NMPD 110 jaunas automasīnas. Katrs reģions saņems aptuveni 20

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbs nav iedomājams bez ātra, droša un ērta operatīvā transporta. Pēc vairāk nekā kā divu gadu ilga un rūpīga plānošanas procesa beidzot jaunās automašīnas nonāk pie brigādēm visā Latvijā. Tās ir aprīkotas ar mūsdienīgiem informāciju tehnoloģiju risinājumiem, kā arī jaunu un daudz kompaktāku medicīnas aprīkojumu. 

Viena NMPD automašīna gadā vidēji nobrauc 50 līdz 60 tūkstošus kilometru. Ziemā šīm automašīnām jābrauc pie pacientiem pa piesnigušiem, aizputinātiem ceļiem, bet pavasaros un rudeņos jātiek cauri pārmitrinātām un dubļainām brauktuvēm. Dienestā vērtē, šādos apstākļos, kad automašīnas ir apritē 24 stundas diennnaktī, jau pēc pieciem gadiem tās var būt pilnībā nokalpojušas. NMPD Transporta nodrošinājuma departamenta vadītājs Egils Lapiņš: “Pagājušā gada beigās mums bija situācija, kad 35% no visa autoparka bija pēc mūsu latiņas atbilstošā stāvoklī, kas nozīmē ar nobraukumu līdz 300 tūkstošiem kilumetru un ne vecāki par pieciem gadiem.”

Jaunajā iepirkumā ar Eiropas fondu atbalstu iegādātas 110 jaunas automašīnas. Katrs Latvijas reģions saņems aptuveni 20 transportlīdzekļu. Tie ir aprīkoti ar automātisko pārnesumkārbu, četru riteņu piedziņu, kas ir īpaši svarīgi lauku reģionos. Ne reizi vien neizbraucamo ceļu dēļ mediķiem ceļu pie pacientiem ir nācies mērot ar kājām. “Būs atvieglota pieeja tādās vietās pacientiem, kur līdz šim bija apgrūtinājumi. Zemes ceļi, bezceļi, pludmales, kur parasti nevaram piebraukt, atstājam mašīnu uz ceļa, atstājam mašīnu, nesot visu šo aparatūru uz saviem pleciem,” saka NMPD operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājs Rolands Lejiņš.

Dienesta darbinieki uzsver, ka jaunais medicīnas aprīkojums būtiski atvieglos ikdienas darbu, savukārt jaunās ar mūsdienīgiem risinājumiem aprīkotās automašīnas ļaus daudz ātrāk nokļūt pie pacienta. Būtisks ieguvums ir daudz ērtākas navigācijas iespējas. Rolands Lejiņš: “Mums atnāk izsaukums, mēs piespiežam vienu podziņu, mums jau “Waze” tiek uzzīmēts maršruts, nav nekādu papildus manipulāciju, nav nekas ar pirkstiem jāvada. Uzspiežam – gatavi doties pie pacienta!”

Automašīnas aprīkotas, ņemot vērā arī brigāžu mediķu ieteikumus, piemēram, medikamentu skapīšu durtiņas izveidotas tā, lai, strauji bemzējot, tās neatvērtos, droša vieta atrasta arī silta dzēriena krūzei. Dienesta vadītāja Liene Cipule norāda, ka jauno automašīnu nonākšana dienestā ir ļoti gaidīts brīdis. “Šīs mašīnas nav nopērkamas salonā. Mēs tiešām jūtam ļoti lielu prieku, ka ir izdevies kovida laika apstākļos, kas arī ietekmēja mūsu iespējas padarīt daudzu procesus ātrākus. Kā arī salāgot šos dažādos iepirkumus, lai mašīna kopumā nonāktu uz līnijas.”

Kopumā neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests šī iepirkuma ietvaros par 16,4 miljoniem eiro iegādājās 157 operatīvos transportlīdzekļus, atlikušās 47 auto dienests saņems līdz gada beigām.