Uzdarbojas “Facebook” kontu zagļi. Cietis arī Valmieras teātris

Nedēļas nogalē nepatīkamu incidentu piedzīvoja Valmieras teātris. Kāds krāpnieciskos nolūkos uzlauza teātra “Facebook” kontu. Šodien gan teātrim izdevās atgūt pārvaldību pār to, taču izkrāptie līdzekļi – tūkstoš eiro – pagaidām gan nav saņemti. 

Valmieras teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Cekule vienlaikus ir arī teātra “Facebook” konta administratore. Viņa tajā publicē dažāda veida aktuālo informāciju par notikumiem teātrī un gaidāmajām izrādēm. Sestdienas pievakarē viņa pamanīja neierastas darbības savā sociālās platfotmas “Facebook” kontā, kurš ir sasaistīts ar teātra kontu. Pārbaudot, kas tieši ir noticis, Marta Cekule secināja, ka kāds teātra kontu ir uzlauzis, viņai vairs nav nekādu iespēju vadīt kontā notiekošos procesus. “Mēs izmantojam apmaksātu saturu, reklamējot izrādes un šāda veida reklāmas liekot “Facebook”. Līdz ar to šim kontam ir piesaistīta teātra bankas karte, kurā iekšā ir līdzekļi. Secinājām, ka šajā kartē ir rezervēti tūkstoš eiro, kas notika pēc tam, kad konts tika uzlauzts.” 

Par notikušo teātra darbinieki nekavējoties informēja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūciju “Cert.lv”, kā arī vērsās ar iesniegumu “Valsts policijā”. Tāpat sazinājās ar sociālās platformas “Facebook” īpašniekiem, kas arī šodien sniedza atbildi, kā soli pa solim rīkoties, lai krāpnieku uzlausto kontu atgūtu. Cekule: “To izdarot, mēs brīnumainā kārtā kontu atguvām, jo cerības bija ļoti mazas, ka tas būs izdarāms. Pēc pieredzes ir zināms, ka šādā veidā konti tiek pazaudēti un ir jāsāk viss no jauna.”

Organizācijā “Cert.lv” norāda, ka Valmieras teātris šajā situācijā ir rīkojies ļoti ātri un pareizi – par notikušo informējot gan sabiedrību, gan arī atbildīgās iestādes. Pēdējā laikā “Facebook” kontu zādzības esot ļoti aktualizējušās. “Arvien vairāk un vairāk cilvēki ziņo par uzlaustiem “Facebook” kontiem. Tur krāpšanas shēmas ir ļoti dažādas – no e-pastu sūtīšanas, līdz telefona zvaniem. Piemēram, krāpnieks nosūta pieprasījumu atgūt konta paroli, prasa upurim atsūtīt kodu, ko var pēc tam izmantot,” saka “Cert.lv” kiberdrošības eksperts Kārlis Svilāns.

Lai pasargātu savu sociālās saziņas kontus un īpaši jau uzņēmuma kontus, “Cert.lv” pārstāvis iesaka izmantot divfaktoru autentifikāciju, kas krāpniekiem nebūs tik viegli uzlaužama. 


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs