“Rojas apļi”, pusmaratona festivāls un jūras svētki Rojā

Jau vairāk nekā desmit gadus reizi nedēļā rojenieki satiekas savā stadionā, lai 30 minūšu garumā vienotos kopējam skrējienam. Šobrīd “Rojas apļi” sanāk arī kā sava veida treniņš Rojas pusmaratona festivālam, kas notiks 8. jūlijā. Lai gan tas notiks pirmo reizi, organizatori jau sapņo drosmīgi – paredzēts, ka nākamgad Rojas pusmaratons būs jau starptautisks notikums.

Reizē ar Jūras svētkiem piekrastē šogad startēs arī pirmais Rojas pusmaratona festivāls. Tas sāksies agri no rīta, lai līdz ar Neptūna iznākšanu no jūras skrējēji jau būtu finišējuši. Arī idejas autoram tas ir pirmais organizētais pusmaratons. “Pusmaratons – tas ir solis uz maratonu. Tas jau būtu sapnis vispār. Bet pusīti Rojā var vienā aplī noorganizēt. Un tāds arī bija mērķis. Jo daudzās sacensībās, kas ir gan Kuldīgā, gan Ventspilī, tur notiek vairākos apļos,” saka Artis Zariņš, sacensību organizators.

Pusmaratonam pieteikties plāno arī vairāki “Rojas apļu” dalībnieki, kuri ik otrdienu tiekas stadionā, lai pusstundas garumā noskrietu savām spējām atbilstošu distanci. “Rojas apļu” dalībnieks Gundars Doniņš: “Es, piemēram, cenšos 17 apļus noskriet – tas ir mans tas temps. Garumā gandrīz septiņi kilometri.”

Gundaram aiz muguras 11 maratoni, tāpēc arī šoreiz festivālā viņš mērķē uz garāko – 21 kilometra distanci. Tikmēr mērsradzniece Dace Lāce piedalīsies ar visu ģimeni, izmēģinās trīs kilometru distanci.

Ja pusmaratons piekrastē notiks pirmo reizi, tad “Rojas apļi” notiek jau vairāk nekā desmit gadus, uz skrejceļa vienlaicīgi dodas dažādas paaudzes, turklāt ne tikai rojenieki, bet arī entuziasti no citām pilsētām. Jebkuros laika apstākļos. Sākums ir maijā un finišs septembra beigās, kopā aizvadot 21 vienu posmu. Noslēgumā tiek saskaitīti noskrietie apļi, lai gan tie viņiem neesot būtiski. Rojas stadiona vadītājs Armands Indriksons: “Ja tā padomā, kas var būt vienkāršāk, kā brīvā laikā pēc darba atnākt kopā ar draugiem, radiem uz stadionu un paskriet. Un, kā es saprotu, cilvēkiem tas patīk.”

Rojas bonuss esot piekrastes svaigais un dzestrais gaiss, kas palīdz skriešanā. Pusmaratona festivālā distances būs vairākas, varēs arī nūjot, un, organizatoruprāt, trīs kilometrus garā distance būs populārākā un interesanta personisko rekordu medniekiem. “Trīs kilometru trase ir vienīgā Latvijā, kas sertificēta kā šosejas trase. Starts ir stadionā un finišs arī. Pa asfaltu, bet Roja ir līdzena – tāpēc droši. Un arī 21 kilometrs ir sertificēts,” saka Artis Zariņš, sacensību organizators.

Pusmaratona dalībnieki skries pa ciema ielām un vēlāk turpinās distanci mežā. Trasi šobrīd nomērījis eksperts. Tas tiek darīts, braucot ar velosipēdu. Tikmēr organizatori cer jau nākamgad iekļūt starptautiskā kalendārā.