Muzeju gada balva - Veidenbauma muzejam “Kalāči”

Vakar, Latvijas Muzeju dienas ietvaros, godinot nozares speciālistus, jau 13. reizi pasniegta Latvijas Muzeju biedrības gada balva. Šogad galveno balvu saņēma Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči” par ekspozīciju “Vairāk gaismas!”, kurā līdztekus stāstam par dzejnieku, uzmanība pievērsta jauniešu mentālās veselības jautājumiem. Ekspozīcijas komandā apvienojušies ne vien muzeja darbinieki, bet arī dažādu jomu speciālisti, tostarp psihoterapeits un sociologs.

Kā ReTV norāda Projekta “Vairāk gaismas!” un ekspozīcijas kuratore Inga Surgunte: “Mēs esam ļoti mazs muzejs, kas cītīgi strādā, bet, redzot, ka nominantu vidū ir lielie muzeji, lielie projekti, protams, ka mēs līdz galam nezinājām, kurš būs uzvarētājs un ļoti novērtējam žūrijas augsto novērtējumu. Pašā ekspozīcijā ir iespējams skatīties, lasīt, atklāt un arī nedaudz piedāvāt savu saturu. Protams, ekspozīciju papildina arī izglītības programma, vadītas ekskursijas, meistarklases.”

Savukārt Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde atzīst, ka Muzejs “Kalāči” ļoti uzskatāmi parādīja kā par mantojumu, par vērtībām, kas glabājas muzejā un stāsta par vērtībām vēsturi un ir radītas vairāk nekā 100 gadus atpakaļ, mēs varam runāt diez gan mūsdienīgā valodā, turklāt uzrunājot ne tikai ierastos muzeja apmeklētājus, bet runāt arī ar jauniešiem – auditoriju, kurai šodien ir ļoti daudz savu problēmu – mentāla veselība, labsajūta, labbūtība.

Nominācijā “Pamanīts” balva pasniegta muzejam “Neredzamā pasaule”, kura ekspozīcija atrodas pilnīgā tumsā, tādējādi apmeklētājam ļaujot piedzīvot to, ko neredzīgs cilvēks piedzīvo ik dienu. Balva par mūža ieguldījumu pasniegta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktorei Mārai Lācei, un 20 muzejnieki, kuri nozarē strādā 25 gadus, saņēma Kultūras Ministrijas atzinības rakstus.