Skultes pagasta Vārzu pludmale – otrā tīrākā Latvijā

Noslēdzoties Vides izglītības fonda aktivitātei “Zaļā ekspedīcija”, kas norisinās kampaņā “Mana jūra”, nosauktas tīrākās un piesārņotākās pludmales Latvijā. Tīrākā šogad ir Tukuma novada Engures centra pludmale, otra tīrākā - Limbažu novada Skultes pagasta Vārzu pludmale. Tā ir novada publisko ūdeņu apsaimniekošanas nodaļas “Alda” pārziņā, un nodaļas vadītājs atzīst, ka atzinība jāizsaka uz vietas strādājošajiem darbiniekiem, kuri gādā par tīrību pusotru kilometru garajā posmā no Vārzām līdz Lauču akmenim. Viena no viņām, Kristīne Ozoliņa, katru dienu sāk ar pludmales izstaigāšanu un atkritumu savākšanu. “Es dzīvoju tepat netālu, visu mūžu esmu pie jūras, un mēs ar bērniem vienmēr esam gājuši atkritumus vākt. Es mācu bērniem, kā pareizi par dabu rūpēties. Pašiem taču ir patīkami atnākt uz pludmali, kad viss ir tīrs. Un ir jau tā lieta, ka nevar vienu posmu iztīrīt un cerēt, ka tas būs tīrs. Ir jātīra lieli posmi, lai neatskalo jaunus atkritumus. Galvenais jau ir upes, no tām ļoti daudz atkritumu iznāk. Un tad, kad ir vējains laiks, kā šodien, tad rīt atkal noteikti būs vairāk atkritumu.” 

Kristīne novērojusi, ka reti kurš atkritumus tīši met zemē. Izņēmums ir cigarešu izsmēķi. Arī “Zaļās ekspedīcijas” rezultāti liecina, ka tie ir vieni no izplatītākajiem pludmalēs un veido vairāk nekā 30 % no visiem atrastajiem atkritumiem. Tāpat gan kampaņas rīkotāji, gan pludmales kopēji novērojuši depozīta sistēmas pozitīvo ietekmi uz vidi. “Depozīta sistēmai cepuri nost! Var redzēt, ka tā darbojas. Vēl kaut kam vajadzētu depozītu - lielajām stikla pudelēm, piemēram. Paldies tiem, kas ieviesa, jo pagājušajā gadā bija stipri vairāk pudeļu.”

“Zaļās ekspedīcijas” veiktā jūras piesārņojošo atkritumu monitoringa rezultāti izteikti atkritumu vienībās, kas atrastas 100 metros. Ja par piesarņotāko atzītajā Daugavgrīvas pludmalē uzskaitītas 1352 atkritumu vienības uz 100 metriem, tad Vārzās tās bijušas 53 vienības. Kristīne gan teic, ka arī šis skaitlis viņu nepatīkami pārsteidzis. “Iedomājieties - 100 metri un 53 atkritumi - tas ir ļoti daudz. Katru dienu ejot pa pludmali - viņa taču ir tīra, savākta un sakārtota. Nākošgad centīsimies labāk! Tāpat aicinājums kempingiem, viesu namiem, visiem, kas  šeit blakus izīrē, lai viņi arī iziet to pludmali un paskatās plašākā teritorijā, lai tie atkritumi tomēr mazinātos.” 

Pirms diviem gadiem Vārzu pudmalē īstenoja Eiropas fondu atbalstītu projektu un to labiekārtoja. Arī tas veicinājis apmeklētāju pieplūdumu, un, lai  precīzāk saprastu pludmales noslodzi, trīs iecienītākajās piekļuves vietās uzstādīti apmeklētāju plūsmas skaitītāji. Limbažu novada publisko ūdeņu apsaimniekošanas nodaļas “Alda” vadītājs Jānis Remess stāsta, ka pludmales sezonas noslēgumā varēs izvērtēt pirmos rezultātus. “Vieglāk ir plānot dažādas aktivitātes, saprast, ko vēl vajadzētu uzlabot un, pats galvenais, vai ir kam to visu taisīt. Šeit viens objekts ir Lauču akmens, kas jau piesaista, arī pati Vārzu pludmale, un redzam, ka ir ļoti daudz apmeklētāju. Tā kā šogad varēsim jau kaut ko konkrētāk uzzināt. Būtu labi, ja visos objektos uzstādītu tādus skaitītājus, piemēram, dabas takās, lai saprastu, vai ir vērts turpināt, vai vajag atjaunot. Cilvēkiem varbūt nemaz nevajag to vietu, kur tiek ieguldīti līdzekļi.”

Jau pavisam drīz - 15. septembrī - noslēgsies oficiālā peldsezona, tomēr par pludmales tīrību Vārzās tiek gādāts visa gada garumā. #SIF_MAF2023