vairāk skatāmies nevis kas būs šodien, bet kas būs jau rīt, tie paši krievu graudi, tās pašas augstās prasības, galā labs, bet dārgs produkts, kuram nav pircēja. Un arī lauksaimniekus uzstrauc nodokļi, politika un viss, kas vēl tikai top,” saka kooperatīvās sabiedrības “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.

Protesta braucienam Valmierā gatavs arī pieredzējis lauksaimnieks, saimniecības “Elzes” īpašnieks Valdis Zariņš. Viņš no Vaidavas puses atbraucis kopā ar mazdēlu. Abi ReTV norāda, ka zemniekam teju vai jāstudē informāciju tehnoloģijas, lai šobrīd izpildītu visas birokrātiskās prasības. “Sadala zemniekus divās daļās – tie, kuri māk ar tehnoloģijām, kas ir kabatā, nevis ar tām tehnoloģijām, kas ir tīrumā, tur es izpildu visu perfekti un neko nepārkāpju. Ja es nemāku šeit spēlēties, tad, atvainojiet, jums maksājumi nepienākās.”

Valda Zariņa mazdēls Emīls Karpsts: “Ir jau grūti kaut ko mums izdarīt, bet jādara, ko varam. Kaut vai šādi jāparāda sabiedrībai, ka neesam mierā ar to, kas šobrīd notiek. Jāizbrauc ārā. Ja kaut kas nemainīsies, tad visdrīzāk nākamnedēļ tiksimies Rīgā.”

Tikmēr Zemnieku saeimas pārstāvis Mareks Bērziņš gandarīts, ka lauksaimnieki beidzot vienojušies, lai kopīgi sasniegtu mērķi. Zemkopības ministru Armandu Krauzi un viņa pēdējos izteikumus, ka daudzas lauksaimnieku prasības jau izpildītas, viņš salīdzina ar sliktu studentu, kurš, tuvojoties eksāmeniem, steidz izdarīt iekavēto. “Laikam tas tāds normāls, dabīgs cikls ir šajā zemniecības dzīvē, ka reizi 15 gados mums ir jāizbrauc, ir jāparāda spēks, jāparāda, ka laukos ir cilvēki, ka mums ir svarīgs darbs, svarīgas skolas un ceļi. Lai tomēr mūs sadzird Rīgā un tālajā Briselē!”

Protesta brauciena priekšgalā mēslu krava. To atvedis Jānis Ločmelis, kurš nu jau saimniecību “Mazdzērvītes” nodevis bērnu rokās. “Ir urbānie dārzi Rīgā, pilsētās. Ir iespēja šeit laukos tikt pie mazdārziņa. Tas vēlējums man visiem ir viens – lai mums izdotos sagaidīt jaunos kartupelīšus! Tur arī vajadzēs mēslus.”

Protesta brauciens pa Valmieras apvedceļu noritēja mierīgi. Autovadītāji pārsvarā bija saprotoši un lauksaimniekiem pauda atbalstu. Līdzīgi arī Rēzeknē, šeit gan protestājāji devās braucienā cauri pilsētai. Organizatori gan sākotnēji bija iecerējuši brauciena dalībnieklus uzrunāt pilsētas centrā – pie pieminekļa “Latgales Mārai” –, taču pašvaldība tam nepiekrita. “Viss notika ļoti strauji, ja mēs ātrāk būtu zinājuši par akciju, noteikti būtu dabūjuši saskaņojumu, lai pasākumu ar uzrunām varam novadīt pie “Latgales Māras”, kas ir reģiona simbols. Tas būtu skaists žests arī pašiem lauksaimniekiem,” saka biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis Mārtiņš Trons.

“Mēs nevaram izmainīt to visu politiku, kas ir sačakarēta. Jau 91. gadā viss aizgāja, pie varas aizgāja visi jaunie komulistelēni. Mūsu valsts intereses ir pazaudētas, nav vairs nekā,” saka z/s “Lazdumājas” saimnieks Antons Ikaunieks.

Gan Vidzemē, gan arī Latgalē satiktie lauksaimnieki uzsver – esam gatavi iet līdz galam. Ja valsts vīri izvirzītās prasības nepildīs, jau pēc nedēļas traktori rūks Rīgas pievārtē.