Paziņo “Gada balva medicīnā 2023” laureātus un speciālbalvu saņēmējus

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rīkotā “Gada balva medicīnā” svinīgā ceremonija šogad notika jau 14. reizi. Nozīmīgāko no balvām – “Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā” šogad saņēma divas izcilas personības – kardiologs, zinātnieks, profesors Ivars Siliņš un traumatologs, ortopēds un veselības aprūpes vadības ārsts Jānis Petronis. Savukārt “Gada cilvēks medicīnā 2023” balva tika piešķirta pacientu interešu aizstāvei Latvijā un starptautiskā vidē, Latvijas Hemofilijas biedrības un Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītājai Baibai Ziemelei. Par “Gada notikumu medicīnā 2023” tika atzīta Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veiktā sarežģītā onkoloģiskā operācija.

Savā uzrunā pasākumā dalībniekiem Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs teica: “Šodien jūs esat šeit, lai atskatītos uz aizvadīto gadu, lai godinātu labākos no labākajiem. Šodien mēs visi esam šeit, lai teiktu paldies mūsu mediķiem par pašaizliedzīgo darbu, ko jūs ikdienā darāt, lai palīdzētu līdzcilvēkiem. Man jāsaka jums arī paldies gan par jūsu iejūtību pret pacientiem, gan par to, ka pie ārstā vai zobārsta vairs nav tik bailīgi iet kā kādreiz. 

Mums vēl visiem ir daudz kopā darāms, lai veselības aprūpes sistēma mūsu valstī būtu labāka un pieejamāka. Bet jau šobrīd, kad mēs runājam par mūsu veselības aprūpi, kad mēs runājam par mūsu medicīnu, mums ir tiesības runāt par to, lai vide, kurā jūs strādājat, būtu drošāka, lai jūs justos droši sarunājoties un ārstējot pacientus un lai pacientiem būtu iespēja saņemt maksimāli plašu informāciju par to, kāda veida ārstniecība ir nepieciešama.”

Ceremonijā tika pasniegta 21 balva, tostarp AS “Grindeks” augstākais apbalvojums D.H. Grindeļa balva, kā arī AS “Olainfarm” specbalva “Iedvesma”, žurnāla Ārsts.lv un “Ievas veselība” speciālbalvas. 

“Saprast pacienta sāpes, slimību un pārdzīvojumu, atbalstīt cilvēku veselības atgūšanas ceļā vai atvieglot ciešanas neārstējamas slimības gadījumā ir ārsta, māsas, ārsta palīga, ikviena mediķa svarīgākais uzdevums. Izvēloties medicīnu kā savu profesionālo ceļu, mēs izvēlamies arī dzīves ceļu, kurā itin bieži savas personīgās vēlmes ir jāpakārto mediķa darbam. “Gada balva medicīnā” ir iespēja pateikti paldies visiem mediķiem, kas katru dienu veic lielākos vai mazākus varoņdarbus, glābjot cilvēku veselību un dzīvību," saka Ilze Aizsilniece, Latvijas Ārstu biedrības prezidente. 

“Gada vecmāte 2023” ir Daugavpils reģionālās slimnīcas vecmāte Jana Priedīte, kas ir arī Daugavpils reģionālās slimnīcas “Sieviešu klīnikas māmiņu skolas” vecmāte. Kā Janu Priedīti raksturo pacienti – viņa ir īsts pierādījums, ka būt par vecmāti ir sirdsdarbs. Savukārt kolēģi saka, ka labprāt no viņas mācās un ka viņas attieksme pret darbu un pacientiem ir apbrīnojama.

Par “Gada ģimenes ārsts 2023” sabiedrības balsojumā kļuvusi Janīna Žubule no Rīgas, par kuru pacienti saka tā - ārsts ar lielo burtu! Balsojot pacienti ir norādījuši, ka Janīna Žubule nepalaiž nevienu sīkumu garām, jo viņai ir svarīgi, lai pacients izveseļotos. Viņu raksturo kā ļoti atsaucīgu un kompetentu ģimenes ārsti, kuras cilvēcība, optimisms un smaids ir neatņemama sastāvdaļa no pacienta atveseļošanās procesa.

“Gada ārsts speciālists 2023” šogad ir Dace Lietuviete - oftalmoloģe, “Veselības centru apvienības” galvenā oftalmoloģe un AIWA Clinic Oftalmoloģijas dienesta vadītāja. Pacienti, novērtējot Daces Lietuvietes darbu, saka, ka viņa ir sirdsgudra, pašaizliedzīga, zinoša un izcila sava darba profesionāle, ārsts, kurš ikvienam pacientam velta vislielāko uzmanību, spēj atrast risinājumu vissarežģītākajām situācijām.

Titula "Gada jaunais ārsts 2023" ieguvējs ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas centra ārsts-patologs Miķelis Pūķis. Patoloģijas centra vadītāja Aija Balode par viņu raksta tā: "Daudzi jaunieši sāk mācīties medicīnu, lai palīdzētu cilvēkiem uzveikt slimības un dzīvot veselīgāk, bet diemžēl tikai nedaudzi pēc garajām studijām un rezidentūras spēj saglabāt ļoti skaidru šo mērķi. Dr. Pūķis ir lielisks piemērs, ka šo mērķi var saglabāt un ar katru gadu pacelt vēl augstāk. Strādājot patoloģijas jomā un nesatiekot pacientu, tas, iespējams, ir vēl grūtāk, bet atbildība un vēlēšanās katram pacientam palīdzēt visprofesionālākā veidā ir Dr. Pūķa aicinājums. Dakteris nesamierinās tikai ar savas profesionalitātes pilnveidošanu, bet no kolēģiem visaktīvāk darbojas laboratorijas darba kvalitātes uzlabošanā, iesaistās izglītojošu pasākumu vadīšanā gan centrā, gan klīnikās, atrod laiku, lai virzītu un uzlabotu laboratorijas informācijas sistēmu un tās funkcionalitāti saistībā ar pārējām datu bāzēm.”

“Gada slimnīca 2023” ir Kuldīgas slimnīca, kas šogad atzīmē 21.gadu kopš jaunā Kuldīgas slimnīca nodrošina veselības aprūpes pakalpojumus, tomēr slimnīcas pirmsākumi Kuldīgā ir jau kopš 1827.gada. 370 darbinieku kolektīva vārdā balvu saņēma Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Andris Aniņš. Klīnika aizvadītajos gados ir piedzīvojusi lielas, pozitīvas pārmaiņas, un tādā vidē ir patīkami strādāt un būt pacientam. Balsojot cilvēki norāda, ka slimnīcā ir draudzīga vide un profesionāļi, kuri pilnveido savas zināšanas. 

“Gada zobārsts 2023” ir zobārste Laura Čerāne, kura saņēmusi balsojumā augstu novērtējumu tieši par dabu ar mazajiem pacientiem. Viņu sauc par vismīļāko bērnu zobārsti, kas prot panākt, ka bērnam nav bail no zobārsta! Perfekta sava darba darītāja, iejūtīga un laipna. Savukārt “Gada funkcionālais speciālists 2023” ir Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze, kas vienlīdz labi strādā ar zīdaiņiem, bērniem ar īpašām vajadzībām, insulta pacientiem un senioriem. Viņas ikdienas darbība ir vērsta uz pacientu centrētu pieeju, individuālu risinājumu meklēšanu un zināšanu sniegšanu rehabilitācijas komandas ietvaros. Māras Krūzes stiprā puse ir empātija, kompleksas domāšanas un spriešanas spēja, kā arī neizmērāma aizrautība pret to ko dara, ko novērtē gan pacienti, gan kolēģi.

“Gada docētājs 2023” nominācijā par saviem pedagogiem balsoja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Universitātes (LU) ārstniecības studenti. “Gada docētājs” LU ir Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedras vadītāja Ingrīda Rumba - Rozenfelde, kura, kā studenti raksturo, ir ne tikai inteliģenta un profesionāla, bet arī ieinteresēta un atsaucīga pret savu studentu viedokli un jautājumiem. Viņa ir ne tikai zinoša medicīnas jomā, bet arī spējīga padziļināti izskaidrot sarežģītus jautājumus, izmantojot saprotamu valodu, lai nodrošinātu labāku izpratni. Savukārt "Gada docētājs” RSU ir Pataloģijas katedras vadītāja, docētāja Ilze Štrumfa, kas iegulda lielu darbu un vēlmi, lai motivētu studentus saprast tik svarīgu studiju kursu kā pataloģija un vienmēr ar lielu entuziasmu un izpratni ir gatava sadarboties ar studentiem.  

“Gada farmaceits 2023” ir “Euroaptieka farmācija” aptiekas vadītāja un farmaceite Marina Leščika. Nīcgales ielas aptiekas Rīgā apmeklētāji raksta, ka Marina Leščika ir zinoša un atsaucīga farmaceite, profesionāla un kompetenta, kā arī saprotoša un empātiska komunikācijā ar klientiem. 

“Gada ārsta palīgs 2023” ir Grundzāles ambulances ārsta palīgs Māra Ziemiņa, kas ir ilggadīga darbiniece un visu mūžu strādā šeit. Kā balsojumā raksta viņas pacienti - gadu gaitā uzkrājusi milzīgas zināšanas un plašu pieredzi, vēl aizvien interesējas par novitātēm medicīnā. Lielisks speciālists, kas visu savu mūžu veltījis Grundzāles iedzīvotāju uzmanīšanai un ārstēšanai.

“Gada māsa 2023” ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas onkoloģijas centra vispārējās aprūpes māsa Ira Runce. Pacienti raksturo viņu kā zinošu, saprotošu, ļoti izpalīdzīgu, vienmēr zina kā pareizi sniegt palīdzošu roku. Savukārt “Gada māsas palīgs 2023” ir Balvu un Gulbenes slimnīcas māsu palīgs Olga Pomare . Pacienti par viņu saka- ļoti sirsnīgs un iejūtīgs cilvēks, kas ar lielu atbildības sajūtu dara savu darbu.   

D.H. Grindeļa balvu par izciliem sasniegumiem Latvijas medicīnā un ieguldījumu sabiedrības veselībā saņēma Rīgas Stradiņa universitātes profesore. Medicīnas zinātņu doktore un praktizējoša ārste ar specializāciju infekciju un aknu slimībās prof. Angelika Krūmiņa.  

Savukārt AS “Olainfarm” speciālbalva piešķirta neiroloģei Viktorijai Ķēniņai. Viņas pienesums reto neiroloģisko slimību pacientu ārstēšanā un aprūpē ir ļoti nozīmīgs. Kopš 2022. gada Viktorija Ķēniņa ir Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Reto Neiroloģisko slimību centra virsrārste, bet pirms tam vadīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes Reto slimību koordinācijas centra atbalsta vienību. Reto neiroloģisko saslimšanu diagnostikā un ārstēšanā vēl ir daudz nezināma, tādēļ Viktorija Ķēniņa un viņas komanda ir kā ledlauži, kas paver ceļu daudziem Latvijas pacientiem saņemt atbilstošāko terapiju.

Žurnāls “Ārsts.lv” speciālbalvu par teicamu sadarbību sabiedrības informēšanā un izglītošanā saņēma Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciāliste - pediatre un Latvijas Miega medicīnas biedrības valdes priekšsēdētāja Marta Celmiņa.  

Jau piekto reizi žurnāls IEVAS Veselība pasniedza arī savu specbalvu atsaucīgākajam konsultantam, ko šogad saņēma oftalmologs Kristīne Baumane, RAKUS Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja.  

“Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā” saņem: 

Ivars Siliņš ir Rīgas Medicīnas institūta (tagad – RSU) pirmā izlaiduma (1956) absolvents, ārsts, kardiologs, zinātnieks, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks (2004), profesors. Viena no Latvijas medicīnas leģendām gan praktizējošu ārstu vidū, gan akadēmiskajās aprindās. Strādājis slimnīcā “Gaiļezers”, kopš tās atvēršanas 1979. gadā un ilgus gadus bijis Iekšķīgo slimību klīnikas vadītājs. Profesors aktīvi darbojies gan zinātniskajā darbā, gan jaunās mediķu paaudzes skološanā. Atmiņu grāmatas “Mans gājiens” (2016) autors. LĀB Goda biedrs kopš 2001. gada. Apbalvots ar LĀB II pakāpes Goda zīmi “Tempus Hominis” (2011)

Jānis Petronis darba gaitas uzsācis Gulbenes slimnīcā (1970), bijis ilggadējs Rīgas 2. slimnīcas vadītājs un valdes priekšsēdētājs (1980 – 2019). Ieviesa ceļa locītavas endoprotezēšanas operāciju ar kinemātiskās datornavigācijas sistēmu “Orthopilot (2003). Vairāku publikāciju autors. LĀB Goda biedrs kopš 2014. gada. Apbalvots ar IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni (2000). Saņēmis Rīgas Gada balvu sociālajā nozarē (2016), Rīgas domes Atzinības rakstu un piemiņas balvu par inovatīvu metožu pielietošanu medicīnā, sabiedrības veselības veicināšanu un Rīgas medicīnas nozares popularizēšanu pasaulē (2019).

Par “Gada cilvēku medicīnā 2023” šogad kļūst Baiba Ziemele, reto slimību eksperte. Latvijas Hemofilijas biedrības (LHB) vadītāja. Aizrautīgi mācoties un krājot pieredzi, no parasta pacienta kļuvusi par pacientu interešu aizstāvi Latvijā un starptautiskā vidē. Risina dažādus ar veselības aprūpes un zāļu pieejamību saistītus jautājumus cilvēkiem ar iedzimtiem asins recēšanas traucējumiem (hemofiliju, Villebranda slimību, retiem faktoru deficītiem), cilvēkiem ar retām slimībām un pacientiem kopumā. Veido reto slimību politiku Eiropā kā RARE2030 eksperts, popularizē Villebranda slimību Eiropas Hemofilijas konsorcija un Pasaules Hemofilijas federācijas komiteju vārdā, aicina pievērst vairāk uzmanības sieviešu ar asins recēšanas traucējumiem ārstēšanai pasaulē. 

Par “Gada notikumu medicīnā 2023” šogad atzīta Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta sarežģīta operācija. Veiktajos izmeklējumos pacientam tika konstatēts kaulu gigantšūnu audzējs - agresīvs kaulu audzējs, kas ļoti strauji progresē, bojājot kaulu un mīkstos audus, taču metastāzes veido reti. Šajā gadījumā vienīgā ārstēšanas iespēja ir ķirurģiska pilnīga audzēja rezekcija un kaula aizvietošana. Operācija ilga 6,5 stundas. Lai operācija noritētu ātrāk un samazinātu kļūdu iespējamību, to veica 2 ķirurgu brigādes - viena operēja roku, otra kāju. Jaunam cilvēkam būtiski ir saglabāt funkcionālu plaukstas locītavu, tāpēc tika pieņemts lēmums veikt audzēja rezekciju un izņemto kaulu rekonstruēt ar paša pacienta kaulu no apakšstilba. Operācijā piedalījās ārsti traumatologi, ortopēdi - Lauris Repša, Mārtiņš Malzubris, Mārcis Jēgers, ārsta palīgs Kintija Krūmiņa, ārsts anesteziologs Iveta Golubovska, ārsts rezidents anestezioloģijā Matīss Briuks, operāciju māsas Līga Savicka un Irina Krajeva, māsa anestēziste Marija Verhoustinska.