Vai stārķi tiešām aizlido 23. augustā?

Tuvojas rudens, arī stārķi Latvijā manāmi arvien mazāk. “Facebook” grupā “Dabas foto” ievietots ieraksts, kurā teikts, ka, pēc senču novērojumiem, 23. augusts esot pēdējais datums, kad stārķi dodas prom. Ieraksta autore arī aicina cilvēkus uz diskusiju, vai senčiem ir taisnība. Komentāros izskan vēl vairāki citi datumi. Kad tad stārķi dodas prom uz siltajām zemēm? Kāda bijusi šī vasara baltajiem stārķiem?

Latvijas Ornitoloģijas biedrības biedri un citi interesenti ik gadu apseko stārķu ligzdas, lai pētītu baltā stārķa ligzdošanas sekmju izmaiņas un arī to cēloņus Latvijā. Balstoties uz līdzšinējiem un arī iepriekšējo gadu datiem, balto stārķu pētniece un projekta “Baltā stārķa monitorings” vadītāja Māra Janaus norāda, šogad stārķiem ir zemas ligzdošanas sekmes. “Baltajiem stārķiem šī vasara nav bijusi sevišķi sekmīga. To mēs varam ļoti labi pateikt, pateicoties tam, ka jau kopš tālā 1989. gada pie mums ir organizēts projekts “Balto stārķu ligzdošanas sekmju monitorings”. Mēs varam salīdzināt šī gada datus ar daudzu iepriekšējo gadu datiem.” 

Kā galvenos iemeslus zemām stārķu ligzdošanas sekmēm pētniece norāda šī gada ilgo un auksto pavasari, kā arī putnu gripu. Pēc tam sekoja karstuma un sausuma periods. Bet nu ir pienācis laiks, kad šie gājputni dodas ceļā uz siltajām zemēm. Varētu šķist, ka pirmie ligzdu pamet vecie stārķi, rādot ceļu jaunajiem, taču patiesībā tā nav. “Tieši jaunie ir tie, kas pirmie pamet ligzdu. Tad kādu laiku, aptuveni mēnesi, viņi uzturas vēl dzimtajās vietās un to tuvumā. Aktīvi barojas, lai uzkrātu tauku rezerves, tātad – enerģijas rezerves ļoti tālajam un grūtajam ceļam, kas viņiem būs jāpārcieš lidojot uz Āfriku.”

Kurš tad ir tas datums, kad stārķi dodas prom? Sociālajā vietnē “Facebook” diskusijas raisījis jautājums, vai tas ir 23. augusts. “Es teiktu, sākot ar šo dienu. Noteikti tas nav tas pīķa laiks. Viņiem ir vajadzīgs silts laiks, kad pastāv augšupejošas siltā gaisa straumes. Izmantojot tās, viņi paceļas gaisā un virzās uz savām ziemošanas vietām.”

Septembra pirmā nedēļa ir pēdējais laiks, kad stārķiem jau jābūt prom no ligzdošanas vietām Latvijā, taču tie, kuri ir vēlāk izšķīlušies, ir kādas veselības problēmas vai nav pietiekami uzbarojušies pirms ceļa, mēģina pārziemot tepat Latvijā. Diemžēl nesekmīgi, tāpēc nereti kāds nonāk arī cilvēku aprūpē. Putnu sugām ir dažādi aizceļošanas laiki. Likumsakarīgi – pirmie dodas prom tie, kuri ziemo vistālāk no Latvijas. Ir arī izņēmumi, bet ierasti, jo tuvāk atrodas ziemošanas vietas, jo šis putns ilgāk uzturas Latvijā. 



Foto: Freepik; ilustratīvs