Pie Jēkabpils plūdu draudu vairs nav

Vakar Jēkabpilī un tuvākajā apkārtnē situācija bija saspringta – Daugavā paaugstinājās ūdens līmenis, appludinot zemākās vietas. Palu ūdeņi skāra arī dažas dzīvojamās mājas lejpus Jēkabpils. Tomēr spriedze mazinājās jau pēc dažām stundām. Šobrīd plūdu draudu nav.

Šonedēļ vižņu sastrēguma dēļ Daugavā pie Jēkabpils būtiski paaugstinājās ūdens līmenis, radot zemāko vietu applūšanu. Plūdi skāra vairākas vasarnīcas augšpus Jēkabpils esošajā dārzkopības sabiedrībā “Veselība”, tāpat zemākās vietas pilsētā un lejpus tās.

Kopš ceturtdienas, 16.decembra, situācija Daugavā pie Jēkabpils krasi mainījusies. Pēcpusdienā sākās vižņu sastrēguma kustība, jau vakarā upe bija brīva. Palikuši tikai ledus sanesumi gar krastiem. Ūdens līmenis Jēkabpilī ledus kustības sākuma brīdī paaugstinājās līdz šā gada augstākajam rādītājam – sešiem metriem un 21 centimetram, bet drīz vien, sastrēgumam izejot, atkal samazinājās. Uz piektdienas, 17.decembra, pēcpusdienu ūdens līmenis bija krities par vairāk nekā pusotru metru, sasniedzot četrarpus metrus. Plūdu draudu vairs nav arī lejpus Jēkabpils esošajā Sakas salā, kur vēl iepriekšējā dienā applūda vairāki īpašumi. Tagad ūdens ir atkāpies. “Vakar vairākas ēkas tika nogrieztas no ārpasaules, ceļi bija applūduši, iedzīvotāji laicīgi noreaģēja un pārvietojās prom no šīm ēkām. Bet šobrīd ceļi ir lietojami, ūdens līmenis ir krities, visi var piekļūt atpakaļ pie savām mājām,” saka Ilmārs Luksts, Jēkabpils novada Vides un civilās aizsardzības dienesta vadītājs.

Ledus sastrēgumi saglabājas Sakas upē – pie Sakas salas, kā arī divos posmos Daugavā lejpus Jēkabpils – pie Prižiem un pie Zeļķiem. “Applūdis ir ceļš Kalnsētas-Grīvas kapi, šobrīd pie Grīvas kapiem nav iespējams piekļūt, bet citās vietās nav bīstamības,” norāda Ilmārs Luksts.

Vides un civilās aizsardzības dienestā uzsver, ka Jēkabpils apkārtnē šobrīd plūdu draudu nav, bet situācija var mainīties, ja esošie ledus sastrēgumi paliks. Nākamnedēļ gaidāmā sala laikā Daugavā var veidoties jauni vižņi, kas krāsies posmā starp Jēkabpili un Zeļķiem.