Valsts apmaksātu pašizolāciju viesnīcās izmanto vien retais

Pašizolācijā esošos cilvēkus šobrīd ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu var uzņemt 35 tūristu mītnes, 14 vēl ir sarunu procesā. Pieejami ir aptuveni 800 numuri. Valsts atbalsts 80% no izmitināšanas izmaksām tiek sniegts līdz martam. LIAA pārstāve stāsta, ka iedzīvotāju atsaucība neesot liela.

LIAA direktora vietniece eksporta jautājumos Iveta Strupkāja pieļauj, ka informācija vēl nav nonākusi līdz potenciālajai mērķa grupai, kā arī iemesls, kādēļ vēl atsaucība neesot liela – viesnīcas lielākoties koncentrētas Rīgā. Kurzemes reģionā šādu viesnīcu nemaz neesot.

Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojs, lai noskaidrotu, kādas ir iespējas uzņemt Covid-19 pašizolācijā esošus cilvēkus, regulāri veic aptaujas tūrisma vietu un privāto dzīvokļu īpašnieku vidū. Viena no šādām aptaujām notika pagājušajā nedēļā, kurā lielākoties gatavi izmitināt koronavīrusa inficēto cilvēku kontaktpersonas bija privātu dzīvokļu īpašnieki un mazi viesu nami. 6 mītnes izteicās, ka pie viņiem var uzturēties arī Covid-19 pozitīvi cilvēki. Neviens no viņiem LIAA atbalsta programmai gan nav pieteicies.

Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja Inta Šoriņa vērtē pozitīvi, ka saimnieki ir gatavi piedāvāt naktsmītnes. Viņa uzsver, ka naktsmītņu bizness ir reputāciju bizness, – ja kādā viesnīcā ir Covid-19 pozitīvs cilvēks, tas ietekmē viņu dzīvi.

Pieprasījums pēc pašizolācijas Liepājas tūrisma mītnēs nav liels – norāda viesnīcas. Uģis Attiķis, apartamentu viesnīcas ‘’Kroņu nami’’ valdes loceklis, stāsta, ka ir nodrošinājies ar pilnībā attālinātu viesu pieņemšanas kārtību, lai numuriņos varētu uzturēties iedzīvotāji, kuriem jāuzturas pašizolācijā. Kopš pērnā gada šo iespēju izmantojis tikai viens cilvēks.

LIAA Ekonomikas ministrijai sagatavojusi divus priekšlikumus, lai veicinātu iedzīvotāju vēlmi pašizolēties viesnīcās - tūrisma mītnēs finansēt 80 procentus no ēdināšanas izmaksām, kā arī paplašināt personu loku, kas varētu izmantot pašizolācijas iespēju (atļaut mītnēs uzturēties arī personām, kas atgriezušās no darba komandējumiem vai atpūtas brauciena).

Ar visu mītņu sarakstu, kuri uzņem Covid-19 kontaktpersonas, var iepazīties LIAA mājaslapā.