Topošā ārste no Rīgas strādās Kuldīgā

Līdzīgi kā daudzviet Latvijas reģionos arī Kuldīgas novadā ģimenes ārstu trūkst. Ja pērn te strādāja 18, tad šogad 15, paredzams, ka kļūs vēl mazāk. Jaunie ģimenes ārsti par savu darbavietu pārsvarā izvēlas Rīgu vai Pierīgu. Tomēr rīdziniece Dace Sudraba izvēlējusies iet pretēju ceļu. Šobrīd viņai Kuldīgā ir sākusies prakse, bet novada ģimenes ārstu rindas viņa papildinās pēc pusotra gada. 

Jau otro nedēļu kopā ar ģimenes ārsti Rūtu Eglīti strādā topošā ģimenes ārste Dace Sudraba. Šai praksē ar klātesošiem jaunajiem ārstiem pacienti sastopas ne reizi vien, jo Rūta Eglīte ieguvusi sertifikātu apmācīt jaunos pirms pieciem gadiem. Te viņi praktiski mācās diagnosticēt saslimšanas, kā tās ārstēt, kā izmeklēt, tiek pārrunāti risinājumi. “Man sanāca tā laime mācīties pie Paula Stradiņa skolniekiem, kuri jau bija cienījamā vecumā. Tik labi apguvu praktiskās iemaņas, ka domāju, ja tagad esmu arī spējīga palīdzēt jaunajiem, tas jāizmanto,” saka ģimenes ārste Rūta Eglīte.

Vairākas jaunās ģimenes ārstes pēc praktizēšanās te palikušas strādāt Kuldīgas novadā. To nolēmusi arī Dace Sudraba. Pirms gada viņa izvēlējusies rezidentūras laikā saņemt pašvaldības stipendiju, slēdzot trīspusēju līgumu, tā apliecinot, ka pēc sertifikāta iegūšanas vismaz trīs gadus nostrādās Rūtas Eglītes praksē. Dace saka – tie nebūs tikai trīs gadi. Viņa te ir uz palikšanu. Dace ir rīdziniece. Bet Rīgā nav vēlējusies palikt. “Esmu tāds nedaudz dabas bērns. Zināju, ka gribu ārpus Rīgas. Rīga nedaudz smacē, tas troksnis un viss pārējais. Nebija gluži doma tik tālu, bet brālis sāka lēnām pārvākties uz Usmas ezera apkārtni. Viss tā salikās, ka tieši tad, kad vajadzēja būt izvēlei, uz kuru pusi, ar kuru domi noslēgt līgumu, tad Kuldīgas dome ļoti aktīvi lika sludinājumus. Mums arī universitātē nāca paziņojumi, ka meklē. Un tad viss tā vienkārši sakrita kopā.”

Mācību laikā Dace ir strādājusi par sanitāri slimnīcā, neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā, smēlusies pieredzi arī ģimenes ārstu praksē Vācijā. Vai nebija vēlmes par darba vietu izvēlēties Vāciju? “Bija vilinājums, bet man tā Latvija pietrūkst, es nevarēju tur palikt. Ir jāpamēģina, jo citādi tu visu mūžu sevi šausti par to, ka nepamēģināji. Sapratu, ka man Latvija pietrūkst.”

Līdz patstāvīga darba uzsākšanai Dacei Sudrabai ir vēl pusotrs gads. Jau šobrīd viņa zina, ko noteikti no dakteres Rūtas Eglītes vēlētos pārņemt. “Mierīgumu un uzklausīšanu. Kad ienāk pacients, tu redzi, ka viņš ir satraukts un neapmierināts. Var novērot, ka pacients nomierinās.”