“Saplēsīsim rokas un kājas latviešu bērniem. ” Draudi arī bērnudārzos

Jēkabpils pilsētas bērnudārzs “Kāpēcītis” ir viena no aptuveni 400 pirmsskolas izglītības iestādēm, kas naktī uz trešdienu, 11. oktobri, saņēma līdzīgas draudu e-pasta vēstules, kādas otrdien saņēma skolas. Ņemot vērā Valsts policijas rekomendācijas, “Kāpēcītī” netika veikta evakuācija. Skolas kolektīvs turpināja ierastos darbus, uzturot pozitīvu un mierīgu atmosfēru. “Iepazinos ar vēstuli, ar saturu, tai pašā laikā arī e-pastā saņēmu Valsts policijas vēstuli, ka draudu līmenis ir zems. Visiem darbiniekiem informāciju nodevu “WhatsApp”, lai pārliecinās un pievērš uzmanību ģērbtuvēs, lai neienāk kāds svešs cilvēks – kāds neredzēts vai aizdomīgs. Teritorija tika pārbaudīta, lai mēs pārliecinātos, vai viss ir kārtībā. Vecākiem mēs neko neteicām, jo nav velti, ko satraukt,” saka Janīna Anspoka, Jēkabpils bērnudārza “Kāpēcītis” vadītāja.

Vēstulēs krievu valodā tika brīdināts par spridzekļiem, kā arī izteikti draudi latviešu bērniem. Anspoka: ““Mēs saplēsīsim rokas un kājas latviešu bērniem.” Tas ir ļoti zemiski, kā rīkojas. Mūsu bērnudārzu apmeklē gan latviešu, gan krievu tautības bērni, visi mēs esam draudzīgi, mums nav šķirošanas – kurš kāda tautība. Mēs visi esam Latvijā dzīvojoši, nācija, mums jābūt saliedētiem, draudzīgiem. Es domāju, ka tā ir atriebība, ka jāmācās latviešu valoda, bet ir normāli, ka Latvijā dzīvojošajiem būtu jāmācās latviešu valoda, lai savā starpā varam runāt latviski.”

Draudus saņēma vēl četras pirmsskolas izglītības iestādes Jēkabpils novadā – Jēkabpils pilsētas “Auseklītis” un “Zvaigznīte”, kā arī bērnudārzi Aknīstē un Viesītē. Visur tika turpināts ikdienas darbs. Jēkabpils bērnudārza “Auseklītis” vadītāja Kristīne Akmene: “Protams, šādu vēstuli saņemt nav patīkami, bet mēs paļaujamies uz policiju, ja policija ir teikusi, ka tas ir zemas intensitātes drauds, tad mēs uz to arī paļaujamies un ceram, ka tā tas arī ir. Mēs šobrīd vienkārši vērojam, lai neviens svešs cilvēks nenāktu izglītības iestādē, skatāmies, lai nebūtu nekādu somu, nekā atstāta. Ierastajā režīmā strādājam. Bet domājam arī par drošību.”

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks informē, ka visām izglītības iestādēm tika nosūtīti paziņojumi, ka saņemtās vēstules vērtējamas kā zema līmeņa draudi, tāpēc evakuācija nav nepieciešama. Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka sūtītājs gan otrdien, gan trešdien bijis viens un tas pats, turklāt šī paša noziedznieka aktivitātes esot novērotas jau apmēram pirms gada. Likumsargi aicina iedzīvotājus ņemt vērā policijas rekomendācijas un necelt paniku, jo draudu vēstules izplatītas ar mērķi destabilizēt situāciju sabiedrībā. Policija dara visu iespējamo, lai šo noziegumu atklātu.Foto: Freepik; ilustratīvs