Nesaprātīgi un iznīcinoši. Talsos protestē pret štata vietu un budžeta samazināšanu

Ilgi un gari šodien Talsu novada domē tik skatīti jautājumi, kas nepieciešami, lai pieņemtu šī gada budžetu. Taču, lai mazinātu robu, no visām nozarēm sāpīgus lēmumus prasīja ātri. Visskaļāk protestē kultūras nozare, kas aizsāka protesta akciju, un arī šodien vienojās piketam, kurā piedalījās ap 200 cilvēku.

Protests Talsos sākās pusstundu pirms domes sēdes sākuma, lai tā paustu attieksmi par plānoto pašvaldības iestāžu amata vietu un budžeta samazināšanu 25% apmērā. “Tas ir tāds iznīcinošs lēmums – vismaz Dundagas Kultūras pilij. Es nezinu, kad mēs atkopsimies no šāda lēmuma,” saka Baiba Dūda, Dundagas Kultūras pils direktore.

“Mēs saprotam, varbūt kaut kur ir vairāk darbinieku, kaut kur ir iespēja samazināt štatus, bet ne jau visur. Ne visi dzīvo izšķērdīgi,” saka Līva Maķe, Pastendes kultūras nama vadītāja.

“Tieši Kultūras centram atlaist 25% – tie ir 15 cilvēki. No 60 darbiniekiem 30 ir amatiermākslas kolektīvu vadītāji un speciālisti, kinoteātrī mēs neko nevaram noņemt, jo tad mums apstāsies kinoteātra darbs. Tad paliek tikai un vienīgi Talsu Tautas nama darbinieki,” saka Dace Obodovska, Talsu kultūras centra direktore.

Jau vakar pašvaldības vadība tikās ar kultūras centru un muzeju vadītājiem. Arī šodien salīdzinoši daudzi deputāti pirms sēdes iznāk ar protestētājiem parunāt. Pārmetumi deputātiem visai asi. “Strādājam jau gadu gadiem par minimālo algu pašvaldībā. Tāpēc nesaprotu, par ko mēs esam noziegušies. Tagad arī – viņiem trūkst astoņi miljoni. Kur man ir tie astoņi miljoni? Kur ir? Nav,” saka Arnis Briedis, protesta dalībnieks.

Protestā piedalās arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) un Latvijas Muzeju biedrība. Koalīcijas partijas virza priekšlikumus par 10% samazināt atalgojumu pašvaldībā strādājošajiem, tāpat rosināts pašvaldības darbinieku amata vietu skaitu samazināt par 25%. “350 cilvēkus atbrīvot… Tās ir 350 cilvēku dzīves, kuras ir liktas šobrīd zem āmura. Un tikai dažu cilvēku neizdarības dēļ vai ļoti nepopulāru lēmumu pieņemšanas dēļ,” saka Sarmīte Popena, LIZDA pārstāve.

Sižeta gatavošanas laikā vēl notiek domes sēde, kurā tiek skatīts Talsu novada budžets, tāpēc nav zināms tā rezultāts. Taču sarunās ar deputātiem kultūras darbiniekiem radusies cerība, ka samazinājumu budžetā, iespējams, būs izdevies atrast, nosakot četru darba dienu nedēļu. To viņi uzskata par kompromisu.

Protesta dalībnieki norāda – jostas var savilkt ciešāk uz gadu, var piekāpties kompromisam, taču jāzina konkrēts termiņš, kad atkal varēs dzīvot cilvēcīgi.