Valkas novada pašvaldība zem KNAB izmeklētāju lupas

Vēl viena pašvaldība saistībā ar ražošanas ēku būvniecību par Eiropas fondu līdzekļiem nonākusi zem Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētāju lupas. Šoreiz kriminālprocesuālas darbības veiktas Valkas novadā, kur aizdomas, ka kāda ražotne un tai pieguļošā infrastruktūra būvēta konkrēta uzņēmēja interesēs. 

KNAB un Eiropas Prokuratūras šaubu ēnā šoreiz visdrīzāk ir nonācis Valkas novada pašvaldības īstenots ražošanas objekts Ērģemes pagasta “Spundeniekos”. Šī projekta īstenošana sākās 2021. gadā, kad domes priekšsēdētājs bija Vents Armands Krauklis. Viņš ReTV apstiprina, ka KNAB izmeklētāji vakar viņu ir nopratinājuši, taču viņš uzskata, ka, īstenojot ražošanas ēkas un infrastruktūras būvniecību, nav nodarīts noziedzīgs nodarījums. “Tas projekts ir gan Valkas pašvaldības, gan Latvijas interesēs, gan savā ziņā arī Eiropas Savienības interesēs. Faktiski ar šādu pieeju, kā ir ierosināts šis kriminālprocess, var ierosināt kriminālprocesus gandrīz visās Latvijas pašvaldībās, jo neapšaubāmi pašvaldības uzdevums ir pārliecināties, vai kāds šāds ražošanas objekts kādām vispār būs vajadzīgs un vai nebūs šie līdzekļi faktiski nomesti zemē, ja tas stāv gadiem tukšs,” saka bijušais Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Arī Valkas novada domes priekšsēdētāja Gita Avote ReTV apstiprina, ka vakar administrācijas ēkā bija ieradušies KNAB izmeklētāji, kuri izjautāja vairākus darbiniekus, viņa gan nebija starp tiem. “Kas tieši šajā lietā būs, nemāku teikt, lai atbildīgās iestādes skaidro. Man ir pārāk īss laiks šajā darbā, lai saprastu, kas tur kā ir veidojies sākotnēji, tas ir, cik gadus atpakaļ noticis.”

KNAB skaidro, ka Valkā kriminālprocesuālas darbības veiktas, izmeklējot iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgos nolūkos un krāpšanu lielos apmēros. KNAB pārstāve Agita Antonāne: “Šo kriminālprocesu šī gada februāra beigās uzsāka Eiropas Prokuratūra, to nodeva KNAB kā kompotentajai iestādei pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai. KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka divas esošās un viena bijusī Valkas novada pašvaldības amatpersona, iespējams, ļaunpratīgi izmantojot dienesta stāvokli mantkarīgā nolūkā, kopā ar kāda uzņēmuma pārstāvi ir veikušas nelikumīgas darbības. Šīs darbības ir veiktas, lai pašvaldības projekta īstenošanai prettiesiski iegūtu vismaz 744 tūkstošus eiro Eiropas reģionālā attīstības fonda finansējumu.”

KNAB arī norāda, ka patlaban četrām kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, savukārt nevienai personai nav piemēroti kādi drošības līdzekļi. Līdzīga lieta pēc Eiropas prokuratūras iniciatīvas šogad sākta arī par Eiropas līdzekļu apguvi Valmieras industriālajā parkā. Kā uzsver Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis, tieši pēc šī skaļi izskanējušā gadījuma viņš ir lūdzis tikšanos ar Eiropas Prokuratūras prokuroru. 7. decembrī tāda ir plānota arī pašvaldību vadītājiem, lai saprastu, kā strādāt turpmāk. “Kur būs iespēja gan dzirdēt viņa viedokli par šiem gadījumiem, gan uzdot jautājumus, gan saprast, kādā veidā strādāt. Jo, manuprāt, vissvarīgākais ir saņemt informāciju, ja ir neprecizitāte, ja ir dažāda normatīvo prasību tulkošana, tas viss ir jāatrisina.” 

Kaminskis vēl norāda, ka ir būtiski šo jautājumu sakārtot pēc iespējas ātrāk, jo Eiropas fondu finansējums daudzās pašvaldībās ir ļoti nozīmīgs ieguldījums, lai veicinātu teritoriju attīstību.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023