Rotaļu laukumi Līvānos neatbilst prasībām. Vecāki neizpratnē

Daudzi līvānieši ir neizpratnē par Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) prasību nomainīt vai demontēt vairākas bērnu rotaļu laukumu iekārtas pilsētā. Daudzas no tām savulaik iegādātas no sertificētām firmām, bet tagad centrs tās pasludinājis par bīstamām, uzsverot, ka iekārtas neatbilst normatīviem. Savukārt pašvaldībā pauž uzskatu, ka normatīvo aktu prasības ir neadekvātas.

Daudzas bērnu rotaļu laukumu iekārtas Līvānos nesen tika norobežotas ar brīdinājuma lentām. Tas izdarīts, ņemot vērā PTAC norādījumus. Šā gada jūnijā centrs veicis rotaļu laukumu pārbaudi, tagad nosūtījis pašvaldībai aktu, kurā pieprasīta vairāku rotaļu elementu nomaiņa vai demontāža, jo šīs iekārtas neatbilstot drošības prasībām.

Līvānos joprojām ir vairākas šūpoles ar metāla piekarēm. Izrādās, ka tagad tādas ir aizliegtas, jo pastāvot traumatisma risks. Arī slidkalniņu kāpnītēs starp pakāpieniem pastāv galvas un kakla iesprūšanas risks, teikts PTAC aktā.

Iespējams, protestējot pret rotaļu laukumu demontāžu, daudzviet jau norautas norobežojošās lentas un brīdinājuma lapas. Arī sociālajos medijos daudzi iedzīvotāji ir sašutuši par šādiem noteikumiem. Sociālo mediju lietotāji raksta: “Kāpēc tiltus pār Dubnu neslēdza? Tur arī galvu var iebāzt starp margām. Kā mēs agrāk izmantojām šos te rotaļu laukumus un nebija problēmu? Vai tiešām mūsdienu bērnus pataisa par kaut kādiem dārzeņiem, kuri nesaprot, nejēdz, kur galvu bāzt, kur nē?”

Jautājumus raisa arī fakts, ka rotaļu iekārtas tika uzstādītas pirms aptuveni 13 gadiem, bet kontrolējošā institūcija par to neatbilstību prasībām runā tikai tagad. PTAC pārstāve Līga Kauliņa skaidro, ka šādas prasības rotaļu laukumiem ir jau aptuveni 15 gadus, bet padziļinātas pārbaudes Latvijā sāktas veikt pagājušajā gadā. “2022. gadā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.18 par spēļu un rekreācijas laukumu drošuma prasībām. No šī brīža veicam šo laukumu uzraudzību. 2022. gadā esam veikuši 39 pārbaudes dažādos spēļu laukumos, konkrēti ārtelpu laukumos – 30 pārbaudes pagājušogad. Un šogad mēs esam 22 pārbaudes ārtelpu laukumos veikuši. Tās tiek veiktas arī citviet, arī pagājušogad. Pārbaužu rezultātā tika demontētas laukumos iekārtas, kas bija neatbilstošas. Tur ir arī padomju laiku iekārtas, kuras neatbilst standartiem.”

Līvānu slidkalniņu gadījumā neesot atbilstošs attālums starp kāpnīšu pakāpieniem. Kauliņa: “Attālumi tiek pārbaudīti ar zondēm, lai noteiktu – var vai nevar iesprūst. Mums ir tādi mērlīdzekļi, ar ko tas tiek darīts. Bet slidkalniņu gadījumā tur bija ne tikai pakāpieni – arī sānu malu augstums nepietiekams.”

Līvānu novada pašvaldības pārstāve Ginta Kraukle skaidro, ka rotaļu iekārtas savulaik iegādātas no sertificētām firmām, tādēļ konkrētās drošuma prasības neesot saprotamas. “Pašvaldība nevienā brīdī nav atteikusies labot, pieremontēt šos laukumiņus. Visbriesmīgākais ir tas, ka rodas jautājums, kādā kontrolējošā valstī mēs dzīvojam un kādas absurdas prasības tiek izvirzītas. Man liekas, ka ir jābūt šīm prasībām jēgpilnām, nevis absurdām.”

Lai gan PTAC aktā teikts, ka daudzas iekārtas ir jādemontē, Līvānu novada pašvaldībā uzsver, ka plānots veikt remontu tur, kur tas nepieciešams, bet visas iekārtas vēl netiks noņemtas. Kraukle: “Mēs neiesim kaut kādā pavadā akli tikai tāpēc, mēs pacīnīsimies. Lūdzu, lai nāk un aktē vēlreiz. Lai iet šī diskusija, lai cilvēki redz, kādas mums valstī ir institūcijas, jo vienreiz būtu jāsāk runāt pēc būtības, nevis nokārtām galvām – mums jāizpilda kaut kādi normatīvie akti, lai gan mēs paši saprotam, ka tie ir bezjēdzīgi.”

Vietvarā uzsver, ka būtu jāmaina paši normatīvie akti, nevis jāliek demontēt rotaļu iekārtas, mazinot iespējas bērniem rotaļāties svaigā gaisā.