“Tāda sajūta, ka kāds šāvis ar lielgabalu.” Jaunpils pilij nopietni bojājumi

Būtiskus postījumus vētra nodarījusi arī Tukuma novada Jaunpils pagastā. Struteles ciematā izsisti logi un sacaurumoti jumti ir teju visām mājām un saimniecības ēkām. Neraugoties uz to, ka visās ēkās salikti spaiņi, tiek likti plēves jumti, telpas ir slapjas. Arī Jaunpils pili no lietus sargā 54 bēniņos salikti spaiņi.

Būtiskus postījumus vētra vakar nodarījusi arī Tukuma novadā, kur visvairāk cietis Jaunpils pagasts

Šodien jau iztālēm redzams, ka Jaunpils pils jumtā vīd caurumi, logu rūtis aizklātas ar plēvi. Logi izsisti teju katrā senās pils telpā, tomēr lielākas problēmas sagādājot jumta bojājumi. “Ir cietusi pils dienvidu puse, jo taisni no dienvidiem vairāk pūta. Dinvidu pusē esam zaudējuši visus logus. Arī fasāde ir sacaurumota, ir tāda sajūta, ka kāds ir šāvis ar lielgabalu. Jumts arī ir sasists. Dakstiņi ir izsisti gabaliem,” saka SIA “Jaunpils pils” valdes locekle Kristīne Liepiņa.

Pils bēniņos seno ēku no lietus sargā vairāk nekā 50 spaiņi, kuri ātri vien pildās ar ūdeni, jo lietus nemitējas, bet vētras izpluinītie dakstiņi vairs nepieguļ cieši viens pie otra, izbirusi arī saistviela. Vienā no gaiteņiem griestos jau redzams arī slapjš plankums. Liepiņa: “Ja jūs man prasāt, tad es saku, ka jāmaina. Mums jau ir piecās vietās sūces un tik daudz to caurumu.”

Jaunpils pils ir Kultūras vēstures piemineklis, bet tā īpašnieks ir pašvaldība, kurai tādu iespēju neesot. Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa: “Es saprotu, ka pēc trīs dienām būs papildus ekspertīze, tad skatīsimies. Pašlaik ir doma, ka rakstīsim valdībai lūgumvēstuli. Visticamāk, ar lūgumu atļaut ņemt kredītu, jo citādi es neredzu, kā mēs šo problēmu varam atrisināt.”

Vēl lielāka postaža paveras astoņus kilometrus tālāk – Struteles ciematā, kur bez jumta un logiem ir palikušas teju vai visas mājas. Neraugoties uz to, ka joprojām līst spēcīgs lietus, cilvēki vāc nost sadauzīto šiferi un citus materiālus, lai no plēvēm izveidotu vismaz pagaidu jumtu. 

Rosība šodien notiek pie visām mājām, bet slapjums jau ir darījis savu, iekštelpās slapja ir gan grīda, gan mēbeles.

Novada dome jau nolēmusi, ka katrai sapostīto ēku mājsaimniecībai piešķirs trīs tūkstošus eiro. Tomēr bažas raisot momentā paceltās stiklinieku pakalpojumu cenas un jumta materiālu deficīts.


#SIF_MAF2023