Ne pēc katra satiksmes negadījuma jāsauc policija

Ceļu satiksmes negadījumi mēdz būt dažādi. Nereti tie ir smagi vai pat traģiski, kurus galvenokārt izraisa cilvēka stulbums, pašpārliecinātība, nesodāmības pārliecība. Gluži vienkārši piemirstas, ka dzīve nav datorspēle, kuru vari saglabāt vēlamajā vietā un neveiksmes gadījumā atsākt no jauna. Pilnīgi absurda apdzīšana, pagrieziena virziena nerādīšana, nesaprātīga ātruma izvēle un vienaldzība pret automobiļa tehnisko stāvokli. Diemžēl frontālas sadursmes un līdzīgi smagi negadījumi ir mūsu ikdiena. Ikdiena, kuru pēc tam vēl ilgi izmeklē policija, pēta eksperti un analizē patologanatomi.

Taču daudz biežāk satiksmes negadījumos vainojama neuzmanība un necieņa vienam pret otru – te iespraukšos, te nobremzēšu, te nedošu ceļu. Negadījuma sekas visbiežāk nav cilvēka dzīvībai bīstamas, taču automobilis gan var ciest un tā atjaunošanā var nākties ieguldīt prāvus līdzekļus.

Jārēķinās ar to, ka policijas ekipāžas Latvijā ir tik, cik nu viņas ir un, ja jāizvēlas starp smaga nozieguma novēršanu vai apskādēta bampera reģistrēšanu, nav jābūt policijas priekšniekam, lai saprastu prioritātes. Tieši tāpēc policijas ierašanos negadījuma vietā var nākties gaidīt ilgi un mokoši, nemaz nerunājot par kopējās satiksmes bremzēšanu un garu sastrēgumu izveidošanu. 

Mums par prieku un atvieglojumu likums nosaka iespēju negadījuma vietā tikt skaidrībā pašiem konfliktā iesaistītajiem. Nē, ne jau ar dūru vicināšanu un gāzes pistoļu pārlādēšanu. Ir radīts saskaņotais paziņojums, kuru aizpildot, puses var doties savās gaitās un gaidīt apdrošināšanas kompānijas kompensāciju.

Viss gluži tā pat, kā ar policijas protokolu – vainīgais pats labo savu spēkratu, bet cietušais izmanto OCTA priekšrocības. Vien kāda maza, bet svarīga nianse – aizpildot saskaņoto paziņojumu nevienam no negadījumā iesaistītajiem nebūs jāmaksā sods par satiksmes noteikumu pārkāpumu! Protams, ja saskaņotais paziņojums ir pareizi aizpildīts!

Šķiet, ērtāk un vienkāršāk vairs nevar būt, taču kā marta beigās vēstīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs, 50,2 procenti šoferu savos spēkratos nevadā līdzi saskaņotā paziņojuma veidlapas un tiem nav lejupielādēta LTAB OCTA lietotne, kurā saskaņoto paziņojumu iespējams aizpildīt elektroniski. Un, ja nav veidlapas, nav arī saskaņotā paziņojuma, tādēļ nākas vien atraut no darba policistus, lai tie iegrāmato reizēm pavisam nebūtiskos auto bojājumus.

Jāatceras, ka saskaņoto paziņojumu pilda tad, ja negadījumā cietuši tikai divi auto, ja nav nepieciešama transportlīdzekļu evakuācija, nav cietušo, nav bojāta trešo personu manta, kā arī abi transportlīdzekļi bez autoevakuatora palīdzības spēj pamest notikuma vietu. Citos gadījumos tomēr nepieciešams izsaukt policiju. 

“Mūsdienās saskaņoto paziņojumu visērtāk aizpildīt ar viedtālruņa palīdzību – abām negadījumā iesaistītajām pusēm nepieciešams lejupielādēt LTAB OCTA lietotni, uzstādīt to savā viedtālrunī, autorizēties un izveidot lietotāja profilu. Tad abiem autovadītājiem jāizvēlas funkcija “Fiksēt negadījumu”. Ar autorizācijas kodu palīdzību izveidojot savstarpēju savienojumu starp ierīcēm, negadījumā iesaistītajiem jāizvēlas saskaņoto paziņojumu aizpildīt kā vadītājam A un vadītājam B. Transportlīdzekļu bojājumi no negadījuma vietas jādokumentē ar foto vai video palīdzību. Pats svarīgākais ir sekot lietotnē norādītajām instrukcijām, un process nesagādās tehniskus sarežģījumus,” skaidro Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, piebilstot, ka tieši šobrīd LTAB uzsākusi informatīvu kampaņu, kuras mērķis ir plašāk informēt autovadītājus par saskaņotā paziņojuma lietošanu un veicināt tā pieejamību. 

Negadījumā iesaistītie var izvēlēties pildīt arī drukāto saskaņotā paziņojuma veidlapu. Aizpildot informāciju par transportlīdzekļiem un to vadītājiem, svarīgi pārliecināties, ka norādīts transportlīdzekļa reģistrācijas numurs, vadītāja vārds, personas kods un kontaktinformācija. Izmantojot lietotni, šī informācija tiks aizpildīta automātiski, ar LTAB datu bāzes palīdzību. Veidlapā nepieciešams atzīmēt bojājumus, kā arī sadursmes shēmu. Svarīgi atzīmēt ne tikai transportlīdzekļu novietojumu sadursmes brīdī, bet arī iezīmēt ceļa ārmalas, viduslīniju, tuvumā esošas ceļazīmes, luksoforus vai citus ceļa apzīmējumus.  Jānorāda arī ielu vai ceļu nosaukumi.

Abām iesaistītajām pusēm savas veidlapas oriģināls vai tā kopija jāiesniedz savam apdrošinātājam. Svarīgi atcerēties, ka arī negadījumu izraisījušajai pusei ir pienākums iesniegt paziņojumu savam apdrošinātājam 10 dienu laikā, kā arī, pēc apdrošinātāja pieprasījuma, jāuzrāda bojātais transportlīdzeklis, savukārt cietušajam ir jāiesniedz gada laikā pie apdrošinātāja, kurš apdrošinājis atbildīgā transportlīdzekļa OCTA.

Gadījumos, ja notiek ceļu satiksmes negadījums un vainīgā puse aizbrauc no negadījuma vietas, neziņojot par to policijai, cietusī persona izsauc policiju, lai fiksētu faktu un noformētu dokumentus. Ja notikuma brīdī bija liecinieki, tad, ierodoties policijai, viņi sniedz paskaidrojumus, pastāstot gan par redzētās mašīnas marku, modeli, krāsu, valsts reģistrācijas numuru, gan citām pazīmēm.

Ja cietušajam bijusi aktīva OCTA polise, tad kompensāciju par nodarītajiem bojājumiem izmaksās jebkurā gadījumā, savukārt vainīgo atradīs ātrāk vai vēlāk un tad jau bojājumu apjoms tiks iekasēts no viņa.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.16 panta piektajā daļā par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu paredzēts velosipēda un mopēda vadītājam naudas sods no 7 līdz 55 eiro, cita transportlīdzekļa vadītājam – 70–700 eiro un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšana uz laiku no trim mēnešiem līdz diviem gadiem vai bez transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšanas.

Grozies kā gribi, bēgt vai pamest notikuma vietu nav prāta darbs. Vienmēr kaut kur priedes augstākajā zarā atradīsies kāda nepamanīta novērošanas kamera, kas fiksēs vainīgā automobiļa valsts numuru un tālāk jau tā ir policijas rutīna – noķert pārkāpēju.

Pat tad, ja negadījums ir niecīgs un cietušā spēkrata saimnieks tuvumā nav saskatāms, pamest notikuma vietu nav tālredzīgi. Labāk upurēt nedaudz laika un sagaidīt otrās puses šoferi vai izsaukt pašam policiju, lai fiksētu ceļu satiksmes negadījumu. Vismaz šādā gadījumā zaudējumus segs apdrošinātājs.

Protams, pilnīgi iespējams, ka negadījums noticis bēdīgi slavenajos tirdzniecības centru stāvlaukumos un cietušā automobiļa saimnieks nozudis veikala dzīlēs uz vairākām stundā. Un pilnīgi iespējams, ka bojājumi ir vien nebūtiski skrāpējumi. Pieklājīgs, labi audzināts un loģiski domājošs cilvēks tādā gadījumā aiz apskādētā automobiļa slotiņas noteikti atstās savu vārdu un telefona numuru, lai cietušā puse varētu tik pat pieklājīgi sazināties un kopīgās sarunās atrisināt radušos situāciju. Starp citu, risinājumi mūsdienās netrūkst – galvenais ir kopīga vēlme tos atrast!