Rekonstruējot Popes skolas vēstures notikumus, tapusi īsfilma

Šogad Ventspils novada Popes skolai tiek atzīmēta 170 gadu jubileja. Tieši pirms gada tika uzsākts fotoprojekts, kur dienas garumā skolēni, pedagogi un vietējie iedzīvotāji iejutās seno laiku tēlos, lai rekonstruētu tā laika vēstures notikumus. Nu projekts ir noslēdzies, tapusi arī fotoizstāde un neliela īsfilma.

Pirmo reizi pēc gada pauzes fotoklubs “Kursa” tiekas ar saviem foto modeļiem jeb, kā viņi paši sevi dēvē, popiņiem. Izstādes atklāšana notika turpat skolas pagalmā - malkas šķūnī. Bērni, ieraugot jau gatavos darbus, labprāt gremdējās atmiņās par piedzīvoto, ikviens attēlos mēģināja atrast sevi. “Fantastiski, tu redzi kā pirms gada tu izskatījies, kāds bija tas mirklis, kā visu tur uzņēma. Šī skola ir ļoti vēsturiska, pat citās klasēs vēl redzams viss vēsturiskais - barona muižas elementus,” saka Agnese, Popes pamatskolas skolniece.

Šogad jauno mācību gadu Popes skolā uzsāka kopumā 73 bērni. Kā izrādās, skolā vēl tiek piekoptas tradīcijas, kas saglabājušās vēl no seniem laikiem. “Arī šogad 1. septembrī mēs kopīgi skolas kolektīvs nācām no lejas uz augšu pa gatvi gājienā. Un ceram, ka tā būs stabila tradīcija katru Zinību dienu,” pauž Daiga Silarāja, Popes pamatskolas direktore.

Skolai piešķirts arī kultūras mantojuma statuss. Šis fotoprojekts skolēniem bija kā vēstures stunda, taču lieliska pieredze tā bija arī pašiem pedagogiem. “Mēs to seno laiku izspēlējām tā, kā mēs iedomājāmies, kā tas varētu būt. Patiesībā tas ir manas vecmammas skolas laiks, viņa mācījās tajā senajā skolā,” pauž Linda Kiršteina, Popes pamatskolas skolotāja.

Projektā strādāja kopumā seši fotogrāfi, tapuši ir vairāk nekā 500 orģināli fotoattēli. Izstādē izvietoti vien daži desmiti. Kā stāsta paši fotokluba biedri, tad šis bija arī kā sirdsdarbs. Lielformāta darbi tika izveidoti par projekta līdzekļiem, bet mazie attēli tapa pēc pašu klubu biedru iniciatīvas. “Nākotnē, es domāju, tā būs lieliska atmiņa, jo paies gadi, tie paši maziņākie arī paaugsies, būs vēl lielāki. Un es domāju, ka skolai šis ir bagātīgs dāvinājums ar to, ka tie ir vēsturiskie fakti, viņi ir fiksēti gan video filmā, viņi ir fiksēti arī fotomirkļos. Ir strādājuši lieliski fotomeistari mūsu mazajā apvienībā, mēs esam maz, bet turpinājums arī noteikti būs, jo šī ir tā vidējā fāze. Mēs gribam arī skaistu fotoalbumu skolai uzdāvināt, jo viņi to ir pelnījuši,” pauž Ilva Buntika, fotokluba “Kursa” fotogrāfe.

Šajā gadā jubileju atzīmē arī pats ciemats svinot 790 gadu jubileju, baznīca atzīmējot 250 gadus. Fotoklubs plāno arī nākotnē atspoguļot attēlos laiku, kad šeit ciematā dzīvoja muižkungs. Foto: Ventspils novada fotoapvienība "Kursa"