Skolās cīnās ar “saltiņiem”

Latvijā jau labu laiku iespējams iegādāties elektroniskās cigaretes, tautā sauktas “saltiņi”, kuras diemžēl iecienījuši bērni un jaunieši. Pateicoties tam, ka tām nav izteiktas smaržas, vecākiem ir ļoti grūti atklāt, ka viņu atvases aizrāvušās ar “saltiņu” lietošanu. Kā ar to cīnīties?

Ja uz vienreizējās lietošanas e-cigaretes “Salt no Switch” iepakojuma lieliem burtiem izlasāms, ka šis izstrādājums satur nikotīnu, kas ir spēcīga atkarību izraisoša viela, tad izņemot šo “bīstamo ieroci” no paciņas, nezinātajam grūti atpazīt, ka tā varētu būt cigarete. Turklāt šīm cigaretēm nav raksturīga nikotīnam raksturīgā smarža, sajūtams vien viegls augļu aromāts. Diemžēl šāda tipa cigaretes izraisa vēlmi izmēģināt smēķēšanu arī tiem bērniem un jauniešiem, kuri to nekad nav darījuši. To pierāda fakts, ka ļoti strauji kāpusi šo cigarešu izplatība skolās visā Latvijā.

Un skolas cīnās kā nu var! Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas direktore Inese Astaševska dalās savā pieredzē, ka aptuveni nedēļu intensīvi strādāts gan ar skolēniem klasēs, gan informēti vecāki. Attālināti rīkotas individuālas sarunas, kur kopā sanākuši gan vecāki ar bērniem, gan speciālistiem. Skolas direktore atklāj arī šausminošos secinājums, ka viņai tapis skaidrs, ka bērniem vispār nav ne mazākā nojausma, cik nevainīgā paskata "saltiņi" ir kaitīgi. Viņi ir pārliecināti, ka viņi visi kūpina kaut kādu “kūpeklīti”, nevis atkarību izraisošu vielu.

Par cigarešu izraisītām, veselībai bīstamām blakusparādībām var uzzināt tikai tad, ja sāk pētīt tekstus, kas sīkā drukā uzrakstīti paciņas iekšpusē. Gan pašvaldības, gan valsts policija uzsver, ka pirmajiem tomēr būtu jābūt vecākiem, kuriem būtu jābūt informētiem par to, kas atrodas viņu somās, kā viņi izlieto savu dienas naudu, ko viņi dara ārpus mācību darba, it īpaši tagad, kad lielākā daļa skolēnu mācās attālināti un skolas, kurās iespējams novērot skolēnu paradumus, ir slēgtas.

No 1. jūlija šādu pārkāpumu izskatīšana notiek pašvaldību administratīvajās komisijās. No septembra par nepilngadīgo smēķēšanu Kuldīgā saņemti jau 44 materiāli. Pirmajiem sodiem ir audzinošs raksturs, kur svarīgākās ir nopietna saruna par sekām un pārkāpumu. Pandēmija gan apgrūtina lietas nopietnības izprašanu, jo sarunas notiek rakstiski, par ko nelaimīgs ir arī Kuldīgas novada domes Administratīvās komisijas priekšnieks Kaspars Šabāns, uzsverot, ka klātienes sarunās rezultāts tomēr ir daudz savādāks, jo ir iespēja izrunāties un vismaz mēģināt izskaidrot lietas nopietnību.

Bet neba tikai jaunieši pie vainas, izdarot nepareizu izvēli. Pie atbildības jāsauc arī veikali, kuri nepilngadīgajiem pārdod “saltiņus”. VP KRP Kuldīgas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšniece Vita Maslobojeva atklāj, ka šogad veikti 8 kontrolpirkumu reidi gan Kuldīgas, gan Skrundas un Alsungas novados, kuros diemžēl konstatēs, ka jauniešiem nav problēmu iegādāties alkoholu, cigaretes un enerģijas dzērienus. Kuldīgas novada pašvaldības policija rīkojusi arī reidus, lai sauktu pie atbildības tos pieaugušos, kuri par samaksu palīdz nepilngadīgajiem tikt pie aizliegtajām vielām.