Nededzini! Plēves maisos atstātas rudens lapas būs komposts

Rudens ir laiks, kad jo īpaši privātmāju īpašniekiem aktuāls kļūst jautājums – ko darīt ar pagalmos un piemājas teritorijā sakritušajām koku lapām. 

Ogres novadā saistošie noteikumi liedz pilsētas teritorijā privātmāju īpašniekiem lapas dedzināt. Līdzīga prakse ir arī citās pašvaldībās. Tā vietā, piemēram, Ogres pašvaldība nodrošina iespēju sagrābtās lapas bez maksas nodot šķiroto atkritumu laukumos. Šobrīd gan vēl iedzīvotāju aktivitāte nodot lapas neesot liela, bet prognozēts, ka tuvākajā laikā tā kļūs aktuālāka. SIA “Ķilupe” pārstāve Elīna Saulīte: “Šobrīd atsaucība ir tikai pašā sākumā. Konteiners, kā jūs redzējāt, tikai viena trešā puse pilns. Bet domāju jau, ka pēc nedēļas mēs mainīsim konteinerus vienu, divus katru dienu.”

Elīna Saulīte uzsver, svarīgākais, ko cilvēkiem jāņem vērā, lapās nedrīkst būt sadzīves atkritumu piemaisījumi. “Lapas jāsaliek maisos. Maisiem jābūt tāda izmēra tilpuma, kuru katrs pats var pacelt. Lapu maisus vedam uz laukumiem. Un laukumā ir attiecīgi tikai koku lapām paredzēti konteineri, kuros bez maksas maisus var izbērt. Iedzīvotāju atvestās lapas uz laukumiem pec tam tālāk SIA “Ķilupe” vedīs uz poligonu “Ģetliņi”, kur tās tiks nodotas kompestēšanai, tālāk jau gāzes, elektrības ražošanā.”

Savukārt biedrības “Latvijas dārznieks” eksperte Mārīte Gailīte uzsver – lapas ir dabas dāvana. Tās satur gan minerālvielas, gan organiskas vielas. Tapēc viņa rosina privātmāju īpašniekus lapas, piemēram, nededzināt, bet gan veidot kompostu. “Vai liekam uzreiz dārzeņu dobē, ja sakņu dārzs ir sagatavots, atbrīvots. Vai varam ielikt komposta kaudzē. Jo, ja mēs liekam tieši uz dobes, tad nav nepieciešams pēc tam kompostu pārvadāt no kaudzes atpakaļ uz dārzu. Ja mums nav tādas iespējas vai baidāmies, ka vējš visu aizpūtīs, tad labāk, protams, ielikt komposta kaudzē kopā ar citiem organiskiem atkritumiem.”

Ja mājās nav kompasta vietas, eksperte iesaka izmantot jau minētos plastmasas maisus. “Varam paņemt lielus plēves maisus, tur iekšā salikt lapas, sasiet un atstāt uz ziemu. Līdz pavasarim tur veidosies komposts. Un maisus arī var atstāt pēc iespējas tuvāk lietošanas vietai. Un kompostu varēs izlikt uz sakņu dobēm, uz puķu dobēm un citur.”

Prognozes liecina, ka jau kļūs vēsāks, paredzams, ka būs arī aktīvāks lapkritis. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma "Vidzemē" saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023