Straupes pilī uzņem ainas spēlfilmai par dziesmu svētkiem “Zeme, kas dzied”

Šobrīd aktīvi noris vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” filmēšana. Tā vēstīs par laiku pirms 150 gadiem, kad gaisā virmoja idejas par pirmajiem latviešu Vispārējiem dziesmu svētkiem. Šodien filmas uzņemšana notika Straupes pilī.

Pamatīgās koka kāpnes Straupes pilī šodien pielāgotas, lai šeit uzņemtu filmas ainas no kādreizējā Latviešu biedrības namā. Tieši šajā vietā tā laika inteliģencei radās ideja sarīkot pirmos latviešu dziedāšanas svētku. Tomēr ne viss toreiz ritējis tik gludi. Biedru starpā veidojas nesaskaņas. Latviešu biedrības nama pirmais vadītājs, kuru atveido Vilis Daudziņš, kritis pārējo nežēlestībā, tomēr viņš pieaicināts, lai kopīgi rīkotu svētkus. “Ir tāda īsti latviska situācija, kad viena daļa nevar ciest otru daļu, bet lielās kopīgās lietas labad ir ar mieru paciests kompromisus un paciest otru personu otrā telpā,” saka Vilis Daudziņš, Bernharda Dīriķa lomas atveidotājs.

Filmas režisors Māris Martinsons scenāriju spēlfilmai radījis kopā ar Daini Īvānu. Lai izprastu dziesmu svētku fenomenu, pētīt arhīvi, lasīti tā laika laikraksti un citi materiāli par pirmo svētku tapšanu. “Mēs ar Daini Īvānu esam sākuši strādāt pie grāmatas, pie romāna, jo no pirmā lielā scenārija daudz epizodes izmestas ārā. Tas viss ir tik ietilpīgi, interesanti, bet filmai ir garums. Jau tagad būs ne īsāka par divarpus stundām,” stāsta Māris Martinsons, filmas “Zeme, kas dzied” režisors.

Filmas uzņemšanā piedalās daudzi Latvijā iemīļoti aktieri, tai skaitā operdziedātāja Marina Rebeka, tēlos iejūtas aktieri arī no Igaunijas, Lietuvas un Polijas. Masu skatos piedalās cilvēki no vietējiem koriem. Viņi ReTV Ziņām atzīst - par šādu iespēju ir ļoti gandarīti, lai gan arī satraukti. “Patiesi priecīga, ka šobrīd tāda izlaušanās, jo mēģinājumi daļēji klātienē, daļēji “Zoom”. Šīs pēdējās divas sezonas bijušas diezgan sarežģītas,” saka Marika Slotina- Brante, vīru kora “Cēsis” diriģente.

“Tas ir kā pirms lielāka, nozīmīgāka koncerta vai konkursa, kad ir jāiet ārā un jāsāk dziedāt. Tad tu sāc to darīt, tas notiek,” uzsver Lauma Ivane, jauktā kora “Ogre” dalībniece.

Bernharda Dīriķa lomas atveidotājs Vilis Daudziņš: “Mums tagad ir milzīga estrāde, vislielākā, kāda vispār ir bijusi mūsu vēsturē, bet nav tik daudz dziedātāju. Jo tagad, kad pandēmija ir cirtusi tik pamatīgu robu visā koru kultūrā, jo turas jau cik var, dzied “Zoom”. Man tiešām ir bail, vai šī tradīcija noturēsies, tāpēc es domāju, ka šī filma ir vietā un laikā.”

Filmas uzņemšana turpināsies kinopilsētiņā “Cinevilla”, bet jau vasarā notiks dziesmu svētku gājiena un koru dziedāšanas ainu uzņemšana. Pirmizrāde plānota 2023. gadā, ieskandinot dziesmu svētku 150. gadi.