“Nav jēgas barot, tāpat nomirs.” Valmierā ceļ trauksmi par suņa veselības stāvokli

Arvien biežāk sabiedrība vērš uzmanību uz iespējamiem dzīvnieku labturības pārkāpumiem. Nupat arī Valmierā iedzīvotāji cēla trauksmi par kādu suni, kura izskata dēļ bija bažas par viņa veselības stāvokli. Lai arī dzīvnieku mīļotāji bija gatavi par mājdzīvnieku parūpēties un pat atpirkt no saimniekiem, piesolot lielu naudu, tika pieņemts lēmums par suņa iemidzināšanu. 

Nedēļas nogalē cilvēku uzmanību piesastīja suns kādas mājas pagalmā, kurš, pēc aculiecinieku teiktā, ēdienu un dzērienu nebija redzējis jau ilgu laiku. Aculieciniece Elīne Lilientāle no Limbažiem, kura bija atbraukusi uz Valmieru, stāsta – bija arī redzams, ka dzīvniekam ir grūtības apsēsties vai apgulties. Redzēto arī nofilmēja savā telefonā. “Mēs centāmies suni pabarot. Pirmā doma bija pārmest kaut ko pāri, lai viņš var kaut ko apēst. Sākumā likās, ka tur ir pilnīgi bezcerīgi. Bet, kad viņš sāka kārtīgāk ēst, saimnieks iznāca ārā, nāca mums garām, sākumā skanēja teksts: “Novāc kameru.” Tad teica, ka suni nav jēgas barot, viņš ir pārāk vecs un tāpat nomirs.”

Notikuma aculiecinieki ar situāciju nav samierinājušies un izsauca pašvaldības policiju. Lilientāle: “Izsaucēja bija sieviete, kas šeit atradās mazliet ātrāk par mums. Ieraudzījusi, ka suns ir tādā stāvoklī, viņa izsauca pašvaldības policiju, atbrauca pēc 10 minūtēm. Iegāja parunāties ar saimnieku, cik šobrīd liekas, tas nav saimnieks, bet tajā brīdī tas bija saimnieks. Sarunas rezultātu es nezinu, bet policija aizbrauca prom.”

Valmieras novada pašvaldības policijā pārstāvis Indulis Rūsis apstirpina, ka informāciju par suni saņēma un notiek lietas apstākļu noskaidrošana. “Tiek vākts materiāls, par visu notikušo tālāk lemsim, kas būs tālāk ar vainīgajām personām, varbūt ne ar vainīgajām personām, bet tiks izskatīts materiāls, lai nonāktu pie slēdziena, kas tad īsti ir noticis.” 

Uz Valmieru devās arī “Dzīvnieku policijas” pārstāves, lai censtos rast risinājumu situācijai un sunim palīdzēt, taču suņa saimnieks nav vēlējies komunicēt. Nu jau dzīvnieks ir citos medību laukos. Pirmdien viņš eitanizēts. “Trakākais ir tas, kapēc nevarēja suni iedot biedrībām, dzīvnieku mīļiem, lai aizvestu pie vetārsta, varbūt sniegt sunim palīdzību, varbūt izglābt dzīvību. Jo varbūt viņš nevis no vecuma iegūtām kaitēm mira, bet varbūt viņš apzināti, ne apzināti novests līdz tādam stāvoklim.”

Kā noskaidrojies, vīrietis, kuru aculiecinieki un dzīvnieku aizstāvji centušies uzrunāt, nemaz nav suņa īstais saimnieks. “Saimniece to suni ir iedevusi aprūpei cilvēkiem, pie kuru mājas viņš ir sēdējis. Saimniece esot veca kundze, 70 gadi. Policija tika izsaukta, ka dzīvnieks ir pamests tādā stāvoklī, viņš bija kaulains, varēja redzēt, ka ir slikti ar veselību. Kad policija atbrauca, suns tika ielaists iekšā, tad arī policijai saimnieki paziņoja, ka suns nākamajā dienā tiks iemidzināts veselības stāvokļa dēļ.”

Lilientāle: “Ir jāsaprot, kāds būs rezultāts, kāds būs slēdziens. Vai tiešām suns bija tik ļoti slims, kā apgalvo saimnieki, ka neko nevarēja izdarīt. Vienkārši ir jābūt atbildībai par šo. Tā ir suņa spīdzināšana. Pat tad, ja suns ir vecs. Kādēļ tik ilgi viņš šeit bija jātur un jāspīdzina? Kādēļ lēmumu par eitanāziju nevarēja pieņemt ātrāk? Kapēc bija jānoskatās visiem cilvēkiem, kas iet garām, kā tas suns bļauj, kā viņš nevar apsēsties, ka viņš nevar pagulēt. ” Valmieras novada pašvaldības policijas priekšnieks stāsta, ka pēc lietas izpētes suņa mirstīgās atliekas plānots nodot Pārtikas un veterinārajam dienestam ekspertīzes veikšanai. Gatavību veikt dzīvnieka sekciju pauž arī dzīvnieku glābēju organizācijas.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023