Pievienoto novadu domju ēkas tukšas nepaliks

Pēc Administratīvi teritoriālās reformas pašvaldību skaits sarucis apmēram trīsreiz, tādējādi apmēram septiņdesmit domju ēkas ir kļuvušas liekas. Pie līdzšinējās Tērvetes novada domes ēkas uzraksts vēl nav nomainīts, bet tagad tā esot Dobeles novada pašvaldības iestāde “Tērvetes administrācija”.  No 370 kvadrātmetriem, kas bija domes rīcībā, pašlaik tukšas ir vien dažas telpas. Pārējiem mainījies amata nosaukums, bet darba netrūkst.

“Pieņemu telefonu zvanus, reģistrēju dokumentus lietvedības sistēmā. Tā kā viss notiek. Diezgan daudz, kādi divdesmit vēl esam ar visiem grāmatvežiem,” saka Inese Meija, Dobeles novada pašvaldības iestādes “Tērvetes administrācija” sekretāre.

Arī tuvākajā vietvarā satiktajiem iedzīvotājiem pagaidām vēl nekas neesot skaidrs, tomēr saprast gribētos, kādi pakalpojumi un kur būs pieejami. “Šajā pārejas periodā pavisam noteikti nekas nemainās. Es domāju, ka tāpat arī uz priekšu, jo būs jānodrošina tos pakalpojumus. Katrā ziņā šīs ēkas postā neaizies,” saka Edgars Gaigalis, Dobeles novada domes priekšsēdētājs.

Bauskas novads gājis citu ceļu. Pievienoto novadu domes kļuvušas par pastarpinātām pārvaldes iestādēm, bet nosaukums saglabāts līdzšinējais. “Lai nemainītu reģistrācijas numurus, visi darbinieki uzreiz nebūtu jāatbrīvo un pēc tam atkal jāpieņem (darbā), tad pagaidām nosaukums ir “Rundāles novada dome”,” pauž Aivars Okmanis Bauskas novada domes priekšsēdētājs.

Arī tukšu telpu pašreiz neesot, vien darbinieki mazliet izretojušies. Aizņemta pat kādreizēja domes sēžu zāle. “Šajā sēžu zālē, kur kādreiz notika domes sēdes, komiteju sēdes un komisiju sēdes arī tagad notiek komisiju sēdes, notiek arī mūsu darbinieku apspriedes par veicamajiem darbiem nedēļā. Būtībā uz šo brīdi, cik mēs esam izretojušies un izkārtojušies, tukšs varētu palikt viens kabinets,” skaidro Aigars Sietiņš, Bauskas novada pašvaldības iestādes “Rundāles novada dome” vadītājs.

Pēc pārejas perioda pievienoto novadu domes, visticamāk, kļūstot par teritoriālajām pagastu apvienībām un būšot pastarpināts koordinators starp pagastiem un jauno novada centru. Katrai būšot arī savs sabiedrisko attiecību speciālists, un rundālnieki jau vakanci izsludinājuši. “Komunikācija ar iedzīvotājiem mums jāveic, kaut arī tā ir pastarpinātā pārvaldes iestāde, neviens cits cilvēks no Bauskas jau to nevar izdarīt. Teiksim - runāt par lietām, kas ir aktuālas šajos trīs Rundāles pagastos,” saka Aivars Okmanis.

Arī citu jomu speciālisti lielākoties palikšot iepriekšējās vietās, tādējādi jaunā novada ieceres gan liek domāt, ka pievienoto novadu domju ēkas tukšākas nekļūs, arī solītā ekonomija, vismaz ne miljonos mērāma, nebūs. Bauskas novads aplēsis, ka ietaupījums varētu būt apmēram 120 000 eiro gadā.

Pārejas periods, kura laikā jāizveido jaunā struktūra, beigsies 2022. gada janvārī.


Foto: Freepik