Valdemārpilij āķis lūpā

Jau astoto gadu Valdemārpils Talsu novadā vasaru sāk ar Pludmales svētkiem, kas aizrauj sporta cienītājus no malu malām. Šoreiz valdemārpilniekiem šķita, ka jāiet tālāk un svētkiem jāpiešķir “odziņa”. Tā viņiem negaidīti izdevās uz Sasmakas ezeru pirmo reizi atvest starptautisku ūdens motociklu čempionātu. 

Ar neatlaidību un apbrīnojamu entuziasmu valdemārpilniekiem šovasar izdevās “ielauzties” Starptautiskā ūdens motociklu čempionāta kalendārā, kur paredzēti bija vien četri posmi. Turklāt, ja pirms nedēļas sezona atklāta Daugavā un atlikušie trīs posmi notiks jūrā, tad šīs ir vienīgās sacensības ezerā. Turklāt tās izvērtās diezgan vējainas. “Sportistiem vējains ir perfekti – jo vairāk viļņu, jo grūtāk un lielāks azarts. Tāpēc sportisti ir ļoti priecīgi,” saka Krista Uzare, organizatore.

Šoreiz dalībnieki startēja no krasta, tāpēc bija nepieciešami palīgi, kas startā motociklus pietur. Katrā no desmit klasēm atšķīrās laiks, cik ilgi jāpavada uz ūdens. Īsākais – desmit minūtes. Katrā klasē atšķīrās arī motocikli, un sportisti brauca gan sēžot, gan kājās stāvot. Uzare: “Sports ir ļoti azartisks, iesaista visus muskuļus, ļoti ātri tev gribas braukt vēl. Piemēram, šodien runājām ar jūsu vietējiem sportistiem – viņiem visiem ir ūdens moči, bet viņi nekad nebija braukuši pa bojām. Un tas ir tas, kas piesaista un dod to azartu, jo ir daudz, daudz interesantāk.”

“Valdemārpils kauss 2023” pulcēja aptuveni 50 starptautiskus braucējus, ieskaitot pasaules un Eiropas līmeņa sportistus no Igaunijas, Melnkalnes un Latvijas. Piedalījās arī četri Talsu novada sportisti, kam tā bija pamatīga avantūra, jo šajā sporta veidā viņi startēja pirmo reizi. “Mēs to motociklu ieraudzījām būtībā pirms divām dienām. Mēs pat stāvējuši uz viņa nebijām. Un tagad te cīnījāmies paši ar sevi. Var teikt, ka tā jau ir uzvara,” saka sacensību dalībnieks no Talsu novada Nauris Mednis.

Viens no pirmā “Valdemārpils kausa” ieguvējiem ir Kārlis Žūriņš, kurš pēc finiša neslēpa emocijas. “Fantastiski – sajūtas ir fantastiskas! Bišķiņ gan tehnika pievīla pirmajā braucienā, mocis uz beigām vairs negāja un nācās aizlienēt. Bet ļoti veiksmīgi – sanāca izcelt startu no ceturtās vietas un nofinišēt kā pirmajam.”

Lai gan pirmās sacensības, tomēr diviem Talsu novada sportistiem – Rolandam Anzenavam un Andim Ūpim – izdevās arī kāpt uz goda pjedestāla. Sacensību organizatori un citi sportisti uzskata, ka Valdemārpilij ir visi priekšnosacījumi, lai entuziasti šeit veidotu savu klubu. Visticamāk, arī starptautiskais čempionāts šeit varētu atgriezties.