Vai lībieši ir veci cilvēki?

Lībiešu krasts Talsiem ir ļoti tuvu, tomēr lībiešu valoda tur salīdzinoši sveša. Šonedēļ četru dienu garumā bērnus “Lībiešiem pa pēdām” aicina doties Talsu Galvenās bibliotēkas Bērnu nodaļa. Lai daži mazie godīgi atzīst, ka piedalīties lika mammas un sākumā uz interesantu nedēļu nav cerējuši, tomēr jaunā valoda, ko viņiem mācīja lībietis Jānis Mednis, bijis aizraujošs vasaras piedzīvojums.

Vai zināt, kas ir lībieši? Tā nodarbības sākumā bērniem jautāja fotogrāfs un viens no grāmatas “Zeltabērns” autoriem Jānis Mednis. Bērnuprāt, tie esot veci cilvēki. Šonedēļ nodarbību ciklā “Lībiešiem pa pēdām” viņi uzzina, ka tā gan gluži nav. 

Talsos bērniem lībiešu valoda pavisam sveša, un arī Jānis Mednis pats tik jaunu auditoriju ikdienā nemāca. Mednis: “Bērniem droši vien mācīt ir visgrūtāk, jo tu uzreiz redzi, ka kļūsti garlaicīgs. Tas ir ļoti nežēlīgi, ātri uz to jāreaģē. Es šodien arī cenšos, kad sāk žāvāties. Bet, redz, tas arī strādā. Kolīdz tu izdari kaut ko tādu interesantu, interaktīvu, kaut ko paprasi un aiziet spēle, uzreiz galvas augšā. Miegs nenāk vairāk.”

Divu stundu laikā bērni gan mācījās sasveicināties, gan apguva skaitļus un virknēja pirmos teikumus. Sava veida spēle talsiniekiem iepatikās, viens otru nevainīgi apceļot par slinku vardi vai zilu mežacūku, bērniem ātri vārdi aizķērās prātā. Mednis: “Man ir sajūta, ka Talsos bērni ir ļoti sakarīgi. Gribētos teikt, ka viņi nav sabojāti. Viņi ir tādi ļoti… riktīgi forši! Tas pedagogam ir ļoti patīkami, ka jūti, ka tas materiāls pretī ir labs.”

Lai iemācītos lībiešu valodu, Loreta speciāli Talsos ieradusies no Slampes. Valodu protot jau viņas mamma, un Loreta priecājas, ka abas tagad varēs sarunāties lībiski. Talsu Galvenā bibliotēka gan godīgi atzīst, ka baidījusies, kā bērni uztvers sev tik svešo tēmu, tomēr bailes nav attaisnojušās – viņi zinātkāri četru dienu laikā tver visu jauno. Bērnu nodaļas vadītāja Vita Kukute: “Mums ir viena grāmata novadpētniecībā par lībiešiem. Tā, ko Jānis Mednis sarakstījis. “Zelta bērns”. Tad vēl ir lībiešu “Zīlīte”, kas iznākusi daudzus gadus atpakaļ. Es domāju, ja būs interese, mēs šo tēmu varam paplašināt.”

Lai varētu izmantot jaunapgūtos vārdus, nākamajā dienā mazie talsinieki patiešām devās uz Lībiešu krastu, lai dotos lībiešiem pa pēdām.