Valdība pārdos “Stūra māju”

“Stūra māja” Brīvības ielā Rīgā, kur atrodas pasaules mērogā unikāla ekspozīcija, kas vēsta par represijām pret Latvijas cilvēkiem no 1940. līdz 1990. gadam, tiks pārdota izsolē, šodien lēma Ministru kabinets. Pēc kultūras ministres Agneses Loginas sagatavotā ziņojuma uzklausīšanas ministri vienbalsīgi atbalstīja ēkas atsavināšanu un pārdošanu ar līgumā iestrādātu nosacījumu par muzeja darba nepātrauktību nākamos 30 gadus. 

“Stūra māja” jeb Tetera nams uz valsts galvaspilsētas Brīvības ielas bijis skarbs atgādinājums par padomju okupantu nežēlību. Šeit atradās PSRS Valsts drošības komiteja – specdienests, kas cīnījās pret Latvijas patriotiem. Gadu gaitā tajā esošā autentiskā ekspozīcija desmitiem tūkstošu ārzemju tūristu un arī vietējiem iedzīvotājiem ļāvusi saprast, kā padomju vara šeit pagrabos spīdzināja, bet ēkas pagalmā nošāva cilvēkus. Apstiprināto nogalināto skaits šajā ēkā ir gandrīz 200.

Valstij piederošo īpašumu apsaimnieko “Valsts nekustamie īpašumu”, Kultūras ministrija ik gadu par muzeja īri maksājusi 139 000 eiro. Šobrīd muzejam nepieciešami kapitālieguldījumi 800 tūkstošu eiro apmērā, lai ēkas daļām nodrošinātu pārsegumu nomaiņu, kā arī ugunsdrošības sistēmas un elektroinstalācijas nomaiņu. Ēkas kapitālajam remontam esot nepieciešami 25 miljoni eiro.“Valsts nekustamie īpašumi” rakstisks komentārs: “Tetera nama jeb Stūra mājas ēkas tālākais attīstības liktenis tiek virzīts uz tās pārdošanu, nevis paturēšanu valsts īpašumā galvenokārt tādēļ, lai nodrošinātu Latvijas Okupācijas muzeja ilgtermiņa darbību. Stūra māja tiks virzīta atsavināšanai, vienlaikus nodrošinot Latvijas Okupācijas muzeja darbību ilgtermiņā, kā to paredz nomas līgums un ieraksts zemes grāmatā uz ilgāko pieejamo periodu – 30 gadiem. Šie noteikumi tiks atrunāti līgumos ar ēkas jauno īpašnieku un ļaus mums garantēt muzeja darbību uz noteikto periodu, neatkarīgi no ēkas statusa.”

Kultūras ministre prezentācijā Ministru kabinetā kā vienu no argumentiem par labu muzeja pārdošanai minēja veikto 1005 Latvijas iedzīvotāju aptauju, kas neiebilstot pārdošanai, ja muzejs turpina darbu. ReTV jautāja, kā ministre plāno nodrošināt represēto un nogalināto piemiņu pārdodamajā ēkā un tā nenonākšanu pretvalstisku elementu rokās. “Ir jau paredzēts, ka Latvijas Okupācijas muzeja darbība ir ierakstīta zemes grāmatā uz maksimālo iespējamo termiņu, kas ir līdz 2050. gadam. Tātad muzejs tur paliek un šīs attiecības ir sakārtotas jau likumiskā līmenī. Kultūras ministrija būs iesaistīta izsoles procesa sākumā it sevišķi gan veidojot kritērijus, gan veidojot prasības, kas ir jāņem vērā atsavinot. Tātad – Kultūras ministrija būs iesaistīta šajā procesā un uzturēs sarunas, sekos līdzi tam, lai tiešām šī sadarbība ar potenciālajiem investoriem izveidojas maksimāli produktīva,” saka kultūras ministre Agnese Logina.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis Ministru kabineta sēdē paziņoja, ka māja nedod pievienoto vērtību, tikai izdevumus. Finanšu ministrs Arvils Ašeradens publiski piebalsoja, ka māja ir jāpārdod, neiebilda Ministru prezidente Evika Siliņa. Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība telefonsarunā ReTV pauda nožēlu par notikušo. “Diemžēl mēs visu mēģinām rēķināt naudā, bet ir lietas, ko naudā nevar novērtēt un nedrīkst vērtēt. Man ļoti gribējās šo ilgtermiņa risinājumu ēkai – gadiem, diviem, trim, pieciem vai desmit –, pakāpeniski šo ēku pārstāstīt. Tā būtu mūsu gaiša vieta ar vēstures sadaļu pirmajā stāvā un pagrabstāvā par to, kādas bija šīs represijas. Mēs parādītu, ka demokrātiskā valstī vēsturi apzināmies, atceramies un zinām, bet mēs šo ēku lietojam labiem mērķiem un gaišiem projektiem.”

12. un 13. Saeimas deputāts Ritvars Jansons iezīmē, ka nav bijusi pilnvērtīga ekspertu diskusija, lai pieņemtu kompetentu un faktos balstītu lēmumu par “Stūra mājas” tālāko likteni. “Īsta diskusija arhitektu, kultūras cilvēku vidē par ēkas tālāko likteni nav bijusi. Ir tikai politiķi diskutējuši par to, panākuši pat vienošanos pagājušajā gadā, ka Finanšu ministrija virza naudu. Aprīlī jau tika sagatavots Finanšu ministrijas rīkojums par 800 000 eiro novirzīšanu no budžeta neparadzētiem gadījumiem ēkas glābšanai, tas arī palika gaisā karājoties. Tas arī palika gaisā karājoties. Tika panākta vienošanās, ka Kultūras ministrija virza “Stūra mājas” likumu, kas izrādās beigās nevienam vairs nav vajadzīgs.” 

Muzeja ekspozīcija varētu pastāvēt līdz 2054. gadam, jo garāku īres līguma termiņu Latvijas likumdošana neparedz. 


Foto: Edijs Pālens/LETA